Najlepšie české filmy – komédie a drámy

Na tejto stránke nájdete najlepšie české filmy aké boli natočené. Je ich tu približne 40 a časom určite pribudnú ďalšie. (Tento prehľad je doplnkom ku stránke, na ktorej je zoznam naj filmov všetkých čias.) Ak by vás zaujímali filmové lahôdky z určitých žánrov, tak naj romantické filmy nájdete tu a top horory zasa na tejto stránke.

Tu je, samozrejme, najviac komédií. Tie sa českým tvorcom daria. Zoznam ale obsahuje aj výborné drámy, zaujímavé dokumenty a tiež niekoľko muzikálov.

Najlepšie CZ filmy

Názvy by bolo asi zbytočné prekladať do slovenčiny, preto sú ponechané v češtine.

Viac tipov na dobrý český a slovenský film z posledných rokov potom nájdete na konci každej z týchto stránok: top filmy z roku 2016, top filmy 2015, 2014.

Najlepšie české komédie natočené za posledných približne 20 rokov

Pokiaľ by vám bolo málo a chcete sa ešte zabaviť, na stránke top komédie nájdete ďalších 60 tipov na to najvtipnejšie, čo sa natočilo v Amerike, Británii, Francúzsku a Taliansku.

Zoznam je radený podľa rokov. A aj keď sa nedá povedať, že pri filmoch platí to isté čo pri víne, teda, že čím staršie, tým lepšie, na začiatku nájdete naozaj výborné kúsky. Všetky komédie v tomto zozname sú ale výborné.

Kolja

1996, Režisér: Jan Svěrák
V hlavných úlohách: Zdeněk Svěrák, Andrej Chalimon, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý

Dojímavý a na mnohých miestach veľmi vtipný príbeh muzikanta Františka Louku (Zdeněk Svěrák). Do jeho pokojného, staromládeneckého života náhle vstupuje pohroma – malý ruský chlapec Kolja, o ktorého sa musí postarať. Prítomnosť chlapca narúša jeho doterajší život, čo môže byť nepríjemné, no možno práve to potreboval, aby si niektoré dôležité veci uvedomil.

Kolja získal v roku 1997 Oskara za najlepší cudzojazyčný film.

Knoflíkáři

1997, Režisér: Petr Zelenka
V hlavných úlohách: Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Eva Holubová, Jiří Kodet

Poviedkový snímok Petra Zelenky, patrí už medzi kultové. V šiestich poviedkach v ňom môžeme sledovať vzájomne určitým spôsobom previazané osudy jednotlivých normálnych i viac alebo menej absurdných postáv.

Pelíšky

1999, Režisér: Jan Hřebejk
V hlavných úlohách: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Emília Vášáryová, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová

Pelíšky nepochybne patria medzi najlepšie české komédie a sú tiež ukážkou toho najlepšieho čo vytvoril režisér Jan Hřebejk. Film natočený na motívy knihy Petra Šabacha Hovno hoří, vtipným no niekedy trochu trpkým spôsobom ukazuje život dvoch viacgeneračných rodín, v šesťdesiatych rokov minulého storočia v Československu.

Niektoré hlášky zľudoveli, ako napríklad „Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“ zo scénky s plastovými lyžičkami, ktoré sa rozpúšťali v horúcej káve, či prípitok „Maršál Malinovskij„, ktorý preniesol Miroslav Donutil s horiacim štamperlíkom.

Samotáři

2000, Režisér: David Ondříček
V hlavných úlohách: Saša Rašilov, Jiří Macháček, Jitka Schneiderová, Labina Mitevska, Ivan Trojan, Mikuláš Křen

Film Davida Ondříčka ukazuje vzájomne prepletené osudy niekoľkých mladých ľudí hľadajúcich si svoje miesto v živote a tiež hľadajúcich lásku. Medzi najvýraznejšie postavy určite patrí hudobník Jakub, ktorý je takmer nonstop zhulený trávou. Vynikajúco ho stvárnil Jiří Macháček, za čo získal aj Českého leva. Samotáři mali aj viacero ďalších nominácií na toto ocenenie, no stál proti nim veľmi silný súper, ktorým bol výborný snímok – Musíme si pomáhať.

Pozornosť si určite zaslúži aj vynikajúca filmová hudba.

Pupendo

2003, Režisér: Jan Hřebejk
V hlavných úlohách: Boleslav Polívka, Eva Holubová, Jiří Pecha, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková

Dej filmu Jana Hřebejka, natočený na motívy ďalšieho diela Petra Šabacha je zasadený do Československa v začiatkoch osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, v období socializmu. Môžeme v ňom sledovať osudy ľudí tej doby, ktorí si zvolili protichodné postoje. Talentovaný sochár Bedřich Mára (Boleslav Polívka) sa rozhodol vzoprieť komunistom, za čo si vyslúžil odstrčenie na okraj spoločnosti. Na rozdiel od neho Míla Břečka (Jaroslav Dušek) si zvolil druhú možnosť – „plávať s prúdom“ a užíva si výhody, ktoré mu prináša kreslo riaditeľa základnej školy. Humor filmu dodávajú aj vedľajšie postavy, napríklad Vláďa Ptáčník v podaní Pavla Lišku.

Příběhy obyčejného šílenství

2005, Režisér: Petr Zelenka
V hlavných úlohách: Ivan Trojan, Zuzana Šulajová, Karel Heřmánek, Miroslav Krobot, Nina Divíšková

Výborný Ivan Trojan ako muž v strednom veku, ktorému sa akosi stále nedarí dať svoj pracovný ako aj ľúbostný život do poriadku. Môže mu v tom pomôcť mágia? Jedna z najlepších komédií posledných rokov od našich českých bratov.

Vratné lahve

2007, Režisér: Jan Svěrák
V hlavných úlohách: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček, Jan Budař

Veľmi vtipná, miestami aj dojímavá Svěrákovská komédia o partnerských vzťahoch v mladšom i staršom veku, ale hlavne o chlapovi Josefvi Tkalounovi (Zdeněk Svěrák), ktorý aj keď už je prakticky v dôchodkovom veku, necíti sa na to, že by už mal ísť do starého železa. Dokonca sa rozhodne, že z neho bude cyklo kuriér a tak sa na svojom favorite premáva po Prahe s oranžovým vakom na chrbte…

Bobule

2008, Režisér: Tomáš Bařina
V hlavných úlohách: Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Tereza Voříšková, Václav Postránecký, Lubomír Lipský

Ľahká romantická komédia o mladíkovi, ktorý si žije svoj život v meste. Náhle však musí odísť za svojim dedkom na Moravu, kde sa má postarať o jeho vinohrad a víno. Medzi bobuľami hrozna zisťuje, že našiel lásku svojho života a možno aj to pravé miesto pre život.

Na úspešnú jednotku nadväzuje dvojka 2Bobule, ktorú v roku 2009 natočil s rovnakými hercami ruský režisér Vlad Lanné. Ako to ale u dvojok často býva, prvý diel sa jej nepodarilo prekonať.

Ženy v pokušení

2010, Režisér: Jiří Vejdělek
V hlavných úlohách: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová, Jiří Macháček, Vojtěch Dyk

Zíbavná romantická komédia Jiřího Vejděleka, Ženy v pokušení rozpráva príbeh troch žien a ich vzťahov s mužmi. Matky, dcéry a „babičky“, ktorá ale nie je typická babička. Je to bývalá herečka a vďaka bohatým skúsenostiam s mužmi je tá najvhodnejšia osoba, ktorá môže svojej dcére pomôcť nájsť toho pravého.

Občanský průkaz

2010, Režisér: Ondřej Trojan
V hlavných úlohách: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Aňa Geislerová, Martin Myšička, Jan Vaši

Občiansky preukaz rozpráva o osudoch štyroch dospievajúcich mladíkov. O ich rebélii, ktorá k veku, v ktorom sa nachádzajú patrí. Na rozdiel od dnešnej vcelku benevolentnej doby však oni žijú v socializme, v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V období s výrazne obmedzenou slobodou, kedy na poriadok jastrabím okom dohliadala verejná a tiež štátna bezpečnosť.

Príbeh je filmovým spracovaním rovnomennej knihy Petra Šabacha.

Výborné komédie natočené od 70tych po začiatok 90tych rokov

Jáchyme, hoď ho do stroje!

1974, Režisér: Oldřich Lipský
V hlavných úlohách: Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Luděk Sobota v úlohe Františka Koudelku ukazuje, ako sa môže zmeniť život vidieckeho mladíka, keď sa vydá do Prahy a začne sa riadiť počítačovým kondiciogramom, ktorý mu ukazuje, kedy ho čakajú úspešné, kedy menej úspešné a kedy hrozné dni…

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

1974, Režisér: Václav Vorlíček
V hlavných úlohách: Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Zdeněk Řehoř

V jednom z najúspešnejších filmov Václava Vorlíčeka môžete sledovať humorný boj o život posledných vodníkov v českých krajov, ktorým hrozí vymretie. Ako sa im podarí vyriešiť ich bytový problém?

Marečku, podejte mi pero!

1976, Režisér: Oldřich Lipský
V hlavných úlohách: Jiří Sovák, Václav Lohniský, Míla Myslíková, Iva Janžurová, Josef Kemr, Ladislav Smoljak

Jeden zo skvostov ešte Československej komédie. Humorný film v ktorom sa starší páni a dámy vracajú do školských lavíc aby si doplnili vzdelanie. Keďže už ubehol nejaký čas, odkedy tam sedeli naposledy nepôjde to ľahko…

Ak ste Marečka videli, určite si spomeniete na hlášky: „Hliník se odstěhoval do Humpolce“, „Hujer, metelesku blesku!“, „Tady jsem si dovolil pár švestiček ze své zahrádky, jestli se neurazíte.“, či „Nepotěšil jste mě a ani já Vás nepotěším.“ a možno aj na ďalšie.

Na samotě u lesa

1976, Režisér: Jiří Menzel
V hlavných úlohách: Josef Kemr, Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová

Ďalšia z filmových legiend, tentoraz natočená Jiřím Menzlom. Príbeh o rodinke, ktorá si chcela obstarať chalupu. Už si aj jednu chalúpku našli, so staručkým majiteľom, ktorý by mohol čoskoro umrieť. To ale ešte netušia, aký má ten dedko tuhý korienok…

Adéla ještě nevečeřela

1977, Režisér: Oldřich Lipský
V hlavných úlohách: Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková

Skvelá paródia na detektívky, v ktorej americký detektív Nick Carter (Michal Dočolomanský) prichádza do Prahy, aby vyriešil nevyriešiteľný prípad. Stojí za ním šialený Baron Rupert von Kratzmar (Miloš Kopecký), prezývaný Záhradník, so svojim diabolským plánom pomsty. Jeho vražedným nástrojom je obrovská mäsožravá rastlina Adéla.

Po filme, ktorý je spolu s Marečku, podejte mi pero! a Jáchyme, hoď ho do stroje! jedeným z top diel Oldřicha Lipského, vám ešte dlho bude v hlave znieť melódia Mozartovej uspávanky:).

Vrchní, prchni

1980, Režisér: Ladislav Smoljak
V hlavných úlohách: Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák

Veselý príbeh o kníhkupcovi, ktorí sa rozhodol, že si bude privyrábať ako falošný čašník. Pracuje v prestrojení, nič neroznáša, len inkasuje peniaze. A potom uniká na svojej plátenej trojkolke…

S týmto filmom sa zasa neodmysliteľne spája pieseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlířa Severní vítr.

S tebou mě baví svět

1982, Režisér: Marie Poledňáková
V hlavných úlohách: Július Satinský, Pavel Nový, Václav Postránecký, Eliška Balzerová, Zdena Studenková, Jana Šulcová

Bez tohto príbehu, v ktorom sa partia chlapov v zime vydáva na pánsku jazdu na chalupu v sprievode svojich malých a ešte menších detí, si už ani nevieme predstaviť Vianoce. Hviezdou je najmenší Matýsek, aj keď toho veľa nenarozpráva.

Vesničko má středisková

1985, Režisér: Jiří Menzl
V hlavných úlohách: János Bán, Marián Labuda

Dej filmu sa odohráva v malej českej dedinke a jeho hlavnými hrdinami sú pan Pávek, šofér modrej V3Sky a jeho prostoduchý závozník Otík, ktorý mu aj keď nechtiac stále komplikuje život. V dedinke však žijú aj ďalší ľudia, ktorých osudy sú vzájomne prepletené a prinášajú množstvo komických situácií.

Aj keď sa jedná o český, resp. československý film, hlavné úlohy si zahrali slovenský herec Marián Labuda a maďarský herec János Bán. Pre druhého spomenutého sa stala úloha Otíka jeho najpopulárnejšou životnou rolou.

Obecná škola

1991, Režisér: Jan Svěrák
V hlavných úlohách: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek

Humorný príbeh z prostredia obecnej školy v povojnovom období, v ktorej do nezvládnuteľnej chlapčenskej triedy na miesto učiteľky, ktorá to už psychycky nezvládla nastupuje autoritatívny učiteľ Igor Hnízdo​. Príbeh o jeho záletoch, ktoré ho dostanú do problémov, o chlapčenských dobrodružstvách, o ich rodičoch a o všeličom inom.

Dědictví aneb Kurvahošigutntag

1992, Režisér: Věra Chytilová
V hlavných úlohách: Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Anna Pantůčková, Šárka Vojtková, Jozef Kroner, Dagmar Veškrnová

Kultová komédia deväťdesiatych rokov s Bolkom Polívkom v úlohe nezabudnuteľného Bohuša. O tom, v čom sa zmení a v čom sa nezmení život obyčajného chlapíka z dediny, ktorý má hlboko do vrecka, ale vždy poruke panáka slivovice, keď sa zrazu od advokáta (Miroslav Donutil) dozvie že zdedil miliónové dedičstvo. Svoje miesto má v príbehu aj spevák Karel Gott a dokonca aj pštros.

Po dvanástich rokoch, v roku 2012 sa Dědictví dočkalo pokračovania, pod názvom Dědictví aneb Kurva se neříká. Vtipnosťou ale prvý diel nedokázalo prekonať.

Básníci

Keď sa hovorí o najlepších českých komédiách, nedá sa nespomenúť sériu o básnikoch s Pavlom Křížom v úlohe Štěpána Šafránka a Davida Matáska v úlohe Kendyho. Samozrejme, nemožno zabudnúť na Štěpánove lásky, ktorými boli: Borůvka (Miroslava Šafránková), Jeskyňka (Adriana Tarábková), Píšťalka (Eva Vejmělková), a ďalšie.

Nie všetky diely boli rovnako vydarené, ale svojich fanúšikov si vždy našli. Tu sú pekne v poradí:

  1. Jak svět přichází o básníky
  2. Jak básníci přicházejí o iluze
  3. Jak básníkům chutná život
  4. Konec básníků v Čechách
  5. Jak básníci neztrácejí naději
  6. Jak básníci čekají na zázrak

TOP drámy

Tichá bolest

1990, Režisér: Martin Hollý
V hlavných úlohách: Rudolf Hrušínský, Ivan Jiřík, Vítězslav Jandák, Miroslav Táborský, Jakub Vrabec

Dráma Tichá bolesť rozpráva o trpkých osudoch chlapca a neskôr muža, ktorého celý život bol poznačený tým, že jeho otca označili za triedneho nepriateľa a odsúdili na popravu. Dôležitú úlohu v jeho živote zohral jeho dedko, ktorý si ho po smrti jeho matky zobral do opatery.

Zapomenuté světlo

1996, Režisér: Vladimír Michálek
V hlavných úlohách: Bolek Polívka, Veronika Žilková

Emotívny film, natočený podľa rovnomennej knihy Jakuba Demla, zasadený do čias neskorého socializmu rozpráva príbeh dedinského farára ktorý sa snaží zachrániť kostol. V boji proti totalitnému režimu však ťahá za kratší koniec…

Úloha farára Holého, bola pre Bolka Polívku netradičná, no zvládol ju výborne. Zaslúžil si za to Českého leva ako najlepší herec v hlavnej úlohe a bol tiež ocenený ako najlepší mužský herec na festivale v Karlových Varoch.

Je třeba zabít Sekala

1998, Režisér: Vladimír Michálek
V hlavných úlohách: Jiří Bartoška, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko

Dramatický príbeh obyvateľov jednej malej Hanáckej dedinky počas druhej svetovej vojny. Ich najväčším nepriateľom nie sú fašisti, ale jeden človek z ich prostredia Ivan Sekal, ktorý im začal ničiť život a udávaním Nemcom ich pripravovať o pôdu a ktorého je preto treba zabiť. Pomôže im v tom Jura Baran, kováč z Valašska ktorý sa do dediny prišiel ukryť pred fašistami?

Snímok, ktorý vznikol v česko-poľsko-slovensko-francúzskej spolupráci získal viacero filmových ocenení, ako v Česku kde sa mu podarilo získať desať levov, tak aj v Poľsku.

Všichni moji blízcí

1999, Režisér: Matej Mináč
V hlavných úlohách: Jiří Bartoška, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Ondřej Vetchý, Libuše Šafránková

Príbeh chlapca a jeho rodiny, ktorého pokojné detstvo v kruhu najbližších sa dramaticky zmenilo s nástupom druhej svetovej vojny a príchodom fašistických Nemcov do Československa.

Musíme si pomáhat

2000, Režisér: Jan Hřebejk
V hlavných úlohách: Bolek Polívka, Anna Šišková, Jaroslav Dušek, Csongor Kassai

Príbeh z vojnového obdobia odohrávajúci sa v Čechách, o ľudskosti a ochote riskovať vlastný život pre záchranu života niekoho iného. Aj keď sa v ňom nájde mnoho vtipných scén, je to viac dráma, ako komédia.

Okrem mnohých domácich ocenení, bol film nominovaný aj na Oskara, ako cudzojazyčný film.

Tmavomodrý svět

2001, Režisér: Jan Svěrák
V hlavných úlohách: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Oldřich Kaiser, Linda Rybová

Vojnová dráma o osudoch dvoch priateľov, staršieho Františka Slámu (Ondřej Vetchý) a mladšieho Karla Vojtiška (Kryštof Hádek), letcov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny po odchode z Československa pripoja k britskému letectvu. Príbeh o ich odvahe, hrdinstve​, ale aj o ich nezhodách, ktoré spôsobila láska ku krásnej Susan Whitmorovej (Tara Fitzgerald).

Protektor

2009, Režisér: Marek Najbrt
V hlavných úlohách: Marek Daniel, Jana Plodková

Príbeh lásky úspešného rozhlasového moderátora Emila Vrbaty a jeho manželky, začínajúcej herečky Hany, do ktorých životných osudov výrazným spôsobom zasiahne nemecká okupácia v druhej svetovej vojne. Podarí sa Emilovi zachrániť Hanu, aj keď má židovský pôvod? A podarí sa mu ochrániť ich vzájomnú lásku?

Filmu Protektor sa podarilo v neľahkej konkurencii premeniť na víťazstvo sedem z celkovo dvanástich nominácií na Českého leva.

Ve stínu

2012, Režisér: David Ondříček
V hlavných úlohách: Ivan Trojan, Sebastian Koch, Soňa Norisová, Jiří Štěpnička, Marek Taclík

Kriminálka, v ktorej kapitán Hakl, ktorého vynikajúco stvárnil Ivan Trojan, vyšetruje krádež v zlatníctve. Z prípadu je odvolaný, no rozhodne sa vo vyšetrovaní ďalej pokračovať. Aj keď to môže byť nebezpečné nie len pre neho, ale aj pre jeho rodinu…

Táto temná dráma dominovala výročnému odovzdávaniu filmových cien Českých levov. Spolu sa jej podarilo získať 9 sošiek.

Hořící keř

2013, Režisér: Agnieszka Holland
V hlavných úlohách: Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Jan Budař

Dráma postavená na skutočnom príbehu študenta Jána Palacha (Petr Stach), ktorý sa 16. januára roku 1969 upálil v Prahe na Václavskom námestí, na protest proti vpádu sovietskych vojsk do Československa v roku 1968. Sleduje udalosti aj po jeho smrti. Snahu komunistov zdiskreditovať jeho čin aj riešenie žaloby, ktorú jeho matka Libuše Palachová (Jaroslava Pokorn) podala na súd. Odhodlane ju pri tom zastupovala advokátka Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová).

O kvalite snímku svedčia aj získané rekordné množstvo domácich filmových ocenení.

Fair Play

2014, Režisér: Andrea Sedláčková
V hlavných úlohách: Judit Bárdos, Aňa Geislerová, Roman Luknár

Česko-slovenský film, ktorého dej sa odohráva v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, v čase socializmu. Rozpráva o mladej atlétke Anne, ktorá mala šancu dostať sa na olympijské hry. Ľudia v jej blízkosti jej chceli pomôcť a tak jej „pre jej dobro“ začali podávať anaboliká …

Kobry a užovky

2015, Režisér: Jan Prušinovský
V hlavných úlohách: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Lucie Žáčková, Jan Hájek, David Máj

Smutno-veselý príbeh o nádeji a beznádeji, o snoch a realite a o bratskej láske dvoch rozdielnych súrodencov. O tom, či si môže jeden z bratov vytvoriť normálny život, keď mu ten druhý permanentne spôsobuje problémy…

Snímok Jana Prušinovského bol bol veľmi dobre prijatý kritikmi aj divákmi. Kryštof Hádek za stvárnenie problémového brata Kobru získal niekoľko cien.

Dokumenty

V posledných rokoch bolo v Česku natočených aj mnoho dobrých dokumentov. Patria medzi ne napríklad nasledujúce.

Síla lidskosti – Nicholas Winton

V roku 2002 režisér Matej Mináč natočil dokument o Nicholasovi Wintonovi, výnimočnom človeku, ktorý počas druhej svetovej vojny dostal takmer sedemsto detí do Veľkej Británie. Mnohým z nich tým pravdepodobne zachránil život, pretože väčšina z nich mala židovský pôvod.

Trabantem …

Cestovateľ a režisér Dan Přibáň podnikol so svojou partiou už viacero dlhších ciest po rôznych kútoch sveta. Vďaka tomu natočil už niekoľko pokračovaní cestopisných dokumentárnych filmov, v ktorých ako hlavný dopravný prostriedok vystupuje žltý trabant, ktorému časom pribudli aj ďalší nažlto natretí veteráni.
Všetko to začalo prvým dokumentom Trabantem Hedvábnou stezkou, ktorý mapoval cestu trabantmi východnou Áziou v roku 2007, potom nasledoval Trabantem napříč Afrikou, Trabantem až na konec světa (cesta naprieč Južnou Amerikou), a v roku 2016 aj Trabantem z Austrálie do Ázie a Trabantem do posledního dechu.

Marcela, René atď.

Množstvo kvalitných dokumentárnych filmov natočila aj režisérka Helena Třeštíková. Patria medzi ne napríklad časozberné dokumenty, v ktorých sleduje životy ľudí v dlhšom období, najčastejšie počas niekoľkých rokov. Spomenúť možno snímky Marcela z cykli Manželských etud, snímok René o mužovi, ktorý veľkú časť svojho života strávil vo väzení, či drogami ovplyvnený život ženy v snímku Katka.

Hudobné filmy, muzikály

Českí tvorcovia natáčajú aj výborné hudobné filmy a muzikály. Tu je trojica z nich, na ktoré sa určite oplatí pozrieť, prípadne si aj potom vypočuť soundtrack.

Šakalí léta

Komediálny muzikál režiséra Jana Hřebejka z roku 1993, s dejom umiestneným do Prahy koncom päťdesiatych rokov o tom, čo sa stane, keď do pokojného života ľudí na predmestí vtrhne rock’n’roll, s nezabudnuteľným refrénom z rovnomennej piesne Ivana Hlasa “ Pořád jen na kolena, na kolena, na kolena, jé jé jé …“.

Zahrali s v ňom napríklad Martin Dejdar, Josef Abrhám, Jakub Špalek, či Sylva Tománková.

Rebelové

Film Rebelové Filipa Renča, ktorý natočil v roku 2001 by sa dal jednoducho charakterizovať ako muzikál o láske s najväčšími hitmi šesťdesiatych rokov. Hlavné úlohy si v ňom popri českých hercoch (Jan Révai, Jaromír Nosek, Anna Veselá) zahrali aj slovenskí (Zuzana Norisová, Ľuboš Kostelný i Alžbeta Stanková).

Rok ďábla

Rok ďábla natočil režisér Petr Zelenka v roku 2002. Hlavnými postavami sú v ňom Jaromír Nohavica a skupina Čechomor. Svoju dôležitú úlohu v ňom má aj folkový spevák Karel Plíhal. Vo filme môžete počuť piesne v podaní Jaromíra Nohavicu a Čechomoru, ale napríklad aj Marie Rottrovej či Jaza Colemana.

Pozrite si aj: