TOP 70 najlepších akčných filmov všetkých čias

Chceli by ste si pozrieť niečo s poriadnou dávkou akcie? Tak na tejto stránke nájdete tie najlepšie akčné filmy aké kedy boli natočené. Nájdete tu novinky z posledných rokov, ale aj klasiky z rokov osemdesiatych a deväťdesiatych.

To NAJ zo všetkých žánrov nájdete na tejto stránke a TOP komédie zasa tu. Ak by ste mali chuť na niečo strašidelné, tu sú naj horory. Môžete si ale pozrieť aj zoznamy toho najlepšieho z jednotlivých rokov: 2016, 2015, 2014.

Každý má trochu iný vkus a iné kritériá, preto by bolo ťažké vytvoriť z filmov rebríček. Aby tu neboli nasekané len tak chaoticky, sú rozdelené do ôsmich kategórií.

najlepsie-akcne-filmy

Môžete si ich pozrieť všetky zaradom, alebo sa prekliknúť priamo na vašu obľúbenú. Tu je zoznam:

 1. Vojenské a špionážne
 2. Superhrdinovské
 3. Krimi
 4. Zabijacke
 5. Sci-fi
 6. Horory
 7. S rýchlymi autami
 8. Historické

1. Vojenské a špióžne

Skala
Thriller, v ktorom sa Sean Connery, ako väznený britský agent a Nicolas Cage ako kancelárska krysa z FBI vydávajú zlikvidovať oddiel elitných vojakov, ktorý sa utáborili na skalnatom ostrove v známom väzení Alcatraz s civilnými rukojemníkmi a raketami s nervovým plynom namierenými na San Francisco.

Agent bez minulosti
Agent bez minulosti je prvým dielom výbornej filmovej série o špeciálne vycvičenom super agentovi Jasonovi Bourneovi, ktorý stratil pamäť a teraz sa snaží sa vypátrať viac o svojej minulosti. Musí pri tom ale často bojovať práve proti tým, ktorí ho vycvičili. Jasona Bournea hrá Matt Damon.

Kvalitou v ničom nezaostávajú ani ďalšie diely Bournov mýtus a Bournovo ultimátum, ktoré spolu s prvým dielom tvorili trilógiu. Natočené však boli aj ďalšie pokračovania Bourneov odkaz a Jason Bourne. V Bourneovom odkaze hrá v hlavnej úlohe na rozdiel od ostatných častí americký herec Jeremy Renner.

Expendables
Ak chcete vidieť v jednom filme, Sylvestera Stallonea, Jasona Stathama, Jeta Liho, Dolpha Lundgrena, Wesleyho Snipesa, Arnolda Swarzeneggera, Mela Gibsona a ďalších hrdinov osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, nemáte inú možnosť, ako si pozrieť Expendables. Aj keď sú už z niektorých spomenutých starší páni, pripravte sa na poriadnu dávku akcie.

Natočených bolo už niekoľko vcelku slušných pokračovaní a zdá sa, že pribudnú aj ďalšie.

Mission Impossible
Aj keď názov tvrdí opak, pre špeciálneho agenta Toma Cruisa v úlohe Ethana Hunta a jeho partiu nie je žiadna misia nemožná. Púšťajú sa do boja s tými najsilnejšími zločincami a zločineckými organizáciami sveta.

Od roku 1996, kedy bola natočená jednotka, pribudlo plus-mínus každých päť rokov nové pokračovanie. No na rozdiel od množstva iných filmových sérií kvalita nových prírastkov v Mission Impossible nie len že neklesá, ale naopak stúpa.

Ostreľovač
Mark Wahlberg sa ako špičkový americký ostreľovať na naliehanie nadriadeného vracia zo zaslúženého odpočinku späť do akcie. Veľmi rýchlo ale zisťuje, že naňho bola pripravená pasca, vďaka ktorej na z neho namiesto hrdinu stáva štvaná zver, po ktorej idú všetci, armáda aj polícia. Patril medzi najlepších preto ho len tak ľahko nedostanú.

Čierny jastrab zostrelený
Americké jednotky bojujú v Somálsku proti presile nepriateľov. Keď je nad mestom zostrelený vojenský vrtuľník, začína sa hotové peklo .

Rambo
Akčná klasika so Sylvesterom Stalloneom, v ktorej hrá vietnamského vojnového veterána Johna Ramba, ktorý sa vracia domov. Nie vlastnou vinou sa dostáva do konfliktu so zákonom a musí sa postaviť sám proti vyzbrojenej presile.

V osemdesiatych rokoch boli po úspešnej jednotke natočené ďalšie dva diely, ktoré vytvorili trilógiu. O dvadsať rokov neskôr Sylvester Stallone Ramba oživil a to už nie len ako herec v hlavnej úlohe, ale aj ako režisér. A ako hovorí podtitul pokračovania, poslal ho Do pekla a naspäť.

96 hodín
Liam Neeson ako bývalý tajný agent sa vydáva po stopách ľudí, ktorí uniesli jeho dcéru počas jej výletu v Paríži. Otcovská láska a bohaté pracovné skúsenosti dávajú tušiť, že si to jeho nepriatelia poriadne odskáču.

Po výbornej jednotke boli natočené dve nie zlé pokračovania. Najprv Odplata a potom Zúčtovanie.

Brutálna Nikita
Známy francúzsky film režiséra Luca Bessona o doživotne odsúdenej mladej žene, ktorej vláda ponúkne cestu na slobodu, výmenou za to, že sa stane tajnou agentkou. Nikita súhlasí a jej život sa brutálne zmení…

Jednotka príliš rýchleho nasadenia
Simon Pegg v hlavnej úlohe akčnej krimi komédie, v ktorej je ako najlepší londýnsky policajt nedobrovoľne prevelený do kľudného anglického mestečka Sandford. Namiesto nudy ho ale čaká záhadný prípad, ktorý začína zdanlivo náhodnou smrťou niekoľkých ľudí.

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi
Film o misii na záchranu pracovníkov americkej ambasády v Lýbijskom meste Bengázi, ktorých ohrozujú teroristi. Neplánovane sa pre ňu rozhodla šestica elitných vojakov, ktorí sa nachádzali neďaleko. Bez ich pomoci by boli šance na prežitie ľudí z ambasády veľmi malé.

Red
Red je akčná komédia o vyslúžilých agentoch, ktorí sa nechcú nechať zabiť. A aj napriek tomu, že sú starí, vedia sa ešte celkom dobre obracať. Nie nadarmo nesie prvý diel podtitul Vo výslužbe a extrémne nebezpeční. Predvádza sa tu Bruce Willis, John Malkovich, Helen Mirren či Morgan Freeman.

Americký ostreľovač
Životný príbeh legendárneho amerického ostreľovača – Chrisa Kylea, ktorý zachraňoval životy svojim spolubojovníkom v bojoch na blízkom východe. O jeho misiách, aj o návratoch domov. Hrá ho Bradley Cooper.

Kingsman Tajná služba
Akčná komédia, v ktorej sa má z mladého delikventa stať agent tajnej, špionážnej, gentlemanskej organizácie. Ak sa mu to podarí, má hneď jednu dôležitú úlohu – prekaziť plány šialenému zloduchovi.

Prepadnutie v Pacifiku
Steven Seagal ako kuchár, ktorý sa plaví na vojenskej lodi. Keď ju obsadia teroristi a chcú získať nukleárne rakety, je jediný, kto im v tom môže zabrániť. Teroristi veľmi rýchlo zisťujú, že nie je len obyčajným kuchárom, ale špičkovo vycvičeným vojakom …

Vodcu teroristov si zahral Tommy Lee Jones a po boku Stevena Seagala sa objaví Erika Eleniak, jedna zo záchranárok zo seriálu Baywatch.

James Bond
James Bond, alebo 007 je najznámejším tajným agentom. Pracuje pre britskú tajnú službu. Jeho úlohou je ale veľmi často pred rafinovanými zloduchmi zachraňovať celý svet. Pritom mu vždy sekundujú krásne dámy (ktoré dostali aj pomenovanie Bond Girls) a najrôznejšie technické vychytávky.

Prvá bondovka vznikla v roku 1962 a hlavnú úlohu si v nej zahral Sean Connery. Doteraz bola spolu natočená viac ako dvadsiatka pokračovaní, v ktorých neskôr Seana Conneryho vystriedali:

 • Roger Moore,
 • Timothy Dalton,
 • Pierce Brosnan a nakoniec
 • Daniel Craig

Agenta 007 si zahral aj George Lazenby, ale keďže sa neosvedčil, ostalo len pri jednom pokračovaní.

V podstate neexistuje bondovka, ktorá by bola vyslovene zlá, takže sa vlastne oplatí pozrieť každú (aj keď je to časovo náročné :)).
Medzi posledné, s Danielom Craigom patria:

 • Casino Royale
 • Quantum of Solace
 • Skyfall
 • Spectre

2. Superhrdinovské

Iron Man
Iron man jej jedným z najpopulárnejších suprehrdinov posledných rokov. Mení sa naňho technologický magnát Tony Stark, keď si na seba naskladá svoj červený robotický oblek. teda ten oblek sa naňho väčšinou naskladá sám. Svet zachraňuje buď sám, alebo sa spojí s ďalšími superhrdinami. Iron mana hrá Robert Downey Jr.

Natočených bolo niekoľko vynikajúcich pokračovaní a určite pribudnú ďalšie. Ironman sa objavuje okrem svojho filmu aj v iných. Či už v Avengers, alebo v Kapitánovi Amerikovi.

Ant-man
Scott Lang ako Ant Mana (mravčí muž) sa dokáže pomocou špeciálneho obleku zmenšiť na veľkosť mravca, pričom získa aj väčšiu silu. Dokáže spolupracovať s hmyzom a keď treba, dokáže sa menšiť ešte viac.

Tohto nového filmového superhrdinu hrá Paul Rudd.

Batman
Batman patrí medzi klasických komixových hrdinov. Tajomný netopieri muž, v spoločnosti vystupujúci ako bohatý Bruce Wayne, ktorý sa v noci stará o poriadok v meste Gotham. Bojovať pri tom musí s najrôznejšími protivníkmi.

Okrem pokračovania Batman sa vracia z deväťdesiatych rokov sú veľmi dobré aj pokračovania natočené po roku 2005, či už je to Batman začína, Temný rytier, alebo Návrat Temného rytiera. V tých posledných nahradil Michaela Keatona v hlavnej úlohe Christian Bale.

Superman
Superman je jedným z najstarších superhrdinov. Nie je to človek, ale obyvateľ planéty Krypton, ktorý sa dostal na Zem. Jeho adoptívny rodičia mu dali meno Clark Kent. Ako dospelý sa zamestnal ako reportér v novinách Daily Planet, ale keď je treba prezlečie sa do svojho odevu s veľkým „S“ na hrudi a letí pomocou svojich super schopností zachraňovať ľudské životy.

Viacero pokračovaní bolo natočených ešte v osemdesiatych rokoch s dnes už nežijúcim americkým hercom Christopherom Reeveom. Niekoľko dielov vzniklo aj po roku 2000. V jednom z posledných Batman vs Superman: Úsvit spravodlivosti, sa ako napovedá názov stretol v súboji s Batmanom. V tomto pokračovaní si Supermana zahral Henry Cavill.

Spider-man
Spider-manom, alebo inak pavúčim mužom sa stal mladík Peter Parker, ktorého na výstave uštipol geneticky zmutovaný pavúk. Vďaka tomu získalo jeho telo pavúčie schopnosti, ako silu, ohybnosť, schopnosť liezť po stene, či vypúšťať zo zápästí pevné vlákno.

Zatiaľ boli natočené dve celkom podarené pokračovania, v ktorých si zahral hlavnú úlohu Tobey Maguire. V roku 2012 bol natočený aj prvý diel novej série o Spider-manovi – Amazing Spider-Man, v ktorej hlavnú postavu stvárnil Andrew Garfield.

Thor
Thor je synom boha Odina a na Zem sa vlastne dostal za trest. To mu ale nebráni v tom, aby ľudstvo, keď je to potrebné ochraňoval. Jeho zbraňou je kladivo, v ktorom sa ukrýva obrovská sila. Hrá ho Chris Hemsworth.

Natočené bolo aj pokračovanie s podtitulom Temný svet, ale Thor sa objavuje aj po boku svojich kolegov aj v iných filmoch, napríklad v sérii Avengers.

Avengers
Avengers je názov filmovej série, v ktorej sa pri rôznych misiách v boji proti zlu stretáva viacero superhrdinov. Najčastejšie Iron Man, Thor, Hulk, Kapitán Amerika, Hawkeye a Black Widow.

Zatiaľ boli natočené diely Avengers Pomstitelia a Avengers 2 Vek Ultrona, ale, samozrejme, sa chystajú ďalšie.

Kapitán Amerika
Pôvodne vychudnutý mladík Steve Rogers so silným odhodlaním chrániť Svet sa stal súčasťou experimentu na výrobu supevojaka. Ten dopadol úspešne a on získal svoju silu a superschopnosti. Takto vznikol Kapitán Amerika, ktorý na svoju ochranu, ale aj ako zbraň používa svoj okrúhly štít vyrobený zo špeciálneho kovu – vibrania.

Kapitána Ameriku hrá Chris Evans. V prvom dieli, ktorý má podtitul Prvý Avenger, ako aj v ďalších výborných pokračovaniach s podtitulmi Zimný vojak a Občianska vojna. Po jeho boku môžete vo filmoch vidieť aj ďalších Avengerov.

X-Men
Filmová séria X-Men je o mutantoch, ktorí majú najrôznejšie talenty. Wolverine sa dokáže sám uzdraviť (Hugh Jackman), Mystique dokáže na seba zobrať kohokoľvek podobu (Jennifer Lawrence), Storm metá blesky (Halle Berry) atď. Profesora X, ktorý má telepatické schopnosti, ale je pripútaný na invalidný vozíček pre nich vytvoril domov, kde môžu spoločne bývať a odkiaľ môžu podnikať výpravy na záchranu sveta. Ak treba, tak aj proti iným mutantom, napríklad Magentovi, ktorý dokáže mysľou pohybovať so železnými predmetmi (ktorými môžu to byť aj obrovské mosty).

Natočených bolo viacero vynikajúcich pokračovaní, napríklad:

 • Posledný vzdor
 • Prvá trieda
 • Budúca minulosť
 • Apokalypsa.

Deadpool
Deadpool je najnovším hrdinom – mutantom. Stal sa ním trénovaný zabijak Wade po tom, ako prešiel násilnou mutáciou, ktorou získal samouzdravovacie schopnosti. Tie sa ale nevzťahujú na jeho tvár, ktorá mu zostala zohavená. Aj kvôli tomu nosí masku a oblieka si červený odev (červený preto, lebo na ňom nevidno fľaky od krvi). Hrá ho Ryan Reynolds a film je skôr trochu morbídnou paródiou na komiksových superhrdinov.

Strážcovia galaxie
Akčná sci-fi, v ktorej sa partia medzigalaktických kriminálnikov musí vydať na misiu, ktorej cieľom je zachrániť ľudstvo. Okrem jedného človeka, ktorým je Peter Quill (hrá ho Chris Pratt) ju tvoria najrôznejšie vyzerajúce postavy. Okrem iného aj strom.

Transformers
Film o robotoch, ktorý sa vedia pretransfofmovať do osobného, alebo nákladného auta bojujúci proti nepriateľom z vesmíru. V hlavnej ľudskej úlohe hrá Shia LaBeouf.

Natočených bolo niekoľko pokračovaní, no najlepšia (aj vďaka originálnosti) zatiaľ zostáva jednotka.

Kick-Ass
Výborná akčná komédia o mladíkovi, ktorý by chcel byť ako komiksoví hrdinovia. Nevadí, že nemá žiadne zvláštne schopnosti. Dá si meno Kick-Ass, oblečie si svoj zelený oblek, zoberie svoje „zbrane“ a vyráža do boja s kriminalitou. Našťastie v tom ale nie je sám a na jeho strane bojujú aj ďalší dvaja podobní, ale oproti nemu podstatne schopnejší super hrdinovia Big Daddy a Hit Girl.

V roku 2013 bola na točená nie vynikajúca, ale ani nie zlá dvojka Kick-Ass 2.

3. Krimi

Smrtonosná pasca
Smrtonosná pasca s Bruceom Willisom patrí medzi najlepšie akčné filmy. Ako policajt John McClane sa v ňom pokúša zachrániť svoju ženu a ďalších ľudí, ktorí sa stali rukojemníkmi teroristickej skupiny v rozostavanej výškovej budove. Aj keď je sám, teroristov poriadne potrápi.

Príbeh Johna McClanea sa dočkal viacerých veľmi vydarených pokračovaní.

Smrtonosná zbraň
Smrtonosná zbraň sa takisto radí medzi klasiky, ktoré vznikli koncom osemdesiatych rokov. Proti zločinu v nej bojuje dvojica svojráznych losangelských policajtov.

V hlavných úlohách si zahrali Mel Gibson a Danny Glover a do roku 2000 stihli natočiť ešte ďalšie tri veľmi vydarené pokračovania.

Lúpež po taliansky
V Benátkach sa podarí obrovská lúpež. No jeden z týmu zlodejov ostatných zradí a celý lup si nechá pre seba. Keď pri tom zomrie jeden z partie, nemajú zostávajúci členovia inú možnosť, ako naplánovať poriadnu pomstu a pokúsiť sa od zradcu získať všetko späť. Keďže ale idú okradnúť zlodeja, ľahké to mať nebudú.

Utečenec
Harrison Ford ako doktor Richard Kimble je nespravodlivo obvinený a odsúdený za vraždu svojej manželky. Počas nehody pri prevoze do väzenia sa mu ale podarí ujsť a snaží sa vypátrať skutočného vraha. Nemá to ale vôbec ľahké, pretože mu je so svojim týmom v pätách skúsený vyšetrovateľ Samuel Gerard v podaní Tommy Lee Jonesa.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes, aký tu ešte nebol. Robert Downey Jr. ako slávny detektív, ktorému to nie len dobre myslí, ale je aj fyzicky veľmi zdatný. Ak sa mu nepodarí vyriešiť zložitý prípad, pred ktorým stojí, môže to dopadnúť veľmi zle pre celú Veľkú Britániu. Jeho verného druha doktora Watsona si zahral britský herec Jude Law.

Za pozretie určite stojí aj pokračovanie natočené o tri roky neskôr.

Verejný nepriateľ
Z Willa Smitha, ako právnika sa nechtiac, nepriaznivou zhodou okolností stáva najväčší nepriateľ Spojených štátov a terčom číslo jeden pre celú tajnú službu. Ako z toho von? Možno mu pomôže Gene Hackman, ako vyslúžilý agent.

Posledný skaut
Bruce Willis sa ako detektív Joe Hallenbeck vydáva spolu s hráčom amerického futbalu Jimmym Dixom, ktorého hrá Damon Wayans objasniť vraždu Jimmovej priateľky Cory. Zisťujú, že sú do nej zapletení vysoko postavení ľudia z politiky i z amerického futbalu…

Neľútostný súboj
Dve herecké esá stojace proti sebe. Robert de Niro ako zlodej a Al Pacino ako detektív, ktorý ho prenasleduje. Obidvaja sú ale veľmi prešibaní a svojmu protivníkovi to v ničom neuľahčujú.

Odplata
Mel Gilson ako zabijak, ktorý sa chce pomstiť a získať späť peniaze, ktoré mu ukradli jeho vlastní parťáci. A nič mu v tom nemôže zabrániť, pretože kto sa mu postaví do cesty, toho nemilosrdne zlikviduje.

Con Air
Nicolas Cage hrá nespravodlivo odsúdeného väzňa, ktorý má byť po odpykaní trestu prepustený. Svoj trest si odsedel a od slobody ho delí len let lietadlom. Spolu s ním v ňom ale cestujú tí najhoršími zločinci. Podarí sa im lietadlo ovládnuť a jeho cesta za rodinou sa zrazu vzďaľuje. Bez boja sa ale nevzdá…

Tvár toho druhého
Napínavý thriller, v ktorom si federálny agent dá implantovať tvár zločinca nachádhajúceho sa v kóme a nechá sa zatvoriť do väzenia, aby získal dôležité informácie. Zločinec sa ale z kómy preberie, väzme si jeho tvár a využíva to, že je zrazu agentom FBI, zatiaľ čo skutočný agent je ako zločinec vo väzení.

Plán úteku
Sylvester Stallone ako špecialista na bezpečnosť väzníc a Arnold Schwarzenegger ako väzeň. Obidvaja sa spolu stretnú, keď sa Stallone nechá v rámci novej zákazky zatvoriť do toho istého väzenia, v ktorom sedí Arnold, aby otestoval jeho zabezpečenie. Keď zistí, že sa von dostať nedá a ani jeho dohovorený kód, že ho už môžu pustiť nefunguje, musí naplánovať nemožný útek. A s kým iným, ako s Arnoldom…

Tango a Cash
Sylvester Stallone a Kurt Russell, ako Tango a Cash sú dvaja rozdielni a voči sebe nie veľmi priateľskí policajti. Pretože sú pre zločincov veľmi nebezpeční, jeden z nich ich vláka do pasce a dostane do väzenia. Aby odtiaľ mohli utiecť a nájsť toho kto ich tam dostal, musia spojiť svoje sily.

Nebezpečná rýchlosť
Skutočná akčná klasika s Keanu Reevesom ako policajtom, ktorý sa pokúsi zneškodniť bombu umiestnenú v autobuse hromadnej dopravy. Problém je, že autobus je v pohybe ulicami veľkomesta a ak jeho rýchlosť klesne pod 80 kilometrov za hodinu nálož sa automaticky odpáli. Takže ho spolu so Sandrou Bullock, ktorá musí zasadnúť na sedadlo vodiča čaká poriadne šialená jazda.

4. Zabijacke

John Wick
Keanu Reeves ako John Wick, super zabijak na dôchodku sa vracia do akcie po tom, ako mu skupina agresívnych mladíkov zabila psa, ktorého mu po smrti zanechala jeho milovaná žena. Pomsta bude poriadne krvavá, aj preto, že jedným z mladíkov je synom Johnovho bývalého zamestnávateľa. Keďže chce otec svojho syna ochrániť John sa najprv musí vysporiadať s presilou svojich bývalých kolegov.

Salt
Angelina Jolie, ako americká tajná agentka Salt sa musí poriadne obracať, aby unikla prenasledovateľom a vyvrátila podozrenie, že je ruskou špiónkou, čo tvrdil iný ruský špión. Našťastie má dostatok zručností a skúseností aby dokázala ujsť pred zatknutím.

Jack Reacher
Jack Reacher je vynikajúci vyšetrovateľ, ktorý rieši prípady, v ktorých spravodlivosť ťahá za kratší koniec. Dokáže pomôcť mladému vojakovi obvinenému z masovej vraždy?

Tom Cruise si zahral hlavnú úlohu aj v dvojke Jack Reacher – Nevracaj sa, ktorá ale za výbornou jednotkou výraznejšie zaostáva.

Wanted
Angelina Jolie mení tvrdým a systematickým tréningom Jamesa McAvoya z ovce na jedného zo špičkových členov tajnej zabijackej organizácie, ktorá je len pre vyvolených. Toto všetko sa deje pod pozorným dohľadom Morgana Freemana. Aké bude jeho úloha?

Kill Bill
Uma Thurman v žltom overale, cvengot samurajských mečov a litre krvi. To je Kill Bill. Film o tom, čo sa stane, keď sa nevesta, bývalá zabijačka ktorej počas jej svadby vyvraždili všetkých svadobčanov a aj ju sa pokúsili zabiť vydá na cestu pomsty.

Quentin Tarantino natočil aj ďalšie pokračovanie Kill Bill 2, ktoré nie len že nie je horšie ako vynikajúca jednotka, ale ju možno ešte o niečo prekonáva.

5. Akčné sci-fi

Matrix
V tejto kultovej sci-fi trilógii (druhý diel nesie podtitul Reloaded a tretí Revolutions) hrá Keanu Reeves Nea – vyvoleného, ktorý by mal dokázať poraziť Matrix. Systém, ktorý si zotročil ľudskú rasu. Telá ľudí uložené v špeciálnych kapsuliach využíva ako zdroj energie a v mysliach im prehráva život tak ako ho poznáme. Neovými pomocníkmi sú vodca povstania Morpheus, Trinity a ďalší ľudia, ktorí sa od systému odpojili. Ich záchrannú misiu ale nie je ľahké splniť. V realite ich ohrozujú rýchle a dobre vyzbrojené stroje a v Matrixe ich zasa prenasleduje množstvo veľmi schopných agentov.

Na hrane zajtrajška
Tom Cruise ako podplukovník Cage a Emily Blunt ako legendárna vojačka Rita sa vydávajú do boja proti mimoriadne inteligentnej mimozemskej civilizácii, ktorá napadla Zem.

Minority Report
Aké by to bolo, zabrániť zločinu ešte predtým, ako sa stane a chrániť tak ľudí? Tak to už je v budúcnosti možné, vďaka niekoľkým jasnovidcom. Tí vedia dopredu identifikovať potenciálneho páchateľa a špeciálna jednotka ho ešte pred spáchaním trestného činu zaistí. Keď sa ale ešte nič nestalo, môžeme si byť na 100% istí, že by sa to naozaj stalo? Ak nie, nebude obvinený a potrestaný nevinný človek? Tak niečo podobné musí riešiť Tom Cruise ako člen zásahovej jednotky, ktorý zistí, že sám je označený za páchateľa a je prenasledovaný vlastnými kolegami…

Terminátor
Filmová séria Terminátor rozpráva o osude ľudstva na Zemi, na ktorej prevzali vládu stroje. Na planéte však ešte ostala hŕstka ľudí pod vedením Johna Connora, ktorí chcú situáciu zvrátiť. Počas jednotlivých pokračovaní posielajú stroje do minulosti humanoidných robotov – terminátorov aby zabili jeho matku ešte predtým, ako sa vodca rebelov stihne narodiť. John zasa posiela do minulosti robotov a neskôr aj človeka, aby ju chránili.

S filmom získal slávu aj Arnold Schwarzeneggera ako starší typ Terminátora, Johnovu matku si zahrala Linda Hamilton.

Armageddon
Bruce Willis, Ben Affleck a ďalší ako skúsení pracovníci na vrtnej plošine vyrážajú po nevyhnutnom výcviku na záchrannú misiu, na ktorej úspechu závisí osud celého ľudstva. Ich úlohou je pristáť na obrovskom asteroide a nechať ho vybuchnúť odpálením náloží umiestnených pod jeho povrchom skôr, ako sa stihne zraziť so Zemou, ku ktorej sa neúprosne blíži.

Mad Max
Postapokaliptický príbeh chlapíka menom Max vo vyprahnutých piesočných pustatinách. V pôvodnej trilógii z osemdesiatych rokov stvárnil hlavnú postavu Mel Gibson. V novom, veľmi vydarenom prevedení z roku 2015, s podtitulom Zbesilá cesta, hrá v hlavnej úlohe Tom Hardy a spolu s Charlize Theron sa vydávajú na naozaj šialenú jazdu, s bandou hrdlorezov za pätami.

Total Recall
Arnold Schwarzenegger v sci-fi, v ktorom si ako robotník nechá v „cestovnej kancelárii“ implantovať spomienky. To ale spustí sled dramatických udalostí, ktoré súvisia s jeho predchádzajúcou misiou na Marse.

V roku 2012 sa film dočkal remaku, v ktorom si hlavnú úlohu tentoraz zahral Colin Farrell.

Avatar
Fantasy natočené Jamesom Cameronom, v ktorom sa ochrnutý mladý vojak vďaka moderným technológiám napája na telo obyvateľa planéty Pandora, aby sa spriatelil s domorodcami. To sa mu aj podarí, no keď zisťuje, že armáda neváha zničiť ich civilizáciu, len aby sa dostala k vzácnej surovine, rozhodne sa ich chrániť aj proti obrovskej a silnej vojenskej presile.

Piaty element
Bruce Willis a Milla Jovovich na nebezpečnej ceste za nájdením piateho elementu, ktorý môže pomôcť zachrániť Zem.

Demolitin Man
Väzni si odpykávajú svoje tresty zmrazení. Jedným z nich je aj Sylvester Stallone bývalý nekompromisný policajt, ktorý bol odsúdený za neúmyselné zabitie. Keď sa však z tohto väzenia podarí utiecť nebezpečnému zločincovi (Wesley Snipes), je čas prebudiť zo spánku aj policajta, ktorý ako jediný má na to, aby ho opäť dostal do väzenia.

Ja, robot
V nie tak ďalekej budúcnosti sú humanoidné, inteligentné roboty bežnými pomocníkmi v domácnosti a ľudia im absolútne dôverujú. Keď ale vyšetrovateľ Del Spooner rieši úmrtie svojho priateľa, ktoré vyzerá ako samovražda, začína mať podozrenie, že robot môže aj vraždiť. Podarí sa mu vo svete spravovanom umelou inteligenciou vypátrať pravdu? Hlavnú úlohu si v tomto svižnom thrilleri zahral Will Smith.

Dredd
V budúcnosti policajti prevzali úlohu sudcov a riešia kriminálne delikty priamo na ulici. Dvojica takýchto sudcov – skúsený muž a jeho začínajúca kolegyňa však ostane uväznená v mrakodrape plnom nie práve priateľských ľudí…

Nový Dredd z roku 2012 je lepším remakom Sudcu Dredda so Sylvesterom Stalloneom z roku 1995.

RoboCop
RoboCop je klasický sci-fi thriller z konca osemdesiatych rokov. Robotický policajt v podaní Petra Wellera v ňom vychádza do ulíc amerického veľkomesta plných kriminality vykonávať spravodlivosť. Jeho dokonalosť ale nie je každému po vôli.

6. Horory

Resident Evil
Resident Evil je dnes už niekoľko-dielnou sci-fi hororovou sériou nadupanou akciou. Natočená je podľa úspešnej počítačovej hry. Milla Jovovich, ako elitná vojačka, v nej bojuje proti davom krvilačných agresívnych zimbie, na ktorých sa premenili ľudia infikovaný zákerným vírusom, alebo zranení niekým, kto už bol nakazený.

Blade
Upíri chcú ovládnuť svet a jediný, kto im v tom dokáže zabrániť je bojovník Blade, s pomocou svojich schopností, meča a ďalších sečných a strelných zbraní.

Blade sa dočkal ďalších dvoch pokračovaní, ale tým sa nepodarilo dosiahnuť úroveň prvej časti.

Predátor
Predátor je legendárnym akčným filmom s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe, v ktorom ako elitný vojak bojuje v džungli so svojou jednotkou proti mimozemským tvorom, ktorí si na zemi vytvorili revír, do ktorého chodia loviť ľudí. Mimozemské obludy majú zvláštne schopnosti a techniku, ktorá im dáva výhodu. Arnold sa ale nehodlá vzdať bez boja.

Natočené boli aj voľné pokračovania príbehu a aj nie veľmi podarený film Votrelec vs. Predátor, v ktorom ako názov napovedá sa vedľa seba objavia obidve mimozemské potvory.

7. S rýchlymi autami

Rýchlo a zbesilo
Vin Diesel, dnes už nežijúci Paul Walker, Michelle Rodriguez a neskôr aj Dwayne Johnson. To sú hlavní hrdinovia filmovej série, v ktorej hrajú veľmi dôležitú úlohu rýchle a poriadne vytunovane športové autá.

Natočených bolo doteraz sedem častí, z ktorých patria medzi najpodarenejšie práve tie posledné.

60 sekúnd
Nicolas Cage, ako bývalý špičkový zlodej áut musí urobiť najväčšiu lúpež svojho života, aby zachránil život svojmu bratovi, ktorého chce zabiť gangster, ktorý kvôli nemu prišiel o poriadny balík peňazí z predaja kradnutých áut. Sekundovať mu pri tom bude Angelina Jolie.

Kuriér
Jason Statham v úlohe kuriéra, ktorý na 110% ovláda svoje auto a vždy diskrétne a včas doručí na dohodnuté miesto to čo treba. Len raz poruší svoju zásadu neotvárať prepravované zásielky a hneď sa dostane do problémov, v ktorých mu ide o život. Zistí pri tom totiž, že má v kufri spútanú mladú ženu.

Príbeh Kuriéra sa dočkal niekoľkých pokračovaní, ktoré však za jednotkou ďaleko zaostávajú.

Rallye smrti
Opäť Jason Statham tentoraz ako väzeň, ktorý sa zúčastní populárnych automobilových pretekov, vysielaných v televízii. Kto vyhrá získava slobodu, prehra znamená smrť a aké sú pravidlá? Neexistujú. Okrem toho môžu byť autá upravené nie len na vyššiu rýchlosť, ale aj vyzbrojené strelnými zbraňami.

Aj Rallye smrti sa dočkalo pokračovaní, ale dopadli podobne, ako u Kuriéra.

8. Historické

Gladiátor
Russell Crowe v úlohe rímskeho generála Maxima, ktorý sa po zrade dostáva do otroctva. Vďaka svojej sile a bojovým skúsenostiam sa z neho stáva najlepší gladiátor a môže sa tak dostať do Ríma a pokúsiť sa pomstiť.

Trója
Veľkofilm zobrazujúci priebeh trójskej vojny, v ktorých si hlavné úlohy zahrali Orlando Bloom, ako Paris, sin gréckeho kráľa a Brad Pitt ako Achilles. Samozrejme, nebude chýbať ani legendárnej trójsky kôň.

Toto bolo sedemdesiat kúskov z klenotnice akčných filmov. Ak ste fanúšikom tohto žánru a ešte ste všetky nevideli, určite by ste to mali čim skôr napraviť.

Pozrite si aj: