Top 55 – Najlepšie romantické filmy, ktoré pohladia dušu

Hľadáte tip na romantický príbeh, pri ktorom by ste mohli príjemne stráviť večer? Na tejto stránke nájdete tie najlepšie romantické filmy aké boli kedy natočené. Rozdelené sú podľa jednotlivých období.

Najlepšie romantické komédie budú zaradené medzi TOP komédiami.

Top romantických filmov všetkých čias

Tip: Tu nájdete 50 naj filmov všetkých čias.

Obsah

Pretože sa jedná o to najlepšie, niektoré ste už možno videli. Určite sa tam ale nájdu také, ktoré nepoznáte, alebo také, ktoré by ste si radi pozreli ešte raz a len ste ich potrebovali pripomenúť.

Ak by ste chceli vedieť, aké dobré filmy sa natočili v tomto žánri v posledných rokoch, môžete sa pozrieť na top filmy natočené v roku 2016, to najlepšie z roku 2015 a ak chcete aj z roku 2014.

Najlepšie filmy o láske natočené do roku 1979

Odviate vetrom

1939
Herci v hlavných úlohách: Clark Gable, Vivien Leigh

Skutočná filmová klasika. Príbeh o láske zasadený do obdobia americkej občianskej vojny, v ktorom sa Clark Gable a Vivien Leigh výborne zhostili svojich úloh Rhetta Butlera a Scarlett O’Harovej. Film bol natočený podľa rovnomenného románu Margaret Mitchell a získal neuveriteľných osem Oskarov.

Kristián

1939
Herci v hlavných úlohách: Oldřich Nový, Nataša Gollová

Kristián, režiséra Martina Friča je spolu s Odviate vetrom najstarším filmom v tomto rebríčku. Je to výborná československá romantická komédia, v ktorej Oldřich Nový dokonale predviedol svoje herecké umenie v úlohe muža, ktorý vedie dvojaký život. Raz je znudeným úradníčkom Aloisom Novákom a potom svetáckym Kristiánom…

Casablanca

1942
Herci v hlavných úlohách: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

Režisér Michael Curtiz natočil príbeh o tom, čo môže priniesť stretnutie starej lásky v zložitom období druhej svetovej vojny. Ako napovedá názov, odohráva sa v marockej Casablanke.

Život je krásny

1946
Herci v hlavných úlohách: James Stewart, Donna Reed

Na päť Oskarov nominovaný emotívny príbeh Georga Baileyho, manžela a otca štyroch detí, ktorý celý život pomáhal druhým, často na úkor napĺňania vlastných túžob. Preto v deň, keď sa dostal do problémov a uvažuje nad sebevraždou sa za neho modlí veľa ľudí. Povolaný je preto strážny anjel, ktorý ho má zachrániť (za čo si môže zaslúžiť krídla, ktoré ešte nemá). Spolu s anjelom potom môžeme sledovať celý Georgov život až do osudného okamihu. Podarí sa anjelovi presvedčiť Georga o hodnote jeho života, ktorú on sám nedokáže vidieť?

Prázdniny v Ríme

1953
Herci v hlavných úlohách: Audrey Hepburn, Gregory Peck

Príbeh princeznej, ktorej život je zviazaný povinnosťami. Pri návšteve Ríme sa rozhodne utiecť zo svojej izby. Novinár, s ktorým sa stretne ju nechá ochutnať život obyčajných ľudí…

Za stvárnenie úlohy princeznej získala herečka Audrey Hepburn sošku Oskara.

Sabrina

1954
Herci v hlavných úlohách: Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, William Holden

Ďalšia hollywoodska klasika, v ktorej jedna žena stojí medzi dvoma rozdielnymi mužmi. Je to príbeh Davida a Linusa Larrabeeovcov a dcéry ich rodinného šoféra Sabriny (Audrey Hepburn). Miluje jedného, môže sa ale nakoniec rozhodnúť pre druhého?

Hádaj, kto príde na večeru

1967
Herci v hlavných úlohách: Spencer Tracy, Sidney Poitier, Katharine Hepburn

Príbeh o láske, ktorá nepozná rasové rozdiely. O tom, či sa dokážu rodičia zmieriť s tým, že ich milovaná dcéra sa chce vydať za muža inej farby pleti. Pomôže to, že je to veľmi slušný a vzdelaný človek?

Snímok v réžii Stanleyho Kramera získal dvoch Oskarov, z ktorých jedného dostal za scenár a druhého získala Katharine Hepburn za stvárnenie hlavnej úlohy Christiny.

Bosé nohy v parku

1967
Herci v hlavných úlohách: Robert Redford, Jane Fonda

Príjemná romantická komédia, ktorej hlavnými hrdinami sú Paul (Robert Redford) a Corie (Jane Fonda). Mladomanželský párik, ktorý sa nasťahoval do svojho spoločného podkrovného bytu. V dome bez výťahu…

Rómeo a Júlia

1968
Herci v hlavných úlohách: Leonard Whiting, Olivia Hussey

Dvoma Oskarmi ocenený Rómeo a Júlia z roku 1968 je pravdepodobne tým najlepším filmovým spracovaním klasického príbehu o zakázanej láske, rovnomennej divadelnej hry Williama Shakespearea. Natočil ho taliansky režisér Franco Zeffirelli.

Love Story

1970
Herci v hlavných úlohách: Ali MacGraw, Ryan O’Neal

Režisér Arthur Hiller natočil príbeh lásky dvoch mladých ľudí, pochádzajúcich z odlišného prostredia. Tí sa aj napriek nesúhlasu rodičov rozhodnú zobrať. Život ale nie je vždy ideálny a niekedy vie byť veľmi krutý…

Annie Hall

1977
Herci v hlavných úlohách: Woody Allen, Diane Keaton

Jedno z vrcholných diel Woody Allen, v ktorom si zahral hlavnú úlohu neurotického komika Alvyho Singera, ktorý sa zamiluje do nádejnej speváčky Annie Hall…

Pomáda

1978
Herci v hlavných úlohách: John Travolta, Olivia Newton-John

Príbeh jednej letnej lásky, sprevádzaný výbornou hudbou v asi najznámejšom muzikáli všetkých čias, režírovaný Randalom Kleiserom. Svoj spev aj skvelé tanečné kreácie v ňom predvádza John Travolta ako Danny a Olivia Newton-John ako Sandy. Z legendárnych skladieb možno spomenúť Summer Nights, Sandy, či Hopelessly Devoted to You.

TOP romantika na striebornom plátne 80. a 90. rokov

Spomienky na Afriku

1985
Herci v hlavných úlohách: Meryl Streep, Robert Redford

Romantický príbeh, odohrávajúci sa v africkej Keni začiatkom dvadsiateho storočia. Príbeh o láske, ktorá vznikla medzi Karen (Meryl Streep), manželkou kávového plantážnika a charizmatickým lovcom Denysom (Robert Redford).

Za Spomienky na Afriku získal Sydney Pollack Oskara za najlepší film a tiež za najlepšiu réžiu. Okrem toho bol tento skvelý snímok ocenený aj ďalšími piatimi Oskarmi.

Hana a jej sestry

1986
Herci v hlavných úlohách: Mia Farrow, Dianne Wiest, Michael Caine, Barbara Hershey, Carrie Fisher, Woody Allen, Lloyd Nolan

Príbeh o láske v neuveriteľnom prepletenci vzťahov Hany, jej sestier, ich manželov. Ďalšie veľké dielo amerického režiséra Woodyho Allena, ktoré natočil takmer presne o jednu dekádu neskôr ako svoj ďalší skvost Annie Hall.

Hriešny tanec

1987
Herci v hlavných úlohách: Patrick Swayze, Jennifer Grey

Frances Houseman (Jennifer Grey), prichádza so svojou rodinou do hotelového rezortu. Tam ju očarí skúsený tanečný inštruktor Johnny Castle (Patrick Swayze). Zblížia sa a Johnny ju zasvätí do trochu iného tanca, ako očakávajú jej rodičia. A nakoniec im ukáže, že už doma nemajú malé plaché dievčatko, ale mladú ženu, ktorá si zaslúži rešpekt.

Klasická filmová romantika s výbornou tanečnou hudbou.

Keď Harry stretol Sally

1989
Herci v hlavných úlohách: Billy Crystal, Meg Ryan

Režisér Rob Reiner natočil poetický príbeh o dvoch ľuďoch Sally Albrightovej a Harrym Burnsovi, ktorých životné osudy sa síce viackrát stretávajú, ale nikdy sa ich vzťah nedostane za hranicu obyčajného priateľstva. Až raz …

Duch

1990
Herci v hlavných úlohách: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg

Veľmi dojímavý príbeh mladej citlivej výtvarníčky Molly, ktorú hrá Demi Moore a úradníka Sama, ktorého stvárnil Patrick Swayze. Dvojici je dopriaty len krátky čas spoločného šťastia. Sam je totiž pri prepadnutí postrelený a zomiera. Jeho duch však ostáva na Zemi a prostredníctvom duchovného média Ody, ktorú veľmi dobre zahrala Whoopi Goldberg (za svoju úlohu získala aj Oskara) sa snaží s Molly spojiť. Molly jej však neverí a chce dôkaz…

Pretty Woman

1990
Herci v hlavných úlohách: Richard Gere, Julia Roberts

Boháč zaplatí peknej prostitútke, aby mu na krátky čas robila spoločníčku a ona sa doňho zamiluje. Z jeho strany je to len obchod, alebo k nej tiež cíti niečo viac?

Tak trochu gýčová ale inak veľmi príjemná, moderná rozprávka o Popoluške v réžii Garryho Marshalla, vďaka ktorej bola Julia Roberts za stvárnenie Vivian dokonca nominovaná na Oskara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe.

Osobný strážca

1992
Herci v hlavných úlohách: Kevin Costner, Whitney Houston

Kevin Costner sa ako bývalý člen tajnej služby Frank Farmer stáva osobným strážcom veľmi populárnej speváčky Rachel Marron (Whitney Houston). Frank sa ako správny profesionál snaží chrániť Rachel, aj keď ona si niekedy myslí, že to preháňa. Ako neskôr zisťuje jeho obavy sú opodstatnené. A do ich pracovného vzťahu sa postupne začína vkrádať láska…

Keďže bola Whitney Houston skutočnou speváčkou nie je divu, že sa s filmom spájajú aj dve výborné piesne I Have Nothing a Run to You.

Navždy a ďaleko

1992
Herci v hlavných úlohách: Tom Cruise, Nicole Kidman

Neľahký osud chudobného Íra a dcéry z lepšej rodiny, ktorí sa spolu vydávajú do Ameriky hľadať šťastie. Ich príbeh je vsadený do konca devätnásteho storočia, kedy sa tam ešte stále dala získať pôda…

Vek nevinnosti

1993
Herci v hlavných úlohách: Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer, Winona Ryder

U Newyorkskej smotánky konca devätnásteho storočia platia pre všetko pevne stanovené pravidlá. Aj pre vzťahy. Čo sa môže stať, keď sa muž, ktorý smeruje do manželstva, nečakane zamiluje do sesternice svojej nastávajúcej?

Príbeh natočil režisér Martin Scorsese podľa klasického rovnomenného románu americkej spisovateľky Edith Wharton.

Legenda o vášni

1994
Herci v hlavných úlohách: Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormond

Príbeh rodiny otca Williama Ludlowa a jeho synov Alfreda, Samuela a Tristana, ktorí majú svoj domov na odľahlej farme a žijú si relatívne pokojný život. Ich osudy však navždy zmení vojna ako aj veľmi pekná Susannah, ktorú si na farmu dovedie jeden z bratov.

Silný príbeh, výborné herecké obsadenie, nádherné prostredie a dramatická hudba sú zárukou silného zážitku pri sledovaní tohto viac ako dvojhodinového filmu od režiséra Edwarda Zwicka.

Pred úsvitom

1995
Herci v hlavných úlohách: Ethan Hawke, Julie Delpy

Dvaja mladí ľudia Jesse (Ethan Hawke) a Céline (Julie Delpy) sa stretnú vo vlaku do Viedne. Padnú si do oka a rozhodnú sa prežiť jeden nezabudnuteľný deň v tejto európskej metropole. Cítia k sebe silnú náklonnosť, ale uvedomujú si, že toto bude asi jediný deň, ktorý môžu spolu prežiť.

Madisonské mosty

1995
Herci v hlavných úlohách: Clint Eastwood, Meryl Streep

Clint Eastwood ako režisér natočil tento emotívny príbeh podľa rovnomennej knihy Roberta Jamesa Wallera. Zrelý muž, fotograf Robert Kincaid sa v ňom stretáva s Francescou Johnsonovou, príťažlivou no vydatou ženou, ktorej manžel a deti zhodou okolností nie sú doma. Prežijú spolu niekoľko vzrušujúcich dní. Ako ale budú pokračovať ich životy, keď sa jej rodina vráti?

Anglický pacient

1996
Herci v hlavných úlohách: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas

Popáleninami ťažko zranený pilot, vystupujúci pod menom Laszlo de Almásy, je pripútaný na lôžko, a odkázaný na starostlivosť ošetrovateľky Hany. Rozpráva jej o svojich životných osudoch aj o jeho veľkej láske Katharine…

Filmu natočenému britským režisérom Anthonym Minghellom podľa rovnomenného románu Michaela Ondaatjeho sa podarilo získať spolu 9 Oskarov.

Prelomiť vlny

1996
Herci v hlavných úlohách: Emily Watson, Stellan Skarsgård

Mladé dievča Bess sa vydáva za Jana, pracujúceho na vrtnej plošine. Bess aj jej láska začína byť vystavovaná veľkej skúške, keď sa Janovi stane vážny úraz a je pripútaný na nemocničné lôžko…

Pôsobivý príbeh sfilmoval dánsky režisér Lars von Trier.

Titanic

1997
Herci v hlavných úlohách: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet

Príbeh chudobného mladíka Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio) a mladej dámy Rose DeWitt Bukaterovej (Kate Winslet), navyknutej na život v luxuse. Ich lásky, ktorá vznikla na obrovskej lodi Titanic, ktorá bola skonštruovaná tak, že sa nikdy nemala potopiť. Avšak po náraze do ľadovca začala klesať ku dnu. A nie každý sa mohol zachrániť…

Titaniku Jamesa Camerona sa podarilo získať neuveriteľných jedenásť Oskarov a legendárnou sa stala aj titulná pieseň My Heart Will Go On, ktorú naspievala Celine Dion.

Život je krásny

1997
Herci v hlavných úlohách: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Dojímavý príbeh Guida, ktorému sa podarí získať srdce milovanej Dory. Narodí sa im syn Giosué, s ktorým si ako rodina spolu pokojne žijú. Rodinnú idylku naruší vpád nemeckých vojsk počas 2. svetovej vojny. Guido s Giosuom sú kvôli židovskému pôvodu odvlečení do koncentračného tábora. Aby ostala s rodinou, dobrovoľne ich nasleduje aj Dora. Otec chce ochrániť syna pre hrôzami vojny a tak predstiera, že všetko, čo sa deje okolo nich je len hra. Našťastie sa mu to darí…

Film bol ocenený tromi Oskarmi, z ktorých jedného získal Roberto Benigni za svoj skvelý herecký výkon.

Nebezpečná krása

1998
Herci v hlavných úlohách: Catherine McCormack, Rufus Sewell

Príbeh o zakázanej láske a hrdinstve mladej, očarujúcej, benátskej kurtizány Veroniky Franco a o jej prenasledovaní inkvizíciou.

Dobový snímok, natočil režisér Marshall Herskovitz podľa knihy Margaret F. Rosenthal.

Mesto anjelov

1998
Herci v hlavných úlohách: Nicolas Cage, Meg Ryan

Romantický príbeh lásky doktorky Maggie Riceovej a anjela Setha, ktorý závidí ľuďom ich všetkými zmyslami vnímaný život a chcel by byť ako oni. Prekvapí ho jeden z Maggiiných pacientov, ktorý bol takisto anjelom, ale dokázal sa stať človekom …

Pravidlá muštárne

1999
Herci v hlavných úlohách: Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine

Film natočený podľa románu Johna Irvinga, v ktorom sa mladý muž vyrastajúci v detskom domove Homer Wells (hrá ho Tobey Maguire), ktorý sa môže stať lekárom rozhodne opustiť istotu a vydáva sa na skusy do sveta. Cesta ho zavedie na jablčnú farmu. Tam spozná čo je láska, ale aj ďalšie veci, ktoré prináša život…

Notting Hill

1999
Herci v hlavných úlohách: Hugh Grant, Julia Roberts

Romantický príbeh dvoch ľudí z dvoch úplne odlišných svetov. Majiteľa malého kníhkupectva v Londýne Williama Thackera (Hugh Grant) a krásnej a populárnej hollywoodskej herečky Anny Scott (Julia Roberts). Tá sa náhodou objaví v jeho obchode počas svojej návštevy Británie, kvôli účasti na premiére nového filmu. Je možné aby sa títo dvaja ľudia dali dohromady? A ak áno, nepokazia im to ich podarení priatelia alebo dotieravé médiá.

Neoddeliteľnou súčasťou tejto výbornej romantickej komédie od režiséra Rogera Michella je aj veľmi podarená hudba.

Najlepšie romantické filmy nového milénia

Pošli to ďalej

2000
Herci v hlavných úlohách: Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment

Žiaci v triede do ktorej chodí aj Trevor McKinney (Haley Joel Osment) dostanú od svojho učiteľa (Kevin Spacey) úlohu vymyslieť spôsob ako by mohli zmeniť svet. Trevor takýto spôsob vymyslí a hneď ho aj zapojí do života. No po čase sa mu zdá že to asi nebude fungovať. Alebo predsa …

Predlohou pre tento dojímavý snímok, ktorý natočila režisérka Mimi Leder bola rovnomenná kniha americkej spisovateľky Catherine Ryan Hydeovej.

Čokoláda

2000
Herci v hlavných úlohách: Juliette Binoche, Judi Dench, Alfred Molina, Carrie-Anne Moss, Johnny Depp, Lena Olin

Lasse Hallström vynikajúcim spôsobom sfilmoval príbeh z rovnomennej knihy Joanne Harrisovej. Rozpráva príbeh plný vášne o žene a jej dcére, ktoré otvorením obchodu s čokoládou obrátili hore nohami život v jednom malom francúzskom mestečku…

Amélia z Montmartru

2001
Herci v hlavných úlohách: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

Jedna z najlepších romantických komédií od francúzskych filmárov, režírovaná Jeanom-Pierrom Jeunetom. Hlavnej úlohy mladej čašníčky Amélie Poulain sa v ňom dokonale zhostila herečka Audrey Tautou, pre ktorú sa tento, na päť Oskarov nominovaný film stal jej životnou úlohou.

Je to neuveriteľne milý príbeh o pomáhaní iným a, samozrejme, o láske. Odohrávajúci sa v Paríži…

Moulin Rouge

2001
Herci v hlavných úlohách: Nicole Kidman, Ewan McGregor

Chcete si pozrieť filmový muzikál a hľadáte niečo naozaj, naozaj dobré? Pozrite si Moulin Rouge. Príbeh o vášni anglického básnika Christiana, ktorého stvárnil charizmatický Ewan McGregor a krásnej kurtizány z kabaretného podniku Satine v podaní Nicole Kidman, odohrávajúci sa na konci devätnásteho storočia, ako inak, v Paríži, meste lásky. Nezabudnite, cesta ku šťastiu je málokedy jednoduchá.

Návrat do Cold Mountain

2003
Herci v hlavných úlohách: Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger

Život v Amerike bol počas občianskej vojny ťažký. Vie o tom svoje aj Inman ( Jude Law), zranený vojak, ktorý sa vracia na farmu, k svojej láske Ade (hrá ju Nicole Kidman). Jeho cesta je plná nebezpečenstva, no ani Ada to nemá vôbec jednoduché…

Nádherná je aj sprievodná hudba, obzvlášť piesne Scarlet Tide a You Will Be My Ain True Love, ktoré napísal Sting a naspievala Alison Krauss. V tomto sfilmovanom príbehu z knihy amerického spisovateľa Charlesa Fraziera získala Renée Zellweger Oskara za stvárnenie postavy Ruby.

Zápisník jednej lásky

2004
Herci v hlavných úlohách: Gena Rowlands, James Garner

Príbeh o vášnivej láske, ktorá nepozná rozdiely. Láske dvoch mladých ľudí pochádzajúcich z úplne rozdielneho prostredia. On je chudobný, ona z bohatej rodiny. Osud ich dal na chvíľu dohromady, ale potom na dlho rozdelil. Dostanú ešte šancu bojovať o svoju lásku?

Film bol natočený na motívy rovnomenného románu amerického spisovateľa Nicholasa Sparksa.

Večný svit nepoškvrnenej mysle

2004
Herci v hlavných úlohách: Jim Carrey, Kate Winslet

Ako to môže dopadnúť, keď si jeden muž nechá vymazať spomienky, aby zabudol na ženu svojho srdca no táto operácia sa celkom nepodarí? Presne to vám originálnym spôsobom ukáže režisér Michel Gondry vo filme Večný svit nepoškvrnenej mysle.

Kate Winslet, bola za stvárnenie úlohy Clementine nominovaná na Oskara a skvelý je aj Jim Carrey, ktorý hrá Joela.

Pýcha a predsudok

2005
Herci v hlavných úlohách: Keira Knightley, Matthew Macfadyen

Dielo režiséra Joea Wrighta nie je prvou filmovou verziou jedného z najznámejších románov anglickej spisovateľky Jane Austen Pýcha a predsudok. Je však zatiaľ nepochybne najlepšou. Príbeh sa odohráva v Anglicku v osemnástom storočí. Jeho hrdinami sú dvaja mladí ľudia Elizabeth Bennet, ktorú stvárnila Keira Knightley a doktor Darcy v podaní Matthewa Macfadyena a ich láska. Ale aj pýcha a predsudky…

Hviezdny prach

2007
Herci v hlavných úlohách: Charlie Cox, Claire Danes, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer

Romantický príbeh, ktorý vás zavedie do sveta fantázie. Budete sledovať dobrodružstvá mladíka, ktorý aby potvrdil svoju lásku vydal sa do magického sveta hľadať spadnutú hviezdu. Čaká ho však veľké prekvapenie. Veľa prekvapení…

(Do magického sveta sa dostanete jednoducho, stačí keď preskočíte dierou v múre.:))

Pokánie

2007
Herci v hlavných úlohách: Keira Knightley, James McAvoy

Veľmi emotívny príbeh spisovateľky Briony Tallis, ktorá ešte ako dieťa svojim krivým obvinením zničí životy viacerým ľuďom vo svojom okolí. Hlavne ale svojej sestre Cecílie a jej priateľovi Robbiemu, ktorých namiesto vysnívaného spoločného šťastia čaká odlúčenie a život, aký si určite nepriali. Keď si svoju chybu uvedomí, je už neskoro. Aj napriek tomu sa ale pokúsi, ak sa to ešte vôbec dá, dať veci do poriadku.

Film bol natočený podľa rovnomenného románu Iana McEwana.

P.S.: Milujem ťa

2007
Herci v hlavných úlohách: Hilary Swank, Gerard Butler

Gerry a Holly sú najšťastnejší pár na svete. Gerry však podľahne chorobe a zomiera. Holly ostáva na svete opustená. Gerry však Holly natoľko miluje, že pre ňu vopred pripraví 10 listov. Pomocou nich jej chce pomôcť spoznať samú seba a opäť si vytvoriť život s ktorým bude spokojná.

Predčítač

2008
Herci v hlavných úlohách: Kate Winslet, Ralph Fiennes

Stephen Daldry nás v Predčítačovi, natočenom podľa románu nemeckého spisovateľa Bernharda Schlinka vtiahne do deja emotívneho príbehu odohrávajúceho sa koncom 2. svetovej vojny v Nemecku. Rozpráva o vášnivom vzťahu, ktorý vznikol medzi mladým študentom a staršou ženou, ktorá si od neho nechávala čítať knihy. Náhle sa ich kontakt preruší, no po rokoch sa opäť stretávajú, ale za úplne iných okolností a v inom postavení…

Kate Winslet získala Oskara za stvárnenie hlavnej úlohu Hanny.

Podivný prípad Benjamina Buttona

2008
Herci v hlavných úlohách: Brad Pitt, Cate Blanchett

Benjamin Button je naozaj podivný prípad. Namiesto toho aby starol, mladne. Na prvý pohľad je to skvelé, ale problém je v tom, že jeho životná láska Daisy nie je ako on. Ona všetci ostatní starne…

Filmová verzia tohto zvláštneho príbehu bola nominovaná na 13 Oskarov, z ktorých sa jej podarilo tri premeniť na víťazstvo.

Lietam v tom

2009
Herci v hlavných úlohách: George Clooney, Vera Farmiga

Príbeh Ryana Binghama (hrá ho George Clooney), živiaceho sa tým, že cestuje po firmách a namiesto zamestnávateľov (ktorí nechcú byť tí zlí) oznamuje zamestnancom, že sú prepustení. Žije prakticky neustále na cestách (vo vzduchu) a aby sa mu pohodlne cestovalo naučil sa všetko, čo vo svojom živote potrebuje zbaliť do malého príručného kufríka. Tento životný štýl mu dlho maximálne vyhovoval, kým jeho profesiu nezačala vážne ohrozovať jedna žena…

Túto romantickú komédiu natočil podľa knihy Waltera Kirna režisér Jason Reitman.

Má ma rád, nemá ma rád

2010
Herci v hlavných úlohách: Madeline Carroll, Callan McAuliffe

Rob Reiner nám v jednom zo svojich najlepších filmov dáva možnosť sledovať osudy dvoch dospievajúcich mladých ľudí Brycea a Juli. Ako dozrievajú oni, tak zreje aj ich vzťah…

Príjemná romantická komédia, ktorú natočil režisér Rob Reiner podľa rovnomenného románu americkej spisovateľky Wendelin Van Draanen.

Nezabudni na mňa

2010
Herci v hlavných úlohách: Robert Pattinson, Emilie de Ravin

Dojímavý príbeh dvoch mladých ľudí, odohrávajúci sa v New Yorku. Rebelský Tyler, ktorého stvárnil Robert Pattinson, známy predovšetkým vďaka sfilmovanej Twilight ságe stretáva študentku Ally, ktorú hrá Emilie de Ravin. Ich vzťah prerastie do vášnivej lásky, no život im komplikujú tragické udalosti, ktoré sa udiali v rodine každého z nich. Vo filme zahviezdil aj Pierce Brosnan v úlohe Charlesa Hawkinsa, Tylerovho otca.

Jeden deň

2011
Herci v hlavných úlohách: Anne Hathaway, Jim Sturgess

Dvaja ľudia, Dexter a Emma sa od svojich promócií na ich výročie pravidelne každý rok stretávajú. Vždy v rovnaký jeden deň 15. júla, počas ktorého sa vzájomne delia o svoje životné osudy. Stále hľadajú šťastie niekde inde a pritom ho majú možno tak blízko…

Príbeh sfilmovala dánska režisérka Lone Scherfig podľa knihy anglického spisovateľa Davida Nichollsa.

Jana Eyrová

2011
Herci v hlavných úlohách: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Jamie Bell, Judi Dench

Jana Eyrová nemala ľahké detstvo no aj napriek tomu sa jej pomerne dobre darí prebíjať životom. Dokonca s jej podarí vytvoriť priateľský vzťah so svojim zamestnávateľom, ktorý prerastie až v lásku. Jeho temné tajomstvo môže ale všetko zničiť.

Román anglickej spisovateľky Charlotte Brontë bol už viackrát sfilmovaný. Jeho adaptácia v prevedení amerického režiséra Cary Joji Fukunaga, však bude pravdepodobne ešte dlho tou najvydarenejšou.

Ten, kto stojí v kúte

2012
Herci v hlavných úlohách: Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller

Ten, kto stojí v kúte je príbehom tichého a samotárskeho chlapca Charlieho. Podarí sa jeho dvom priateľom ukázať mu, ako môže vyzerať života? A ako vyzerá láska? …

Film natočil Stephen Chbosky podľa svojho rovnomenného knižného bestselleru a získal zaň množstvo ocenení. Pozitívne bola hodnotená aj herečka Emma Watson, známa predovšetkým z príbehov Harryho Pottera.

Lásky čas

2013
Herci v hlavných úlohách: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams

Romantický príbeh, v ktorom sa mladý muž Tim od svojho otca dozvie, že sa dokáže vracať do minulosti a ovplyvňovať tak svoj život. Vďaka tejto svojej schopnosti získa priateľku a snaží sa s ňou vytvoriť dokonalý vzťah. Žiada si to ale oveľa viac úsilia a hlavne času, ako čakal…

Ďalšie výborné dielo režiséra a scenáristu Richarda Curtisa, ktorý natočil aj úžasnú romantickú komédiu Láska nebeská.

Na vine sú hviezdy

2014
Herci v hlavných úlohách: Shailene Woodley, Ansel Elgort

Príbeh zamilovanej dvojice dospievajúcich mladých ľudí Hazel a Gusa, ktorých spája okrem lásky aj niečo iné. Obidvaja bojujú s rakovinou. Autok Hazelinej obľúbenej knihy ich pozýva do Amsterdamu a tak sa obidvaja vydávajú na cestu…

Film natočil Josh Boone podľa rovnomenného, veľmi úspešného bestselleru amerického spisovateľa Johna Greena a získal viacero odborných i diváckych filmových ocenení.

Dovolenka za trest

2014
Herci v hlavných úlohách: Adam Sandler a Drew Barrymore

Ak sa vám páčila romantická komédia 50 krát a stále po prvý raz, možno sa vám bude páčiť aj Dovolenka za trest. Opäť komédia, opäť romantika a opäť Adam Sandler a Drew Barrymore. Tentokrát ale v úlohách Jima a Lauren, rodičov bez partnera ktorí sa, každý so svojimi deťmi nedobrovoľne stretávajú na úžasnej dovolenke v Afrike.

Navždy mladá

2015
Herci v hlavných úlohách: Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford

Romantický film o mladej žene Adaline (hrá ju Blake Lively), ktorá po autonehode prestala starnúť. Čo sa na prvý pohľad mohlo zdať ako výhoda sa v konečnom dôsledku ukázalo ako prekliatie. Po dlhých rokov samoty však opäť stretla muža do ktorého sa dokázala zamilovať. Dokonca dvoch mužov…

Toto bola päťdesiatpäťka tých najromantickejších filmov. Možno v priebehu rokov budú natočené ďalšie skvelé príbehy, ktoré si zaslúžia byť zaradené do tohto zoznamu a ten sa potom možno rozrastie na 60 a neskôr i 70.

Pozrite si aj: