Najlepšie filmy roku 2014 od komédie cez romantické až po horory

V roku 2014 toho filmári opäť natočili mnoho. Nikto ale nemá čas pozrieť si to všetko a veľa z toho za pozretie ani nestojí. Preto je tu zoznam, v ktorom sú tie najlepšie filmy z roku 2014, ktoré sa naozaj oplatí vidieť.

Rozdelené sú podľa žánrov na komédie, romantiku, animované rozprávky, horory, akčné sci-fi a fantasy a drámy. Môžete si tak rýchlo nájsť to čo sa vám páči. V závere ešte nájdete tie naj slovenské a české komédie a drámy.

TOP filmy 2014

Ak si chcete pozrieť niečo novšie, tu nájdete top filmy z roku 2016 a tu zasa z roku 2015. Alebo si môžete vybrať niečo zo zoznamu, ktorý tvoria tie najfilmy všetkých čias.

Poďme sa teda pozrieť na tých viac ako 40 tipov na príjemné posedenie pri obrazovke.

Najlepšie komédie 2014

Kingsman: Tajná služba (Kingsman: The Secret Service)
Paródia na špionážne filmy o vysoko utajenej britskej tajnej službe, ktorá hľadá do tímu náhradu za jedného zo svojich agentov. Podarí sa skúsenému agentovi Harrymu Hartovi (Colin Firth) z mladého, ale šikovného delikventa Eggsyho (Taron Egerton) vytrénovať špióna so spôsobmi gentlemana? A podarí sa tímu agentov zachrániť ľudstvo pred šialeným zloduchom, ktorý sa skrýva za maskou dobrodinca (Samuel L. Jackson)?

Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel)
Kriminálna komédia o neuveriteľných osudoch dvoch zamestnancov luxusného hotela Budapešť nachádzajúceho sa vo fiktívnej krajine Zubrowka. Skúseného a medzi hosťami (zvlášť ženami) obľúbeného pána Gustava (Ralph Fiennes) a hotelového pikolíka Zera (Tony Revolori). Vo vedľajších úlohách môžete vidieť aj mnoho známych hercov, medzi ktorých patrí napríklad Adrien Brody, Willem Dafoe, Bill Murray, Jeff Goldblum, Edward Norton, Jude Law, či Owen Wilson.

Láska na kari (The Hundred-Foot Journey)
Gurmánska romantická komédia, v ktorej nám Helen Mirren ako majiteľka reštaurácie Madame Mallory a dvaja mladí kuchári Manish Dayal ako Hassan a Charlotte Le Bon ako Marguerite ukážu, ako to dopadne, keď si v jednom francúzskom mestečku oproti vyhlásenej michelinskej reštaurácii otvorí svoj gastronomický podnik indická rodina a začne variť pre svoju krajinu vlastné jedlá.

22 Jump Street (22 Jump Street)
22 Jump Street je pokračovaním výbornej akčnej komédie 21 Jump Street. O dvoch mladých policajtoch, ktorí sa vydávajú do boja proti dealerom drog. Ich úlohou je infiltrovať sa medzi študentov vysokej školy, čoho sa každý z nich zhostí svojim spôsobom. V hlavných úlohách si zahrali Jonah Hill ako policajt Schmidt a Channing Tatum ako jeho kolega Jenko.

Ak hľadáte zábavu, nezabudnite ani na vynikajúce animované filmy, ktoré nájdete nižšie.

Najlepšie komédie všetkých čias nájdete na samostatnej stránke.

Najlepšie romantické filmy

Jeden romantický film už spomenutý bol a to komédia Láska na kari. Okrem naj tu máme ešte tri tipy.

Teória všetkého (The Theory of Everything)
Teória všetkého je romantickým príbehom vzťahu slávneho fyzika Stephena Hawkinga, ktorý je kvôli svojej chorobe pripútaný na invalidný vozík a jeho manželky Jane. Za stvárnenie hlavnej postavy získal Eddie Redmayne Oskara.

Na vine sú hviezdy (The Fault in Our Stars)
Réžisér Josh Boone natočil podľa rovnomenného, veľmi úspešného bestselleru amerického spisovateľa Johna Greena príbeh zamilovanej dvojice dospievajúcich mladých ľudí Hazel a Gusa. Okrem lásky spája týchto mladých ľudí aj niečo iné. Obidvaja bojujú s rakovinou. Autor Hazelinej obľúbenej knihy ich pozýva do Amsterdamu a tak sa obidvaja vydávajú na cestu… Hlavné postavy stvárnili Shailene Woodley a Ansel Elgort. Film získal viacero odborných i diváckych ocenení.

Dovolenka za trest (Blended)
Ak sa vám páčila romantická komédia 50 krát a stále po prvý raz, možno sa vám bude páčiť aj Dovolenka za trest. Opäť komédia, opäť romantika a opäť Adam Sandler a Drew Barrymore. Tentokrát ale v úlohách rodičov bez partnera ktorí sa, každý so svojimi deťmi nedobrovoľne stretávajú na úžasnej dovolenke v Afrike.

Na samostatných stránkach nájdete ďalšie výborné romantické filmy a onedlho aj romantické a iné komédie.

Najlepšie animované rozprávky

Lego príbeh (The Lego Movie)
Neobyčajný príbeh obyčajnej lego postavičky – stavebného robotníka Emmeta, ktorý sa chtiac-nechtiac vydáva zachrániť lego svet pred veľkým zloduchom, pretože on je vyvolený. Alebo nie je?

Ako si vycvičiť draka 2 (How to Train Your Dragon 2)
Po, na animované rozprávky pomerne dlhej prestávke, sme sa konečne po štyroch rokoch dočkali pokračovania príbehu o vikingskom chlapcovi Štikútovi a jeho Bezzubom drakovi. Čakanie ale v tomto prípade stálo za to. Štikút sa tentoraz vydá do boja proti nepriateľom aj so svojou mamou, ktorú sa mu náhodou podarilo objaviť.

Veľká Šestka (Big Hero 6)
Výborná akčná animovaná komédia o zázračnom chlapcovi Hirovi Hamadaovi, jeho nafukovacom robotovi Baymaxovi a o hustých dobrodružstvách, ktoré so svojimi priateľmi zažívali v uliciach San Fransokya.
Veľká Šestka spolu s Lego príbehom patria pravdepodobne medzi tohtoročné najlepšie animované filmy.

Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana (Mr. Peabody & Sherman)
Veľmi podarená animovaná komédia o mimoriadne inteligentnom a všetkými smermi nadanom psovi pánovi Peabodym a jeho adoptívnom synovi malom chlapcovi Shermanovi. O ich príhodách pri cestovaní dejinami pomocou časostroja, ktorý vymyslel a zostrojil práve pán Peabody i o problémoch, ktoré museli vyriešiť, do ktorých sa dostali vďaka tomu, že Sherman porušil základné pravidlo cestovania v čase.

Pieseň mora (Song of the Sea)
Asi sme si už zvykli, že dobrý animovaný film musí byť nutne plný zábavy. To ale neplatí o írskej animovanej rozprávke Pieseň mora. Tá rozpráva emotívny príbeh o ceste malého keltského dievčatka – tulenej víly za záchranou rozprávkových bytostí.

Cililing a Zver-Nezver (Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast)
Ďalší príbeh z vílieho sveta, v ktorom sa objaví zvláštny, obrovský tvor – netvor. Niektorí si myslia, že je zlý, iní, že je dobrý. Na čiu stranu sa prikloní Zvonilka a jej najlepšie kamarátky?

Paddington (Paddington)
Britská animovaná rozprávka, v ktorej sa medvedík Paddington vydáva z Peru do Londýna, aby si tam našiel nový domov. A pretože v takom veľkom meste žijú priateľský i menej priateľský ľudia a Paddington je veľký šibal, čaká ho veľa dobrodružstiev.

Tučniaky z Madagascaru (Penguins of Madagascar)
Tučniaky z Madagascaru sa dočkali svojho vlastného animovaného filmu. Štvorica čierno-bielych elitných agentov s oranžovými zobákmi sa v ňom podniká misiu na záchranu sveta.

Najlepšie horory roku 2014

Tu je niekoľko hororov z roku 2014, ktoré stoja za zmienku. Nečakajte ale nič, čo by sa výrazne vymykalo priemeru a miernemu nadpriemeru. Asi najzaujímavejším z nich je hororová komédia Čo robíme v temnotách.

E.A.Poe: Archa bláznov (Eliza Graves)
Hororový thriller odohrávajúci sa pred sto rokmi, v ktorom začínajúci doktor prichádza do psychiatrického ústavu Stonehearts postaveného na odľahlom mieste v horách. Čoskoro ale zisťuje, že to čo sa deje v na prvý pohľad normálnej liečebni pre choromyseľných nie je úplne v poriadku…

Zbav nás zlého (Deliver Us from Evil)
Zbav nás zlého je mysteriózny hororový thriller odohrávajúci sa v New Yorku. Mladý policajt sa v ňom spolu s vymetačom diabla vydávajú po stopách podivných udalostí a démonmi posadnutých ľudí. Režíroval ho americký režisér Scott Derrickson, ktorý natočil aj výborné horory Sinister a V moci diabla

Twin Peaks: The Missing Pieces (Twin Peaks: The Missing Pieces)
Ak ste fanúšikmi Twin Peaks režiséra Davida Lyncha, určite sa vám budú páčiť aj tieto chýbajúce kúsky. Sú výborné, no pretože na seba navzájom nenadväzujú a k pochopeniu si vyžadujú poznať súvislosti, je lepšie si ich pozrieť, kým ešte máte v živej pamäti seriál a film.

Pod zemou (As Above, So Below)
Scarlett Marloweová, študentka mestskej archeológie sa s partiou ďalších mladých ľudí vydáva na prieskumnú cestu do parížskych katakomb. To ale ešte netušia, aké desivé zážitky ich tam dole, čakajú.

Dead Snow: Červený vs. Mŕtvy (Død snø 2)
Dead Snow: Červený vs. Mŕtvy je pokračovaním nórskej hororovej komédie Dead Snow, v ktorej fašistický zombíci pokračujú vo svojom krvavom ťažení. V tomto prípade sa dá povedať, že dvojka sa vydarila dokonca viac ako jednotka.

Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows)
Čo robíme v temnotách je vynikajúca hororová komédia. Natočená je dokumentárnym štýlom a rozpráva o „bežnom živote“ a problémoch troch upírov žijúcich spolu v byte v hlavnom meste Nového Zélandu, Wellingtone.

Ak by ste chceli viac tipov na strašidelné horory, pozrite si tento zoznam.

Akčné, krimi, sci-fi a fantasy

Strážcovia Galaxie (Guardians of the Galaxy)
Akciou nabitý sci-fi, v ktorom sa mladý muž Peter Quill (Chris Pratt), so skupinou podivne vyzerajúcich „priateľov“ vydávajú na medzigalaktické dobrodružstvo aby zachránili Svet.

Americký ostreľovač (American Sniper)
Vo filme režiséra Clinta Eastwooda môžete sledovať dramatický život jedného z najlepších americký ostreľovačov, legendy Chrisa Kylea počas jeho misií na blízkom východe a počas jeho pobytov doma v Spojených štátoch. Hlavnú postavu stvárnil populárny americký herec Bradley Cooper.

Na hrane zajtrajška (Edge of Tomorrow)
Sci-fi thriller, v ktorom musí Tom Cruise ako podplukovník Cage a Emily Blunt ako legendárna vojačka Rita bojovať proti mimoriadne inteligentnej mimozemskej civilizácii, ktorá napadla Zem. Cage sa dostal do časovej slučky, vďaka ktorej sa budí stále do toho istého rána. Je priradený k jednotke, s ktorou má zaútočiť proti mimozemskému nepriateľovi. Ten ale útok očakáva a vďaka svojej sile by mohol ľudstvo veľmi rýchlo poraziť. Cage má ale vďaka svojej schopnosti čas sa tiež pripraviť a s pomocou neohrozenej bojovníčky Rity, ktorá zažila to čo on. Dokážu ale dvaja ľudia poraziť takého silného nepriateľa?

Interstellar (Interstellar)
Aj Interstellar je sci-fi, ale na rozdiel od filmu Na hrane zajtrajška, je v ňom oveľa menej akcie a viac filozofie. Režisér Christopher Nolan (Počiatok, Dokonalý trik, Batman začína) natočil príbeh bývalého výborného pilota Josepha Coopera (Matthew McConaughey) žijúceho na farme, ktorý sa rozhodol pripojiť k vesmírnemu projektu. Musí opustiť svoju milovanú dcéru Murph (Jessica Chastai) a nájsť planétu, na ktorej by mohol existovať život. Inak celému ľudstvu hrozí vyhynie. Vytipovaných bolo niekoľko planét, u ktorých je určitá šanca, že by sa na nich mohlo dať prežiť. Všetky sú však veľmi ďaleko, vo vzdialených galaxiách a u žiadnej z nich nie je úplná istota že sú pre život vhodné. Vo filme si zahrala aj Anne Hathaway ako či Matt Damon.

Captain America: Zimný vojak (Captain America: The Winter Soldier)
Marvel prispel aj tohto roku svojim superhrdinovským filmom. V akciou nabitom sci-fi sa Kapitán Amerika spolu so svojimi kolegami vydáva bojovať proti zlu. Jeho stelesnením je tentoraz Zimný vojak (hrá ho Sebastian Stan). V hlavých úlohách ešte uvidíme popri Chrisovi Evansovi aj Scarlett Johansson či Samuela L. Jacksona.

X-Men: Budúca minulosť (X-Men: Days of Future Past)
Ďalšieho pokračovania sa tento rok dočkal aj X-Men. V Budúcej minulosti sa musí Logan, známejší skôr ako Wolverine (hrá ho Hugh Jackman) vrátiť do minulosti aby zmenil budúcnosť. Podarí sa mu zvrátiť chod dejín a zachrániť svet? V akčnom sci-fi od režiséra Bryana Singera uvidíte Jamesa McAvoya ako mladého profesora X, ale aj Jennifer Lawrence ako mutantku Mystique, či Halle Berry ako Storm.

John Wick (John Wick)
Keanu Reeves sa ako John Wick, super zabijak na dôchodku nie veľmi dobrovoľne vracia do akcie. Jeho milovaná žena zomrela a zanechala mu psa. Toho ale zabila skupina agresívnych mladíkov a on sa tak vydáva na cestu pomsty. Keďže jedným z nich je aj syn jeho bývalého zamestnávateľa, John sa musí postaviť proti presile svojich bývalých kolegov.

Lucy (Lucy)
Akčné sci-fi režiséra Luca Bessona (natočil filmové série 96 hodín, Okrsok 13, Taxi, Kuriér) o mladej žene Lucy (hrá ju Scarlett Johanssonová), ktorá sa vďaka svojmu nepodarenému priateľovi dostáva k veľkému drogovému obchodníkovi. Keď opäť precízne dozvedá sa, že jej do brucha zašili balíček novej drogy a má ho, spolu s ďalšími podobne, nabalenými kolegami dopraviť z Ázie do Európy. Ešte pred odletom sa nedopatrením obal balíčka, poruší a jeho obsah sa Lucy dostáva do tela. Vďaka tomu dokáže využívať mozog na niekoľkonásobne viac percent ako bežní ľudia. To jej zachráni život a jej nepriateľom ho poriadne znepríjemní.

Úsvit planéty opíc (Dawn of the Planet of the Apes)
V ďalšom pokračovaní planéty opíc, ktoré natočil režisér Matt Reeves, si už opice vytvorili vlastnú civilizáciu a prakticky prevzali vládu nad svetom. No aj keď ľudstvo tvrdo zasiahol ničivý vírus, nechce sa len tak vzdať svojho postavenia.

Divoké historky (Relatos salvajes)
Argentínsky režisér Damián Szifrón natočil poviedkový film, zostavenú zo šiestich príbehov – divokých historiek. S čiernym humorom sa v ňom pozerá na správanie sa ľudí v rôznych konfliktných situáciách.

Expendables 3 (Expendables 3)
Pre priaznivcov starých dobrých akčných hrdinov je tu už tretí krát Sylvester Stallone ako Barney Ross a jeho partia. Nechýbajú tu hviezdy ako Jason Statham, Jet Li, Antonio Banderas, Dolph Lundgren, Harrison Ford, Wesley Snipes, Mel Gibson či Arnold Schwarzenegger. No v boji proti nepriateľom si zoberie na pomoc tím mladých bojovníkov.

Non-Stop (Non-Stop)
V akčnom thrilleri Non-stop hrá Liam Neeson ozbrojeného strážcu lietadiel – Billa Marksa, ktorý pravidelne lieta na dlhých trasách. Práve počas letu ho niekto kontaktuje správou cez mobil a žiada výkupné. Ako čoskoro zisťuje stojí proti veľmi prefíkanému protivníkovi. Alebo on sám ohrozuje pasažierov lietadla, v ktorom sa nachádza?

Ste fanúšikmi akčných filmov? Pozrite si 70 najlepších kúskov tohto žánru.

Drámy

Whiplash (Whiplash)
Dramatický príbeh mladého talentovaného bubeníka Andrewa (hrá ho Miles Teller), ktorého snom je byť najlepším. Keď mu osud privedie do cesty výborného ale veľmi tvrdého učiteľa, je to možno presne to čo potreboval. Hudobná dráma režiséra Damiena Chazellea bola ocenená tromi Oskarmi. Jedného z nich získal J.K. Simmons za stvárnenie vedľajšej mužskej úlohy – dirigenta Terenca Fletchera.

Divočina (Wild)
Príbeh o mladej žene, ktorá sa sama, bez akejkoľvek prípravy vydáva s obrovským batohom na chrbte na viac ako tisíc sedemsto kilometrov dlhú túru (Pacifik Crest Trail) cez divoké americké hory, za znovuzrodením samej seba. V hlavnej úlohe tohoto životopisného príbehu, natočeného podľa knihy Cheryl Strayed, uvidíte Reese Witherspoon.

Stratené dievča (Gone Girl)
Napínavý príbeh Nicka Dunnea (hrá ho Ben Affleck), ktorému záhadným spôsobom zmizne manželka. Najprv sa zdá, že je milujúcim partnerom a s jej zmiznutím nemá nič spoločné. Na základe stôp sa ale začne karta obracať a je z neho štvanec, ktorý je možno vrahom vlastnej ženy. Čo sa vlastne stalo a kto stojí za jej zmiznutím? Film režíroval americký režisér David Fincher, známy vďaka thrillerom Sedem a Klub bitkárov, ale aj vďaka romantickému príbehu Podivný prípad Benjamina Buttona.

Chlapčenstvo (Boyhoood)
Emotívny film režiséra Richarda Linklatera, v ktorom môžete vidieť „obyčajný“ chlapčenský život so všetkým čo nemu patrí. Natáčal ho počas dvanástich rokov s rovnakým hercom Ellaraom Coltranem, ktorý stvárnil chlapca Masona počas jeho detstva i dospievania.

Kód Enigmy (The Imitation Game)
Vojnová dráma z obdobia druhej svetovej vojny, v ktorej sa mladý geniálny matematik spolu so svojimi kolegami, pokúša prelomiť kód ktorý používajú Nemci pre šifrovanie svojich tajných vojenských správu pomocou svojho šifrovacieho zariadenia Enigma. Okrem problémov v práci (Nemci každý deň menili nastavenia prístroja) musel riešiť aj problémy vo svojom osobnom živote. V tomto životopisnom príbehu Alana Turinga si zahral hlavnú postavu britský herec Benedict Cumberbatch.

Stále som to ja (Still Alice)
Dojímavý príbeh, natočený podľa rovnomennej knihy Lisy Genova, o profesorke, manželke a matke Alice Howlandovej (hrá ju Julianne Moore), ktorej diagnostikovali Alzheimerovú chorobu. Alica sa ale nehodlá vzdať a snaží sa s chorobou bojovať zo všetkých síl.

Východiskový bod (I Origins)
Príbeh vedca Iana Graye (hrá ho Michael Pitt), študujúceho očné dúhovky, ktoré sú pre každého človeka jedinečné. Príbeh lásky, tragédie a poznania, že možno nie všetko čo existuje musí mať prísny vedecky základ.

Tie naj slovenské a české komédie, drámy a dokumenty

Komédií bolo v Česku v roku 2014 natočených dosť (napríklad 10 pravidel jak sbalit holku, Babovřesky 2, Vejška, či Dědictví aneb Kurvaseneříká), ale nijako extra nevybočovali z radu. Za zmienku stojí snímok:

Pôjdeme k moru (Pojedeme k moři)
Rodinný film o chlapcovi Tomášovi, jeho kamarátovi, kamere a odhaľovaní rodinných tajomstiev. Je to tiež prvý film, v ktorom si Jiří Mádl sadol na režisérsku stoličku.

Fair Play
Dej filmu zo športového prostredia režisérky Andrei Sedláčkovej sa odohráva v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, v čase socializmu. Rozpráva o mladej atlétke Anne, ktorá mala šancu dostať sa na olympijské hry. Ľudia v jej blízkosti jej chceli pomôcť a tak jej „pre jej dobro“ začali podávať anaboliká. Hlavnú úlohu Anny stvárnila mladá slovenská herečka Judit Bárdos, jej mamu hrá Aňa Geislerová a trénera Roman Luknár.

38
38 je takmer hodinu a pol dlhý dokumentárny film režírovaný Danielom Danglom a Lukášom Zednikovičom, mapujúci život slovenskej hokejovej legendy Pavla Demitru. V dokumente sa objavili aj ďalšie hokejové esá, napríklad Miroslav Šatan, Zdeno Chára či Marián Gáborík.

Trabantom až na koniec sveta (Trabantem až na koniec světa)
Cestovateľský dokument režiséra Dana Přibáňa, v ktorom môžeme sledovať púť karavány žltých vozidiel z dôb minulých na dobrodružnej ceste cez Južnú Ameriku.

Rukojemník

Príbeh chlapca Petra, ktorého rodičia emigrovali do Viedne a on vyrastá u svojich prarodičov, neúnavne sa ale snaží dostať cez hranice za rodičmi. Hlavnú postavu stvárnil Richard Labuda a jeho prarodičov Milan Lasica a Libuše Šafránková. Film natočil režisér Juraj Nvota podľa rovnomennej knihy Petra Pišťaneka.

Ak máte radi české filmy, tu nájdete to najlepšie z komédií a iných žánrov.

Pozrite si aj: