Najlepšie filmy roku 2015 (komédie, romantické, horory atď.)

Ak hľadáte tie najlepšie filmy roku 2015, tak tu nájdete viac ako 40 tipov na to naj, čo bolo v tomto roku natočené. Sú medzi nimi výborné komédie, romantika, animované rozprávky, horory, akčné, sci-fi a krimi filmy i drámy. Všetko pekne roztriedené podľa žánru, aby ste si mohli hneď nájsť to, na čo máte práve chuť.

Na konci zoznamu ešte nájdete výber toho najlepšieho z česko-slovenskej produkcie.

TOP filmy 2014

Môžete si tiež pozrieť najlepšie snímky roku 2016, aj to najlepšie z roku 2014. Zoznam naj filmov všetkých čias nájdete tu.

Najlepšie komédie roku 2015

Z roku 2015 tu máme komédie špionážne, gurmánske, romantické aj teenagerské. A zastúpenie tu majú nie len americké, ale aj nemecké, dokonca hneď dve.

Špión

(Spy)
Špión je zábavná komédia z prostredia tajných služieb. Hlavnou postavou je „agentka“ CIA, ktorej sa už nepáči nudná práca v kancelárii a tak využije prvú príležitosť dostať sa do akcie. Možno práve preto, že vďaka svojej nadváhe a výzoru vôbec nevyzerá ako skutočná agentka sa jej podarí získať jadrovú bombu, ktorá by mohla ohroziť svet. Susan Cooperovú výborne zahrala Melissa McCarthy a ďalších agentov Jude Law a Jason Statham. Ich protivníka, dcéru zosnulého obchodníka so zbraňami Rainu Boyanovu, hrá Rose Byrne.

Stážista

(The Intern)
Pohodová komédia o Jules Ostinovej (Anne Hathaway), zakladateľke a majiteľke úspešného internetového obchodu s módou. Do jej hektického života vstupuje Ben Whittaker (Robert De Niro), dôchodca, ktorý sa do jej firmy prihlásil ako stážista a je jej pridelený ako asistent. Jules sa práve nachádza v zložitej situácii. Jej firma rýchlo rastie čo je dobre, ale nemá preto dosť času na svoju rodinu. Je presvedčená o tom že si svoje veci dokáže najlepšie vyriešiť sama a neverí, že by jej Ben mohol nejako pomôcť. Alebo žeby predsa?

A je tu zas

(Er ist wieder da)
Nemecká komédia o tom, ako by to mohlo vyzerať, keby sa Adolf Hitler prebudil do súčasnosti. Čo by sa mohlo stať, ak by na zdieľanie svojich názorov využil silou moderných médií. Hlavnú úlohu si v tomto filmovom spracovaní úspešnej knihy nemeckého spisovateľa Timura Vermesa zahral Oliver Masucci.

Dokonalý šéf

(Burnt)
Príbeh vynikajúceho, sebavedomého šéfkuchára, ktorý si vlastnou vinou zničil svoju dobrú povesť. Trpko to oľutoval a teraz sa chystá na návrat. Chce v Londýne vytvoriť tú najlepšiu reštauráciu a získať pre ňu 3 michelinské hviezdičky. Aj keď je skvelý a má v tíme šikovných ľudí zisťuje, že stále sa má čo učiť a to nie len v kuchyni, ale aj v živote.

V hlavnej úlohe šéfkuchára Adama Jonese uvidíte Bradleyho Coopera a asistovať mu budú Sienna Miller ako kuchárka Helene a Daniel Brühl ako jeho verný priateľ Tony.

Fakju pán profesor 2

(Fack ju Göhte 2)
V druhom pokračovaní úspešnej nemeckej komédie zo stredoškolského prostredia, sa opäť stretávame s bývalým kriminálnikom, no teraz už medzi žiakmi obľúbeným pánom učiteľom Müllerom. Tentokrát sa, nie celkom dobrovoľne vydáva s najväčšími hviezdami svojej triedy na školský výlet do Thajska, aby dokázali, že sú lepší ako konkurenčná škola. No a v takej exotickej krajine ho s dospievajúcou mládežou čaká naozaj veľa divokých zážitkov.

Popri hraných komédiách ponúkajú veľa zábavy aj animované filmy. Zoznam tých najlepších nájdete nižšie.

Tipy na najlepšie komédie všetkých čias si môžete pozrieť na tejto stránke.

Najlepšie romantické filmy

Najdlhšia jazda

(The Longest Ride)
Romantický príbeh úspešného jazdca ródea Luka Collinsa (Scott Eastwood) a mladej fanúšičky umenia Sophie (Britt Robertson). Ako do ich životov zasiahne osudové stretnutie s Irom Levinsonom (Alan Alda) starým mužom s krásnymi spomienkami na vzťah so svojou ženou?

Navždy mladá

(The Age of Adaline)
Romantický film o mladej žene Adaline (Blake Lively), ktorá po autonehode prestala starnúť. Čo sa na prvý pohľad mohlo zdať ako výhoda sa v konečnom dôsledku ukázalo ako prekliatie. Po dlhých rokov samoty však opäť stretla muža do ktorého sa dokázala zamilovať.

Mužské úlohy si vo filme zahrali Michiel Huisman ako Ellis Jones a Harrison Ford ako jeho otec William Jones.

Tento rok toho veľa dobrého v tomto žánri nepribudlo. Preto vám možno príde vhod niekoľko desiatok tipov na romantické filmy z iného zoznamu.

Najlepšie animované rozprávky

V hlave

(Inside out)
Veľmi zábavná animovaná rozprávka. Predstavuje príbeh malej školáčky Riley, ktorá sa chtiac-nechtiac musí spolu s rodičmi presťahovať do iného mesta. Môžeme sledovať čo sa deje v jej hlave – v riadiacom centre, z ktorého jej život ovládajú tak odlišné emócie – radosť, smútok, hnev, strach a odpor. Doteraz jej život ovládala radosť, čo sa ale stane, keď sa ocitne v novom prostredí, ktoré je také odlišné od toho, v ktorom dovtedy žila a ktoré mala tak rada?

Mimoni

(Minions)
Animovaný príbeh Mimoni ukazuje cestu malých, milých, žltých postavičiek za naplnením ich najvyššieho životného cieľ – slúžiť tomu najväčšiemu zloduchovi, aký existuje. Kevinovi, Stuartovi a Bobovi sa to nakoniec aj podarí, to ale ešte netušia aká úloha ich čaká. A to by neboli oni, keby svojmu zlému pánovi poriadne neskomplikovali život.

Malý princ

(Le Petit Prince)
Milá rozprávka natočená na motívy úspešnej rovnomennej knihy francúzskeho spisovateľa Antoinea de Saint-Exupéryho, v ktorej starý letec zoznámi malé dievčatko zo susedstva s Malým princom a otvorí jej tak úplne nový svet.

Ovečka Shaun

(Shaun the Sheep Movie)
Ovečka Shaun sa konečne dostala do filmu. Tentokrát ale nebudeme sledovať jej huncútstva, ktoré vystrája na starej známej vidieckej farme, ale sa s ňou a jej stádom vydáme za dobrodružstvom do víru veľkomesta.

Konečne doma

(Home)
Akčný animovaný príbeh o dobrodružstvách malého, nešikovného fialového mimozemšťana Oha, ktorý sa vydáva na opačný koniec sveta, aby pomohol nájsť stratenú mamu svojej novej kamarátke, dievčatku Tip. Ale keďže všetko na čo Oh siahne pokazí, nebudú to mať ľahké. Navyše sám uteká pred svojimi súkmeňovcami Buvami. A tí zasa utekajú pred svojim veľkým nepriateľom z vesmíru. Podarí sa Ohovi, keď je taký nešikovný nájsť Tipinu mamu a dať veci do poriadku?

Hotel Transylvánia 2

(Hotel Transylvania 2)
Ako väčšina úspešných animovaných rozprávok, aj Hotel Transylvánia sa dočkal svojho pokračovania. Dvojka nadväzuje na podarenú jednotku, v ktorej opäť uvidíme staré známe strašidelné postavičky ako Dracula, Frankenstein a ďalšie, no zoznámime sa aj s novými. Napríklad s Draculovym vnukom – napol človekom a napol upírom …

Najlepšie horory roku 2015

Purpurový vrch

(Crimson Peak)
Mladá začínajúca spisovateľka sa po rodinnej tragédii vydáva za tajomného cudzinca a odchádza s ním na jeho panstvo. Obrovský dom v ktorom spolu s jeho sestrou bývajú však ukrýva mnoho desivých tajomstiev…

Zelená izba

(Green Room)
Nie veľmi populárna punková kapela vystupuje v malom klube v odľahlom mestečku. Z vidiny úspešného koncertu sa ale stáva boj o život. Po krku im ide partia brutálnych skínov, ktorí sa nezastavia pred ničím.

Krvavý tomahavk

(Bone Tomahawk)
Bone Tomahawk je hororový western, v ktorom sa štvorica mužov z malého mestečka vydáva pod vedením svojho šerifa zachrániť ľudí, ktorých uniesol kanibalský kmeň. To ale ešte netušia ako neuveriteľne krutých súperov majú proti sebe….

Šerifa Hunta si vo filme zahral Kurt Russell, ktorého môžeme tento rok vidieť aj vo výbornej Tarantinovke Osem hrozných – ďalšom westerne, o ktorom sa viac dozviete nižšie.

Nenásytná Tiffany

(Nenasytná Tiffany)
V Čechách sa nenatáča veľa hororov, preto Nenásytná Tiffany určite stojí za zmienku. Aj keď sa nejedná o žiadnu špičku v tomto žánri, nie je to ani niečo len tak do počtu. V tom, čo bolo natočené v tomto roku patrí tento napínavý príbeh hľadača pokladu k tomu lepšiemu.

Insidious: Kapitola 3

(Insidious: Chapter 3)
Vynikajúci prvý diel série Insidious sa v roku 2015 dočkal ďalšieho pokračovania. Ide ale vlastne o prológ, ktorý nás zavedie úplne na začiatok. Dokáže stará pani Elise obdarená paranormálnymi schopnosťami pomôcť mladému dievčaťu ktoré sa dostalo do zajatia zlých síl?

Čarodejnica

(The VVitch: A New-England Folktale)
Strašidelný, historický príbeh odohrávajúci sa v tmavých lesoch, do ktorých sa dostala farmárska rodina pri ceste za novým životom. Veľmi rýchlo sa ale zoznamujú so zlom, ktoré tým miestam vládne. A vyzerá to tak, že za všetkými desivými udalosťami ktoré sa tam dejú stojí práve niekto z ich rodiny…

>> Zoznam najstrašidelnejších hororov.

TOP sci-fi, krimi a akčné filmy

Rok 2015 bol bohatý na sci-fi a akčné filmy. Natočených bolo predovšetkým množstvo pokračovaní už úspešných sérií (Rýchlo a zbesilo, Star Wars, Mission Impossible, o agentovi 007 – Jamesovi Bondovi a ďalšie) no pribudlo aj niekoľko výborných, nových originálnych filmov. Zoznam začneme práve nimi.

Revenant: Zmŕtvychvstanie

(The Revenant)
Mexiscký režisér Alejandro González Iñárritu natočil príbeh lovca Hugha Glassa, ktorý takmer prišiel o život pri stretnutí s medveďom. Môžeme v ňom sledovať jeho boj o prežitie ako aj cestu za pomstou.

Za stvárnenie hlavnej postavy Hugha Glassa získal Leonardo DiCaprio konečne svojho prvého Oskara. Zaslúžil si ho už len za to, že sa natáčalo v skutočne krutých prírodných podmienkach.

Marťan

(The Martian)
Matt Damon si po minuloročnom úspešnom sci-fi Interstellar opäť zahral astronauta, tentokrát však už v hlavnej úlohe pod režisérskym vedením Ridleyho Scotta. Ako člen vesmírnej misie Mark Watney, sa dostal na Mars. Nešťastnou zhodou okolností však na tejto červenej planéte uviazol a s minimom prostriedkov musí bojovať o svoju záchranu.

Mad Max: Zbesilá cesta

(Mad Max: Fury Road)
Po dlhých dvadsiatich rokoch sa do kín opäť vracia Šialený Max. V tomto dieli Mela Gibsona v hlavnej úlohe vystriedal Tom Hardy a po jeho boku uvidíte nakrátko ostrihanú Charlize Theron ako imperatorku Furiosa. Spolu sa vydajú na cestu naprieč nehostinnou pustatinou, prenasledovaní armádou nepriateľov. Že sa návrat Šialeného Maxa v réži George Miller vydaril svedčí aj zisk šiestich Oskarov.

Jurský svet

(Jurassic World)
Režisér Colin Trevorrow natočil voľné pokračovanie Jurského parku. Na ostrove bol vybudovaný nový prehistorický safari park a stal sa veľmi populárnym. Aby jeho vedenie udržalo záujem návštevníkov, okrem jašterov, ktoré na Zemi kedysi naozaj žili šľachtia vedci aj nové druhy. A práve takýto prírastok čaká v ohrade na budúce sprístupnenie. Málokto ale tuší, ako sa bude tento geneticky vyšľachtený predátor správať. Čoskoro to ale návštevníci ostrova zistia, pretože sa mu podarí z ohrady utiecť. A zabíja všetko na čo narazí…

Chappie

(Chappie)
Režisér Neill Blomkamp natočil emotívny sci-fi thriller o robotovi, ktorý vďaka špeciálnemu softvéru začal cítiť, myslieť a učiť sa. Vo filme uvidíte ako to môže dopadnúť keď tohto robota, ktorý dostal meno Chappie a ktorý je vlastne nezávislou osobnosťou „vychováva“ jeho „stvoriteľ“ a zároveň partia delikventov.

Avengers 2: Vek Ultrona

(Avengers: Age of Ultron)
Ani tento rok v kinách nechýba Marvelovka. Skúsený režisér Joss Whedon natočil dvojku Avengerov. Uvidíme v ňom všetky známe tváre Iron Mana (Robert Downey Jr.), Hulka (Mark Ruffalo), Thora (Chris Hemsworth) a ďalších. A proti komu sa tentoraz postavia? Proti veľmi silnému nepriateľovi – Ultronovi, programu, ktorý mal pôvodne na svete zabezpečiť mier, ale teraz sa ho snaží ovládnuť.

Krycie meno U.N.C.L.E.

(The Man from U.N.C.L.E.)
Krycie meno U.N.C.L.E. britského režiséra Guya Ritchieho (natočil okrem iného filmy Podfu(c)k, či Sherlocka Holmesa s Robertom Downey Jr. a Judom Lawom v hlavných úlohách.) je akčným snímkom z prostredia tajných služieb. Svoje sily v ňom musia spojiť špióni dvoch znepriatelených strán – agent americkej CIA Napoleon Solo (Henry Cavill) a agent ruskej KGB Illya Kuryakin (Armie Hammer), aby záchránili svet pred jadrovým nebezpečenstvom. Dôležitú úlohu hrá aj Gaby Teller (Alicia Vikander). A pretože v dobrom špionážnom filme nemôžu chýbať krásne ženy, zahrala si tu aj Alicia Vikander a Elizabeth Debicki.

Ant Man

(Ant-Man)
Marvel prináša do kín aj nového superhrdinu – Ant Mana, alebo mravčieho muža. Stáva sa ním zlodejíček Scott Lang (hrá ho Paul Rudd) po tom, ako si oblečie špeciálny oblek, vyvinutý doktorom Hankom Pymom (Michael Douglas). Tento oblek ho jednej strane zmenší a na druhej strane mu pridá silu. Musí ale veľa trénovať, aby sa mohol postaviť svojmu nepriateľovi, ktorý je veľmi silný. Pri tom mu pomáha Hope van Dyne (Evangeline Lilly) – doktorova dcéra.

Mission Impossible: Národ grázlov

(Mission: Impossible – Rogue Nation)
Aj keď je Národ grázlov už piatym pokračovaním filmovej série Mission Impossible, neklesá na kvalite. Tom Cruise, ako Ethan Hunt sa opäť musí postaviť na stranu dobra a bojovať so svojim tímom proti medzinárodnej zločineckej organizácii – Syndikátu. Problém je, že oddelenie do ktorého Hunt patril bolo zrušené a tak nemôže očakávať od neho podporu. Získal však nového spojenca Ilsu Faustovú (Rebecca Ferguson), ktorá mu zachráni život. Môže jej však skutočne dôverovať?

Terminator Genisys

(Terminator Genisys)
V tomto, už piatom pokračovaní Terminátora neposiela vodca odporu John Connor (Jason Clarke) do minulosti stroj, ale človeka Kylea Reesea (Jai Courtney), aby ochránil jeho matku Sáru Connorovú (Emilia Clarke). Na jeho misii ho však čaká mnoho nemalých prekvapení. V úlohe dobrého terminátora nebude chýbať Arnold Schwarzenegger.

Na režisérsku stoličku tentokrát zasadol americký režisér Alan Taylor známy z natáčania populárneho televízneho seriálu Hry o tróny, ale režíroval už aj filmy, napríklad Thor – Temný svet.

Sicario: Nájomný zabijak

(Sicario)
Kanadský režisér Denis Villeneuve natočil napínavý kriminálny thriller, v ktorom je mladá agentka FBI Kate Macer (hrá ju Emily Blunt) odvelená do nepokojného americko-mexického pohraničia plného násilia a drog. Na to čo ju tam čaká ale vôbec nie je pripravená…

Star Wars: Sila sa prebúdza

(Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)
J.J. Abrams natočil nové pokračovanie Hviezdnych vojen, v ktorom opäť budeme môcť sledovať veľkolepý medzigalaktický súboj dobra a zla. Vo filme uvidíme Harrisona Forda, Marka Hamilla, Carrie Fisherovú a ďalších.

Rýchlo a zbesilo 7

(Furious Seven)
Áno, Rýchlo a zbesilo už má siedme pokračovanie a to celkom vydarené. Tentokrát v ňom Dominicovi Torettovi (Vin Diesel), Brianovi O’Conner (Paul Walker) a ich parťákom pôjde po krku veľmi nebezpečný zabijak – Deckard Shaw (Jason Statham), ktorý chce pomstiť svojho brata.

Spectre

(Spectre)
Ďalšia bondovka s Danielom Craigom hlavnej úlohe v ktorej sa vydáva po stopách tajnej organizácie Spectre.

Prehľad top akčných filmov všetkých čias si môžete pozrieť tu.

Najlepšia dráma

Izba

(Room)
Izba je emotívnym príbehom mladej ženy, ktorá bola unesená a roky väznená v špeciálne upravenej miestnosti v záhradnom domčeku. V tejto malej izbe s láskou vychováva aj syna, ktorý sa jej narodil. Preňho je malý priestor celým jeho svetom. Podarí sa im vyslobodiť z vezenia? A ak áno, ako sa malý Jack dokáže vysporiadať s tým obrovským svetom tam vonku plným ľudí a najrôznejších vecí?

Mladá americká herečka Brie Larson získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Oskara.

Na lane

(The Walk)
Režisér Robert Zemeckis mám vo filme Na lane prináša životopisný príbeh mladého francúzskeho povrazolezca Philippea Petita, ktorého najväčším snom bolo prejsť sa na lane medzi dvoma vežami Svetového obchodného centra v New Yorku – medzi neslávne známymi dvojičkami, ktoré sa v tom čase práve stavali. Aj keď to nebolo legálne, so skúseným učiteľom a dobrými priateľmi, ktorí by mu pomohli by to nemusel byť neuskutočniteľný sen.

V hlavnej úlohe Philippea sa predstavil Joseph Gordon-Levitt a po jeho boku si úlohu Annie zahrala Charlotte Le Bon.

Everest

(Everest)
Everest rozpráva príbeh skúseného horského vodcu Roba Halla (hrá ho Jason Clarke), ktorý sa vydáva so skupinkou svojich klientov zdolať najvyššiu horu sveta. Aj keď v maximálnej miere dbá na bezpečnosť ľudí ktorých sprevádza, silná búrka ich expedíciu vážne ohrozí. V rovnakom čase sa o dosiahnutie vrcholu pokúšala aj druhá skupina horolezcov, pod vedením iného vodcu – Scotta Fischera (Jake Gyllenhaal), no ani to ťažkú situáciu neuľahčuje.

Most špionov

(Bridge of Spies)
V Moste špiónov, natočenom na základe skutočných udalostí odohrávajúcich sa počas studenej vojny, režisér Steven Spielberg ukazuje príbeh amerického právnika Jamese Donovana (hrá ho Tom Hanks). Ten prijal veľmi nevďačnú úlohu. Má na súde hájiť sovietskeho špióna. A pretože to robí podľa svojho najlepšieho svedomia tak, ako by hájil hocikoho iného, nie najväčšieho nepriateľa štátu, verejnosť mu nie je naklonená. To, že ho zachránil pred smrťou ale príde vhod. Po zostrelení a zajatí amerického špióna sovietmi sa vydáva do Belína, aby sprostredkoval vzájomnú výmenu zajatých špiónov.

Westerny

Osem hrozných

(The Hateful Eight)
Po úspechu s Divokým Djangom sa režisér Quentin Tarantino rozhodol natočiť ďalší western. Lovci ľudí a ďalší pištoľníci si tentoraz ale nebudú rátať účty na slnkom zaliatych pláňach, ale v horách v snehovej metelici…

V hlavných úlohách si zahrali Samuel L. Jackson ako major Marquis Warren a Kurt Russell ako John Ruth.

Výborné slovenské a české komédie a drámy

Na samostatnej stránke nájdete najlepšie české komédie a filmy ďalších žánrov. Tu sa pozrieme na to, čo priniesol rok 2015.

Sedem zhavranelých bratov

(Sedmero krkavců)
Na motívy rovnomenného príbehu Boženy Nemcovej natočila česká režisérka Alice Nellis pútavú rozprávku o mladom dievčati, ktoré sa vydáva na strastiplnú cestu, aby zachránilo svojich sedem bratov, ktorých jej matka pred rokmi v návale zlosti prekliala a oni sa premenili na havranov. Hlavnú úlohu Bohdanky stvárnila Martha Issová. Okrem slovenských hercov sa na filme podieľal aj spevák a skladateľ Vašo Patejdl, ktorý vytvoril hudbu.

Kobry a užovky

Režisér Jan Prušinovský natočil tragikomický príbeh o nádeji a beznádeji, o snoch a realite a o bratskej láske dvoch rozdielnych súrodencov. O tom, či si môže jeden z bratov vytvoriť normálny život, keď mu ten druhý permanentne spôsobuje problémy…

Filmových bratov si zahrali skutoční bratia, herci Matěj a Kryštof Hádek. Kobry a užovky patria medzi najlepšie české filmy. O ich kvalite svedčí aj zisk siedmich Českých levov.

Stratení v Mníchove

(Ztraceni v Mnichově)
Originálna komédia Petra Zelenku o papagájovi, ktorý patril francúzskemu politikovi Edouardovi Daladierovi a ktorý môže podať svedectvo o pozadí Mníchovskej dohody…

Eva Nová

Slovenský film v réžii Marka Škopa ukazuje emotívny príbeh kedysi úspešnej herečky Evy, z ktorej sa stala alkoholička a ktorá sa teraz snaží obnoviť vzťah so svojím odcudzeným synom. Je možné zabudnúť na staré krivdy?

Hlavné úlohy matky a jej syna v tejto vzťahovej dráme vynikajúco stvárnili Emília Vášáryová a Milan Ondrík.

Domácí péče

Psychologická dráma, miestami odľahčená humorom, ktorá rozpráva príbeh pani Vlasty, zdravotnej sestry, ktorá keď mohla, vždy svojim pacientom pomohla. Náhle však zisťuje, že ona sama potrebuje pomoc. Dokáže sa s touto, pre ňu novou situáciu vyrovnať? Ako na to zareaguje jej okolie?

Hlavnú postavu vynikajúco stvárnila česká herečka Alena Mihulová, jej manžela hrá Bolek Polívka.

Pozrite si aj: