Top 50: Najlepšie filmy – ktoré musíte vidieť (aspoň raz za život)

Chcete si pozrieť niečo naozaj dobré? Tak na tejto stránke nájdete tie najlepšie filmy, aké kedy boli natočené. Zoznam má 50 miest, no pri niektorých filmoch sú odkazy aj na ďalšie pokračovania a tak tu nájdete možno aj stovku tipov na príjemne strávený večer.

Zoznam je navyše priebežne dopĺňaný o ďalšie naj lahôdky z posledných rokov, ktoré nájdete za TOP päťdesiatkou, na konci článku.

Najfilmy všetkých čias

Filmy v zozname by mohli byť podľa nejakého kritéria zoradené od najlepšieho po najhorší, alebo naopak. To by ale voči nim nebolo spravodlivé, pretože všetky sú vynikajúce. A pretože každý z nich je iný, každý človek, ktorý by si ich všetky pozrel, by im určite dal iné poradie. Sú preto jednoducho zoradené podľa roku, od tých najstarších, po najnovšie.

Nájdete tu to naj z rôznych žánrov. Sú tu drámy, kriminálky, akčné, dobrodružné, historické, mysteriózne, sci-fi, fantasy, komédie, westerny atď.

Ak vás zaujíma len určitý žáner môžete si pozrieť:

A pretože v našich končinách bolo natočených tiež mnoho výborných filmov, zaslúžia si vlastný zoznam. Môžete si pozrieť prehľad 20 najlepších českých komédií, drám a muzikálov.

No a pokiaľ by ste mali chuť na novinky môžete si pozrieť naj filmy z roku 2016, alebo z roku 2015.

Najlepšie filmy všetkých čias

Nech sa páči, tu sú najfilmy od najstarších, po tie najnovšie

1. Dvanásť rozhnevaných mužov (12 Angry Men)

Dráma, 1957
Herci (postavy): Henry Fonda (člen poroty 8), Lee J. Cobb (člen poroty 3), Ed Begley (člen poroty 10), E. G. Marshall (člen poroty 4), Jack Warden (člen poroty 7)

Dvanásť rozhnevaných mužov režiséra Sidneyho Lumeta je najstarším členom tohto zoznamu. Je to komorná dráma zo súdnej siene, v ktorej dvanásť členov poroty z ľudu má rozhodnúť, či je muž obvinený z vraždy vinný alebo nevinný. Postavená je na dokonalých dialógoch a výborných hereckých výkonoch. Tento ešte čiernobiely snímok získal troch Oskarov: za najlepší film, réžiu, aj scenár.

2. Veľký útek (The Great Escape)

Vojnová, dobrodružná dráma, 1963
Herci (postavy): Steve McQueen (Hilts), Charles Bronson (Danny), James Garner (Hendley), Richard Attenborough (Bartlett), James Donald (Ramsey), Gordon Jackson (MacDonald), Donald Pleasence (Blythe), James Coburn (Sedgwick)

Príbeh z obdobia druhej Svetovej vojny inšpirovaný skutočnými udalosťami. Rozpráva o skupine dôstojníkov spojeneckých vojsk, ktorých Nemci umiestnili do zajateckého tábora. Pretože mnohým z nich sa už s podobných táborov podarilo viackrát utiecť, tento bol špeciálne vytvorený tak, aby z neho nikto neunikol. No keďže je na jednom mieste toľko odborníkov na úteky, je otázne, či sa strážcom podarí udržať ich v tábore, aj keď budú dávať veľký pozor. Zvlášť, keď väzni plánujú ten najväčší útek. Režisérom bol John Sturges.

3. Dobrý, zlý a škaredý (Il buono, il brutto, il cattivo)

Western, 1966
Herci (postavy): Clint Eastwood (Bloňdák), Eli Wallach (Tuco), Lee Van Cleef (Sentenza)

Western Dobrý, zlý a škaredý, ktorý natočil taliansky režisér Sergio Leone, je klenotom tohto žánru. Rozpráva príbeh troch neohrozených pištoľníkov, ako názov hovorí, jedného dobrého, druhého zlého a tretieho škaredého v honbe za zlatým pokladom, zakopaným kdesi na cintoríne. Aj keď by sa najradšej okamžite postrieľali, musia sa spojiť aby tento poklad našli.

4. Krstný otec (The Godfather)

Kriminálna dráma, 1972
Herci (postavy): Marlon Brando (don Vito Corleone), Al Pacino (Michael Corleone), James Caan (Sonny Corleone), Richard S. Castellano (Peter Clemenza), Robert Duvall (Tom Hagen), Sterling Hayden (policajný kapitán Mark McCluskey), Richard Conte (Emilio Barzini), Diane Keaton (Kay Adamsová)

Najlepší mafiánsky film všetkých čias a jeden z najlepších diel kinematografie všeobecne. Režisér Francis Ford Coppola v ňom majstrovsky zobrazil život mafiánskej rodiny Corleoneovcov v New Yorku v polovici dvadsiateho storočia. Za stvárnenie hlavy rodiny dona Vita získal Marlon Brando zlatú sošku Oskara. Okrem nej získal snímok ešte ďalšie dva.

Francis Ford Coppola natočil aj vynikajúce pokračovania:

 • dvojku – Krstný otec II (The Godfather: Part II) v roku 1974
 • trojku – Krstný otec III (The Godfather: Part III) neskôr v roku 1990.

Táto trilógia je jeho vrcholným dielom.

5. Prelet nad kukučím hniezdom (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Dráma, 1975
Herci (postavy): Jack Nicholson (Randle Patrick McMurphy), Louise Fletcher (sestra Mildred Ratchedová), Brad Dourif (Billy Bibbit), Will Sampson (indiánsky náčelník Bromden), Danny DeVito (Martini)

Režisér československého pôvodu Miloš Forman natočil viac ako desiatku výborných filmov a Prelet nad kukučím hniezdom je pravdepodobne tým najlepším. Rozpráva v ňom príbeh bezstarostného povaľača Randlea Patricka McMurphyho, ktorý sa namiesto do väzenia nechá zatvoriť do psychiatrického ústavu. Snaží sa sebe i pacientom vniesť trochu života do inak ubíjajúceho pobytu. To sa ale nepáči zamestnancom ústavu, predovšetkým tvrdej vrchnej sestre Mildred Ratchedovej. Aj keď sa Randle len tak ľahko nevzdáva, zamestnanec tam má predsa len viac právomocí, ako pacient.

Toto vynikajúce filmové spracovanie knihy amerického spisovateľa Kena Keseyho získalo päť Oskarov z celkovo deviatich nominácií.

6. Votrelec (Alien)

Sci-fi horor, 1979
Herci (postavy): Sigourney Weaver (Ellen Ripleyová), Tom Skerritt (Dallas), Veronica Cartwright (Lambertová), Harry Dean Stanton (Brett)

Votrelec je príbehom posádky kozmickej lode, ktorej jeden člen bol pri návšteve neznámej planéty napadnutý mimozemskou formou života. Jeho kolegovia ho chcú zachrániť a tak ho vezmú na palubu ich lode. To ale ešte netušia, že s ním si tam berú aj nebezpečného votrelca.

Prvý Votrelec od režiséra Ridleyho Scotta získal Oskara za vizuálne efekty. No keďže bol natočený pred bezmála štyridsiatimi rokmi, dnešného diváka už neohúria. Aj napriek tomu však stále dokáže navodiť mrazivú atmosféru a nápad s krvilačným mimozemšťanom ukrývajúcim sa vnútri človeka bol prelomový.

Po úspechu jednotky vznikli, samozrejme, aj pokračovania.

 • Vynikajúca je predovšetkým dvojka Votrelci (Aliens), ktorú natočil v roku 1986 režisér James Cameron
 • Verných fanúšikov určite poteší aj Votrelec 3 (Alien3) z roku 1992 od režiséra Davida Finchera.
 • V roku 1997 bol Jeanom-Pierrom Jeunetom natočený Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection).

7. Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back)

Akčná, fantasy sci-fi, 1980
Herci (postavy): Mark Hamill (Luke Skywalker), Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisher (princezná Leia), Billy Dee Williams (Lando Calrissian)

Piata epizóda Hviezdnych vojen režiséra Irvina Kershnera je považovaná za najlepší diel tejto legendárnej medzi galaktickej odysei, v ktorom bude opäť bojovať Luke Skywalker na strane dobra proti zlu stelesnenom Darthom Vaderom. Nechýbajú tu ani postavy ako Yoda, Han Solo, princezná Leia, C3-PO, Lando Calrissian, Chewbacca a ďalší.

Ak sa vám Hviezdne vojny páčia, nenechajte si ujsť ani ostatné veľmi dobré epizódy:

 • Hviezdne vojny I – Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) natočená v roku 1999
 • Hviezdne vojny II – Klonovaní útočia (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones) natočená v roku 2002
 • Hviezdne vojny III – Pomsta Sithov (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith) natočená v roku 2005
 • Hviezdne vojny IV – Nová nádej (Star Wars) natočená v roku 1977
 • Hviezdne vojny VI – Návrat Jediho (Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi) natočená v roku 1983
 • Star Wars: Sila sa prebúdza (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens) natočená v roku 2015

8. Amadeus (Amadeus)

Hudobná, životopisná dráma, 1984
Herci (postavy): F. Murray Abraham (Antonio Salieri), Tom Hulce (Wolfgang Amadeus Mozart)

Ôsmimi Oskarmi ocenený, vynikajúci snímok, je majstrovským dielom Miloša Formana. Rozpráva o živote jedného z najväčších hudobných géniov Wolfganga Amadea Mozarta a o na jeho veľký talent žiarliacom rivalovi Antoniovi Salierim.

9. Dobyvatelia stratenej archy (Raiders of the Lost Ark)

Akčný dobrodružný, 1981
Herci (postavy): Harrison Ford (Indiana Jones – Indy), Karen Allen (Marion Ravenwoodová), Paul Freeman (René Belloq), Ronald Lacey (major Arnold Ernst Toht)

Archeológ Indiana Jones so svojim tradičným klobúkom a bičom je legendou dobrodružného filmu a v Dobyvateľoch stratenej archy sa vydáva za hľadaním Archy zmluvy, ktorú chcú získať Nacisti a použiť ju ako svoju zbraň. Snímok bol ocenený štyrmi Oskarmi. Nezabudnuteľnou je aj sprievodná melódia.

Po úspešnom prvom dieli natočil Steven Spielberg aj ďalšie výborné pokračovania:

 • v roku 1989 dvojku Indiana Jones a posledná krížová výprava (Indiana Jones and the Last Crusade), kde sa po jeho boku objavil aj Sean Connery, ako jeho otec,
 • v roku 1984 trojku Indiana Jones a Chrám skazy (Indiana Jones and the Temple of Doom) a o takmer dvadsať rokov,
 • v roku 2008 aj štvorku Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull).

10. Mafiáni (Goodfellas)

Kriminálna dráma, 1990
Herci (postavy): Robert De Niro (James Conway), Ray Liotta (Henry Hill), Joe Pesci (Tommy DeVito), Lorraine Bracco (Karen Hill), Paul Sorvino (Paul Cicero)

Mafiánska dráma režiséra Martina Scorsesea z prostredia Brooklynu, v ktorej máme možnosť sledovať osudy Henryho Hilla – jedného z členov miestnej mafie a jeho „priateľov“. Jeho jeho postup zločineckou organizáciou v priebehu štvrťstoročia, od chlapca, až po zrelého muža. Joe Pesci, ktorý stvárnil Tommyho DeVita bol za svoj herecký výkon ocenený Oskarom.

11. Terminátor 2: Deň zúčtovania (Terminator 2: Judgment Day)

Akčný sci-fi, 1991
Herci (postavy): Arnold Schwarzenegger (Terminátor), Linda Hamilton (Sarah Connorová), Edward Furlong (John Connor), Robert Patrick (T 1000)

Väčšinou platí, že vo filmových sériách sú jednotky lepšie ako dvojky. Terminátor je však výnimkou. Aj keď ani jednotka nebola zlá, predsa len bola natočená v roku 1984, teda sedem rokov skôr ako dvojka, ktorá je nepochybne o niekoľko tried lepšia a z celej série zatiaľ dokonca najlepšia. Prináša poriadnu dávku akcie, primerane okorenenú humorom a vynikajúcou hudbou. Arnold, sa v úlohe Terminátora v jednotke snažil zabiť matku budúceho vodcu rebelov. V dvojke sa z apokalyptickej budúcnosti vracia, aby Johna Connora ochránil. Nebude to mať ale vôbec ľahké, pretože proti nemu stojí oveľa modernejšia verzia Terminátora T 1000. Obidva diely natočil režisér James Cameron.

Po dvojke bol natočený:

 • v roku 2003 Terminátor 3: Vzbura strojov (Terminator 3: Rise of the Machines),
 • v roku 2009 Terminator: Salvation,
 • v roku 2015 Terminator: Genisys

V pláne sú aj ďalšie pokračovania.

12. Mlčanie jahniat (The Silence of the Lambs)

Kriminálny horor, 1991
Herci (postavy): Jodie Foster (Clarice Starlingová), Anthony Hopkins (Hannibal Lecter), Scott Glenn (Jack Crawford)

Mlčanie jahniat je je príbeh mladej agentky FBI Clarice Starlingová, ktorá má pomôcť vypátrať brutálneho, masového vraha a zachrániť život jeho ďalšej obeti. Aby mohla lepšie pochopiť jeho správanie stáva sa jej pomocníkom iný masový vrah – uväznený úspešný psychiater Hannibal Lecter. No tento človek je nie len dobrý psychológ, ale aj manipulátor.

Spoľahnite sa, že snímok režiséra Jonathana Demmea, natočený na podľa románu amerického spisovateľa Thomasa Harrisa, ktorý získal 5 Oskarov vás udrží v napätí až do konca.

13. Schindlerov zoznam (Schindler’s List)

Vojnová životopisná dráma, 1993
Herci (postavy): Liam Neeson (Oskar Schindler), Ben Kingsley (Itzhak Stern), Ralph Fiennes (Amon Goeth), Caroline Goodall (Emilie Schindlerová)

Schindlerov zoznam bol natočený podľa skutočných udalostí. Popisuje príbeh v Čechách narodeného továrnika Oskara Schindlera, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil pred smrťou v koncentračných táboroch viac ako tisícku poľských židov.

Snímok Stevena Spielberga bol ocenený siedmimi Oskarmi a v piatich ďalších kategóriách bol nominovaný.

14. Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

Dráma, 1994
Herci (postavy): Tim Robbins (Andy Dufresne), Morgan Freeman (Ellis Redding – Red), Bob Gunton (Samuel Norton)

Vykúpenie z väznice Shawshank je príbehom pracovník banky Andyho, ktorý bol odsúdený na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. Svoj trest si má odpykať vo väznici Shawshank. AJ keď sú podmienky vo väzení veľmi tvrdé, Andy nestráca ľudskosť a hlavne nádej. Vďaka tomu si získava priazeň Reda – dlhoročného väzňa takisto odsúdeného na doživotie a aj ďalších spoluväzňov. Film natočil režisér Frank Darabont podľa príbehu z pera Stephena Kinga.

15. Forrest Gump (Forrest Gump)

Komédia, dráma, 1994
Herci (postavy): Tom Hanks (Forrest Gump), Robin Wright (Jenny Curranová), Gary Sinise (poručík Dan Taylor), Mykelti Williamson (Benjamin Buford – Bubba), Sally Field (Forrestova matka)

Neuveriteľný príbeh inteligentom nie veľmi obdareného Forresta, ktorý počas svojho života stretáva viaceré významné osobnosti. Nevedomky svojimi činmi zasahuje do histórie a mení životy ľudí, ktorý sa s ním dostanú do kontaktu. Prekľučkovať životom mu pomáhajú jeho rýchle nohy a životné zásady ktoré mu odovzdala jeho mama. Podarí sa mu tak vyštudovať školu a aj získať slávu za svoje hrdinstvo počas bojov vo Vietname. I keď aj tie najťažších situáciách sa mu darí prekonávať s ľahkosťou, stále sa mu nedarí získať si srdce Jenny, jeho priateľky z detstva.

Snímok natočený v réžii Roberta Zemeckisa podľa rovnomennej knihy Winstona Grooma bol ocenený šiestimi Oskarmi. Z hercov si jedného z nich odniesol Tom Hanks za stvárnenie hlavnej úlohy.

16. Pulp Fiction: Historky z podsvetia (Pulp Fiction)

Akčná krimi komédia, 1994
Herci (postavy): John Travolta (Vincent Vega), Samuel L. Jackson (Jules Winnfield), Uma Thurman (Mia Wallaceová), Ving Rhames (Marsellus Wallace), Tim Roth (Pumpkin), Bruce Willis (Butch Coolidge), Amanda Plummer (Honey Bunny)

Dnes už kultový Pulp Fiction je majstrovským dielom amerického režiséra a scenáristu Quentina Tarantina a jednoznačne patrí medzi jeho naj filmy. Je to absurdná čierna komédia plná násilia a humoru. Osudy hlavných hrdinov sú prerozprávané v štyroch príbehoch, ktoré sa navzájom prelínajú a prinášajú množstvo nečakaných zvratov. Výborná je aj filmová hudba.

17. Léon (Léon)

Kriminálna dráma, 1994
Herci (postavy): Jean Reno (Léon), Natalie Portman (Mathilda Landová), Gary Oldman (Norman Stansfield)

Neuveriteľne emotívny príbeh profesionálneho nájomného vraha Léona, ktorý si žije svoj prázdny život. Než do svojho bytu vpustí Mathildu, ktorej rodinu, žijúcu na na tej istej chodbe ako on celú vyvraždili. Keď sa v bezcitnom nájomnom vrahovi prebudia city a keď je mladé dievča zasvätené do zabijackeho remesla, nie je vôbec jasné, ako to všetko dopadne. Léon je pravdepodobne najlepším snímkom francúzskeho režiséra Luca Bessona.

18. Statocné srdce (Braveheart)

Historická dráma, 1995
Herci (postavy): Mel Gibson (William Wallace), Sophie Marceau (princezná Isabelle), Catherine McCormack (Murron MacClannoughová)
Patrick McGoohan (kráľ Eduard I.)

Príbeh o láske, odvahe a statočnosti. Príbeh Williama Wallacea, mierumilovného človeka, z ktorého nespravodlivosť urobí vodcu vzbury Škótov proti krutovláde Angličanom. Boja za slobodu. Mel Gibson nestvárnil len úlohu hlavnej postavy, ale zasadol aj na režisérsku stoličku. O tom, že sa mu podarilo natočiť niečo výnimočné svedčí aj 5 Oskarov, z ktorých je jeden z nich aj za réžiu. Úchvatná je aj sprievodná hudba.

19. Dvanásť opíc (Twelve Monkeys)

Sci-fi thriller, 1995
Herci (postavy): Bruce Willis (James Cole), Brad Pitt (Jeffrey Goines), Madeleine Stowe (Kathryn Raillyová)

Nebezpečný vírus vyhladil za pár rokov takmer celé obyvateľstvo zemegule. Tí čo prežili sa museli ukryť. Vedci posielajú do minulosti väzňov, ktorých úlohou je odhaliť pôvod rozšírenia epidémie. Jedným z nich je aj James Cole. Podarí sa mu dostať bližšie k pravde?

V tomto temnom príbehu režiséra Terryho Gilliama, v ktorom sa prelína súčasnosť s minulosťou a spomienky so skutočnosťou, herecky zahviezdil Brad Pitt v úlohe Jeffreyho Goinesa, za čo si zaslúžil nomináciu na Oskara.

20. Zvyčajní podozriví (The Usual Suspects)

Akčná kriminálna dráma, 1995
Herci (postavy): Kevin Spacey (Verbal), Kevin Pollak (Hockney), Gabriel Byrne (Keaton), Stephen Baldwin (McManus), Benicio Del Toro (Fenster), Pete Postlethwaite (Kobayashi), Chazz Palminteri (Dave Kujan)

Na začiatku filmu vybuchne v prístave loď. Celý príbeh sa ale začína oveľa skôr, keď sa náhodne stretáva pätica podozrivých v jednej vyšetrovacej cele. Čo sa ale medzitým vlastne stalo? To môže povedať už len jediný človek, krívajúci kriminálnik Verbal. A tak rozpráva…

Snímok režíroval Bryan Singer. Za stvárnenie Verbala – jednu zo svojich životných rolí získal Kevin Spacey Oskara.

21. Sedem (Seven)

Krimi thriller, 1995
Herci (postavy): Morgan Freeman (detektív William Somerset), Brad Pitt (detektív David Mills), Kevin Spacey (John Doe), Gwyneth Paltrow (Tracy Millsová)

Dvaja detektívi, jeden starší s množstvom skúseností, druhý mladý, s túžbou presadiť sa sa vydávajú po stopách masového vraha. Jeho vraždy sú premyslené do najmenších detailov a spája ich to, že všetky postupne upozorňujú na sedem smrteľných hriechov, ktoré ľudia páchajú.

Režisér David Fincher natočil príbeh, ktorý vás pohltí a divácky zážitok ešte viac zosilní ponurá upršaná atmosféra.

22. Trainspotting (Trainspotting)

Krimi komédia, 1996
Herci (postavy): Ewan McGregor (Renton), Ewen Bremner (Spud), Jonny Lee Miller (Sick Boy), Kelly Macdonald (Diane), Robert Carlyle (Begbie)

Trainspotting je príbehom Rentona a jeho priateľov žijúcich v škótskom Edinburghu, z ktorých väčšina je závislá na heroíne. Keď to už Rentonovi začína prerastať cez hlavu, rozhodne sa s drogami skončiť. Nie je to ale také jednoduché, ako si predstavoval a ani keď sa mu to podarí nie je isté, či ho jeho „priatelia“ nestiahnu naspäť.

Režisér Danny Boyle natočil podľa rovnomenného románu škótskeho spisovateľa Irvinea Welsha jedno z najlepších diel britskej kinematografie, ktoré sa tak právom stalo kultovým filmom deväťdesiatych rokov.

23. Život je krásny (La vita è bella)

Vojnová komediálna dráma, 1997
Herci (postavy): Roberto Benigni (Guido Orefice), Nicoletta Braschi (Dora Oreficeová), Giorgio Cantarini (Giosué Orefice)

Dojímavý príbeh Guida, ktorému sa podarí získať srdce milovanej Dory. Narodí sa im syn Giosué, s ktorým si ako rodina spolu pokojne žijú. Rodinnú idylku naruší vpád nemeckých vojsk počas 2. svetovej vojny. Guido s Giosuom sú kvôli židovskému pôvodu odvlečení do koncentračného tábora. Aby ostala s rodinou, dobrovoľne ich nasleduje aj Dora. Aby otec ochránil syna pre hrôzami vojny predstiera že všetko, čo sa deje okolo nich je len hra. Našťastie sa mu to darí…

Život je krásny bol ovenčený tromi Oskarmi, z ktorých jedného získal taliansky herec Roberto Benigni za svoj skvelý herecký výkon. Okrem stvárnenia hlavnej úlohy snímok aj režíroval

24. L.A. – Utajené skutočnosti (L.A. Confidential)

Kriminálna dráma, 1997
Herci (postavy): Russell Crowe (Bud White), Guy Pearce (Ed Exley), Kevin Spacey (Jack Vincennes), Kim Basinger (Lynn Brackenová), David Strathairn (Pierce Patchett), Danny DeVito (Sid Hudgens)

Príbeh filmu sa odohráva v päťdesiatych rokoch minulého storočia v Los Angels. Meste, ktoré vonkoncom nebolo len mestom anjelov, ale aj mestom kriminálnikov korupcie a drog. Rozpráva o osudoch troch úplne rozdielnych policajtov Buda Whitea, Eda Exleyho a Jacka Vincennesa, ktorí sa pokúšajú odhaliť pozadie jedného veľmi zamotaného prípadu. Dôležitú úlohu tu zohráva aj femme fatale – Lynn Bracken, ktorá popletie hlavu nie len jednému z nich.

Snímok Curtisa Hansona bol ocenený dvoma Oskarmi. Jedného získali tvorcovia scenára napísaného podľa knihy Jamesa Ellroya a jedného získala Kim Basinger za stvárnenie Lynn.

25. Zachránte vojaka Ryana (Saving Private Ryan)

Vojnová dráma, 1998
Herci (postavy): Tom Hanks (kapitán John Miller), Edward Burns (vojak Robert Reiben), Tom Sizemore (seržant Mike Horvath), Matt Damon (vojak James Francis Ryan), Vin Diesel (vojak Adrian Caparzo), Jeremy Davies (desiatnik Timothy Upham), Adam Goldberg (vojak Stanley Mellisch), Barry Pepper (vojak Daniel Jackson)

Päť Oskarový film Stevena Spielberga rozpráva príbeh z druhej svetovej vojny. Kapitán Miller v ňom po vylodení v Normandii a prelomení nepriateľskej línie dostáva zvláštny rozkaz – nájsť a zachrániť vojaka Jamesa Ryana posledného zo štvorice bratov Rynovcov. S malou skupinkou vojakov, riskujúc vlastné životy sa vydáva do vnútrozemia splniť svoju úlohou…

26. Big Lebowski (The Big Lebowski)

Kriminálna komédia, 1998
Herci (postavy): Jeff Bridges (Jeff Lebowski – Dude), John Goodman (Walter Sobchak), Steve Buscemi (Theodore Donald Kerabatsos – Donny), Julianne Moore (Maude Lebowská), David Huddleston (Big Lebowski)

Big Lebowski je kultová komédia a pravdepodobne to najlepšie z režisérskej dielne Joel a Ethana Coenovcov vzišlo. Je neuveriteľné, čo sa môže stať, keď si omylom niekto zamení dvoch ľudí s rovnakým menom a jednému z nich zašpinia jeho obľúbený koberec…

27. Kult hákového kríža (American History X)

Kriminálna dráma, 1998
Herci (postavy): Edward Norton (Derek Vinyard), Edward Furlong (Danny Vinyard), Beverly D’Angelo (Doris Vinyardová)

Derek Vinyard je skinhead. Za dvojnásobnú, rasovú vraždu sa dostane do väzenia, kde si uvedomí, že jeho názory neboli úplne správne. Po návrate z väzenia však zisťuje, že jeho brat sa vydal rovnakým smerom, akým kráčal on pred svojím uväznením. Pokúša sa ho zachrániť, ale zisťuje, že to nie je vôbec jednoduché.

Edward Norton predviedol v úlohe Dereka Vinyarda v tomto silnom a drsnom príbehu vynikajúci herecký výkon, za ktorý bol nominovaný na Oskara. Snímku režiséra Tonyho Kayea sa síce vyhrať zlatú sošku nakoniec nepodarilo, no podarilo sa mu získať viacero iných ocenení.

28. Matrix (The Matrix)

Akčné sci-fi, 1999
Herci (postavy): Keanu Reeves (Thomas Anderson – Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity),
Hugo Weaving (agent Smith)

Thomas Anderson žije cez deň obyčajný život programátora a v noci sa z neho stáva hacker a prezývkou Neo. Do jeho života vstupuje Morpheus. Legendárnou je scéna v ktorej Neovi ponúka na výber dve tabletky. Keď si vyberie modrú, všetko ostane pri starom, keď si zvolí červenú ukáže mu pravdu. Neo si, samozrejme vyberá červenú a Morpheus plní to, čo sľúbil. Zistenie bolo šokujúce. Neo si uvedomil, že celý jeho život o ktorom si myslel že je reálny bola len ilúzia – Matrix. Jeho reálne telo bolo v skutočnosti celý čas umiestnené v kapsuli a spoločne s telami miliónov iných ľudí slúžilo ako zdroj elektriny pre inteligentné stroje. Spolu s ďalšími „prebudenými“ sa púšťa do boja proti strojom a oslobodeniu ľudskej rasy…

Po úspešnej, štyrmi Oskarmi ocenenej jednotke natočili Lana a Lilly Wachowski v roku 2003 aj dve pokračovania:

 • dvojku Matrix Reloaded
 • trojku Matrix Revolutions.

Aj keď už dvojka a trojka neprinášajú nič revolučné, fanúšikovia si určite prídu na svoje.

29. Zelená míľa (The Green Mil)

Mysteriózna dráma, 1999
Herci (postavy): Tom Hanks (Paul Edgecomb), Michael Clarke Duncan (John Coffey), David Morse (Brutus Howell), Bonnie Hunt (Jan Edgecomb)

Zelená míľa je režisérom Frankom Darabontom sfilmovaný príbeh z knihy Stephena Kinga, odohrávajúci sa vo väzení do ktorého sú posielaní trestanci odsúdení na smrť. Rozpráva ho Paul Edgecomb, dlhoročný väzenský strážca. V jeho rutinnom pracovnom živote prebieha všetko normálne, až kým sa vo väzení neobjaví obrovský chlap John Coffey, odsúdený za vraždu dvoch detí. Aj keď na prvý pohľad niet pochýb, že je za ich smrť zodpovedný, v Paulovi začínajú narastať pochybnosti o jeho skutočnej vine.

30. Americká krása (American Beauty)

Romantická dráma, 1999
Herci (postavy): Kevin Spacey (Lester Burnham), Annette Bening (Carolyn Burnhamová), Thora Birch (Jane Burnhamová)

Piatimi Oskarmi a štyrmi zlatými glóbusmi ovenčený film, ktorý režíroval Sam Mendes. Rozpráva príbeh Burnhamovcov. Navonok normálnej rodiny, v ktorej ale vôbec nie je všetko v poriadku. Zvlášť keď štyridsiatnika Lestera Burnhama naplno zasiahla kríza stredného veku…

31. Klub bitkárov (Fight Club)

Akčná dráma, 1999
Herci (postavy): Edward Norton (rozprávač), Brad Pitt (Tyler Durden), Helena Bonham Carter (Marla Singerová)

Rozprávač nám rozpráva svoj príbeh obyčajného chlapíka pracujúceho v kancelárii. Jeho problémom je, že trpí silnou nespavosťou. Jeho život sa od základu zmení po stretnutí s predavačom mydla Tylerom. Spolu založia klub bitkárov, v ktorom muži ako oni môžu povoliť uzdu svojej agresivite a nechať ju sa naplno prejaviť. Kluby získavajú na popularite, čím sa však celá situácia nášmu rozprávačovi začína vymykať spod kontroly. Je ale všetko naozaj tak, ako si myslí, že je? Možno aj vy stratíte prehľad, čo je skutočné, a čo je len sen.

Klub bitkárov natočil americký režisér David Fincher podľa rovnomennej knihy Chucka Palahniuka.

32. Gladiátor (Gladiator)

Akčná historická dráma, 2000
Herci (postavy): Russell Crowe (Maximus), Joaquin Phoenix (Commodus), Connie Nielsen (Lucilla), Richard Harris (rímsky cisár Marcus Aurelius)

Maximus je skvelý generál. Rímske vojská viedol statočne k víťazstvu. Cisár Marcus Aurelius ho berie ako svojho syna a chce aby sa stal jeho nasledovníkom. To sa ale nepáči jeho skutočnému synovi Commodovi, preto nechá Maxima, spolu s jeho rodinou zavraždiť. Jediný Maximus prežije, dostáva sa však do otroctva. Pretože je silný a obratný, stáva sa z neho gladiátor. Najlepší gladiátor. Vďaka tomu sa môže dostať do Ríma a pokúsiť sa Commodovi pomstiť za to, čo mu spôsobil …

Gladiátor je historický veľkofilm režiséra Ridleyho Scotta, s monumentálnou hudbou ocenený piatimi Oskarmi a dvoma zlatými glóbusmi.

33. Podfu(c)k (Snatch)

Krimi komédia, 2000
Herci (postavy): Brad Pitt (Mickey O’Neil), Jason Statham (Turek), Benicio Del Toro (Štvorprsťák Franky), Dennis Farina (Avi), Vinnie Jones (Guľkozubý Tony), Rade Serbedzija (Boris britva),

Podfu(c)k je vynikajúcou britsko-americkou, krimi komédiou, ktorú natočil režisér Guy Ritchie. Odohráva sa v Londýne a hlavnú úlohu v nej hrajú tie najdrsnejšie postavy tamojšieho zločinu, ale aj pár nešikovných zlodejíčkov. Všetci majú zálusk na nádherne vybrúsený osemdesiatšesť karátový diamant, ktorý sa do Londýna dostal po lúpeži v Antverpách. Tento diamant by mal nakoniec skončiť v New Yorku, ale jeho cesta tam bude zložitá, ak sa tam vôbec niekedy dostane…

34. Memento (Memento)

Mystriózny krimi thriller, 2000
Herci (postavy): Guy Pearce (Leonard Shelby), Carrie-Anne Moss (Natalie), Joe Pantoliano (Teddy)

Memento režiséra Christophera Nolana by mohlo byť obyčajnou kriminálkou. Tou ale nie je. Nie príbehom, ale tým, ako je príbeh vyrozprávaný. Leonard, ktorý sa snaží vypátrať vraha svojej ženy trpí stratou krátkodobej pamäte. Zachytený bodmi sú mu fotografie nafotené Polaroidom a správy, vytetované na jeho tele. Pomocou nich sa snaží dopátrať pravdy. Tak ako on, sa budete aj vy snažiť zložiť dohromady jednotlivé čriepky mozaiky. Veci ale nemusia byť tak ako sa na prvý pohľad zdajú. Ak nebudete dávať dobrý pozor môžete sa v príbehu veľmi rýchlo stratiť. Ak sa vám to stane pozrite si ho ešte raz. A ak bude treba, ešte raz :).

35. Čistá duša (A Beautiful Mind)

Životopisná dráma, 2001
Herci (postavy): Russell Crowe (John Nash), Ed Harris (agent Parcher), Jennifer Connelly (manželka Alicia Nashová)

Skvelý Russell Crowe nám pod taktovkou režiséra Rona Howarda ukazuje neľahký život vynikajúceho matematika Johna Nasha. Sledujeme jeho osudy od mladosti až do zrelého veku. Jeho veľké objavy, úspechy (získanie Nobelovej ceny), spoluprácu na tajnom projekte ale aj vážne psychické problémy. Našťastie mu po boku verne stála jeho životná partnerka Alicia…

O tom, že Ron Howard sfilmoval rovnomennú knihu žurnalistky Sylvie Nasar veľmi dobre, svedčí aj to, že jeho Čistá duša bola ocenená štyrmi Oskarmi (aj ako najlepší film roka) a takisto aj štyrmi Zlatými glóbusmi.

36. Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Dobrodružné fantasy, 2001
Herci (postavy): Elijah Wood (hobit Frodo Bublík), Ian McKellen (čarodejník Gandalf), Viggo Mortensen (Aragorn), Liv Tyler (princezná elf Arwen Undomiel), Billy Boyd (hobit Pippin), Cate Blanchett (kráľovná elf Galadriel), Sean Astin (hobit Sam), Sean Bean (Boromir), John Rhys-Davies (trpaslík Gimli), Orlando Bloom (princ elf Legolas), Sala Baker (Sauron), Andy Serkis (Gloch)

Pán prsteňov je dobrodružným príbehom obyvateľa Stredozeme hobita Froda Bublíka a jeho priateľov. Temný pán – Sauron vytvoril prsteň s obrovskou mocou. Tento prsteň má Frodo. Nechce, aby jeho moc získal Sauron, preto sa vydáva na cestu do Mordoru, aby ho zničil…

Rovnako ako príbehom vás film očarí vizuálne: stvárnením jednotlivých postáv (elfov, čarodejov a ďalších) i nádherným prostredím, v ktorom sa odohráva. Z časti sú dielom grafikov a z časti dielom prírody (natáčalo sa na Novom Zélande).

Celý príbeh je natočený podľa kníh J. R. R. Tolkiena. Podobne ako knihy aj filmové spracovanie má podobu trilógie. Po prvom dieli Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa natočil režisér Peter Jackson:

 • v roku 2002 druhý diel – Pán prsteňov: Dve veže (The Lord of the Rings: The Two Towers)
 • v roku 2003 aj tretí Pán prsteňov: Návrat kráľa (The Lord of the Rings: The Return of the King).

Práve tretí diel si získal najväčšie uznanie, ocenené jedenástimi Oskarmi. Celá trilógia ich spolu získala 17. Všetky diely patria medzi najlepšie filmy žánru fantasy, aké kedy boli natočené

37. Mesto bohov (Cidade de Deus)

Životopisná kriminálna dráma, 2002
Herci (postavy): Alexandre Rodrigues (Buscapé – Raketa), Matheus Nachtergaele (Sandro Cenoura – Mrkva), Leandro Firmino (Dadinho – malý Zé)

Život v slume v Rio de Janeiro nie je jednoduchý. Vedia o tom svoje aj dvaja chlapci. Zatiaľ čo jeden sa stáva súčasťou prostredia plného násilia ako drogový díler, druhý sa vďaka svojej vášni – fotografovaniu snaží z jeho područia vymaniť. Darí sa mu to, no jeho život aj tak ostáva spojený s týmto temným miestom. Skutočný príbeh, strhujúco natočený režisérskou dvojicou Fernando Meirelles a Kátia Lund v brazílsko-francúzskej koprodukcii.

38. Pianista (The Pianist)

Vojnová životopisná dráma, 2002
Herci (postavy): Adrien Brody (Wladyslaw Szpilman), Emilia Fox (Dorota), Thomas Kretschmann (kapitán Hosenfeld)

Film Pianista vznikol v medzinárodnej spolupráci Británie, Francúzska, Nemecka a Poľska a odohráva sa vo Varšave počas druhej svetovej vojny. Je veľmi emotívnym príbehom skvelého poľského židovského pianistu Wladyslawa Szpilmana, ktorého pokojný a úspešný život narušil príchod nemeckých vojsk do Poľska. Tvrdo ho zasiahne vysťahovanie Židov do vytvoreného Varšavského geta a ich následná deportácie do koncentračných táborov. Jemu sa našťastie podarí ujsť a ukryť pred Nemcami…

Snímok režiséra Romana Polanskeho získal množstvo významných ocenení. Vynikajúci bol predovšetkým herecký výkon Adriena Brodyho, ktorý stvárnil hlavnú postavu.

39. Million Dollar Baby (Million Dollar Baby)

Športová dráma, 2004
Herci (postavy): Hilary Swank (Maggie Fitzgeraldová), Clint Eastwood (Frankie Dunn), Morgan Freeman (Eddie Dupris)

Clint Eastwood v Million Dollar Baby opäť predviedol svoje filmárske umenie. Natočil silný príbeh starnúceho trénera boxu Frankieho, ktorého život sa prakticky rozpadol a mladej boxerky Maggie s túžbou po sebarealizácii a uznaní. Aj keď Frankie od začiatku rezolútne odmieta trénovať Maggie, nakoniec sa jej ujme. Získa tým nie len talentovaného zverenca, ala mení sa aj jeho osobný život. Je to film o medziľudských vzťahoch vsadený do športového prostredia. Získal štyroch Oskarov, z toho jedného Hilary Swank za stvárnenie hlavnej úlohy a Morgan Freeman za stvárnenie vedľajšej úlohy.

40. Večný svit nepoškvrnenej mysle (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Romantická dráma, 2004
Herci (postavy): Jim Carrey (Joel Barish), Kate Winslet (Clementine Kruczynski), Kirsten Dunst (Mary), Mark Ruffalo (Stan), Elijah Wood (Patrick)

Ako to môže dopadnúť, keď si jeden muž nechá vymazať spomienky, aby zabudol na ženu svojho srdca no táto operácia sa celkom nepodarí? Presne to vám originálnym spôsobom ukáže režisér Michel Gondry vo vzťahovej dráme Večný svit nepoškvrnenej mysle. Skvelý Jim Carrey tu opäť predviedol svoje herecké kvality. Ak ste ho doteraz mali zaškatuľkovaného ako bláznivého komika, budete prekvapení. Rovnako sa predviedla aj Kate Winslet, ktorá bola za stvárnenie úlohy Clementine nominovaná na Oskara.

41. Dokonalý trik (The Prestige)

Mysteriózna dráma, 2006
Herci (postavy): Hugh Jackman (Robert Angier), Christian Bale (Alfred Borden), Michael Caine (John Cutter), Scarlett Johansson (Olivia Wenscombeová)

Dokonalý trik je príbehom dvoch chlapcov Roberta a Alfreda, ktorí dospievajú v mužov. Z obidvoch sa stávajú veľmi úspešní kúzelníci. Po tragickej nehode na javisku ich rivalita ešte zosilnie. Každý z nich sa snaží tromfnúť toho druhého. Byť lepší aj za cenu nie celkom etického správania. Prakticky sa stávajú súpermi na život a na smrť. Svojou rivalitou ale neničia život len sebe, ale aj ľuďom vo svojom okolí…

Ďalší zo skvelých filmov režiséra Christophera Nolana, natočený podľa knihy anglického spisovateľa Christophera Priesta.

42. Táto krajina nie je pre starých (No Country for Old Men)

Kriminálna dráma, 2007
Herci (postavy): Tommy Lee Jones (šerif Ed Tom Bell), Javier Bardem (Anton Chigurh), Josh Brolin (Llewelyn Moss), Kelly Macdonald (Carla Jean Mossová), Woody Harrelson (Carson Wells)

Napínavý, krvavý thriller, v ktorom sa nemilosrdný psychopatický zabijak Anton Chigurh vydáva po stopách obyčajného texaského chlapíka Llewelyna Mossa, ktorému sa „šťastnou“ náhodou podarilo získať kufor plný peňazí určený na obchod s drogami. Odmieta pomoc, ktorú jemu a jeho mladej žene Carla Jean ponúkne skúsený, ale na podobné veci nenavyknutý šerif Bell. Llewelyn si myslí, že to zvládne sám, ale netuší, aký nebezpečný je jeho prenasledovateľ.

Snímok bratov Ethana a Joela Coenovcov, natočený podľa rovnomennej knihy Cormaca McCarthyho získal štyroch Oskarov a množstvo ďalších filmových ocenení.

43. Temný Rytier (The Dark Knight)

Akčný thriller, 2008
Herci (postavy): Christian Bale (Bruce Wayne – Batman), Heath Ledger (Joker), Aaron Eckhart (Harvey Dent), Maggie Gyllenhaal (Rachel Dawesová), Michael Caine (Alfred Pennyworth)

O jednom z najznámejších komiksových postáv – Batmanovi už bola natočená viac ako desiatka filmov. No práve Temný Rytier, ktorého natočil režisér Christopher Nolan je pravdepodobne tým najlepším z nich. Stvárnený je tu súboj dobra so zlom, v ktorom, v meste Gotham bojuje Bruce Wayne ako Batman proti veľmi silnému protivníkovi – zloduchovi Jokerovi. O kvalite tohto akčného thrilleru svedčí aj osem nominácií na Oskara, z ktorých sa mu dve podarilo premeniť na víťazné.

Medzi ďalšie vynikajúce batmanovky, obe režírované Christopherom Nolanom patrí:

 • Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises), natočený v roku 2012 a
 • Batman Začína (Batman Begins) z roku 2005.

44. Gran Torino (Gran Torino)

Kriminálna dráma, 2008
Herci (postavy): Clint Eastwood (Walt Kowalski), Bee Vang (Thao Vang Lor), Christopher Carley (farár Janovich)

Vrcholné dielo Clinta Eastwooda, ktoré nielen režíroval ale si v ňom zahrala aj hlavnú postavu vojnového veterána kórejskej vojny Walta Kowalského. Je príbehom mrzutého starého muža ktorého meniace sa prostredie, v ktorom žije prinúti prehodnotiť svoje názory. A nebol by to Clint Eastwood, keby, keď si to situácia žiada nezobral spravodlivosť do vlastných rúk.

45. Avatar (Avatar)

Akčné fantasy, sci-fi, 2009
Herci (postavy): Sam Worthington (Jake Sully), Zoe Saldana (princezná Neytiri), Sigourney Weaver (Grace Augustineová)

Tromi Oskarmi ocenený prelomový snímok od režiséra Jamesa Camerona, plný efektov a úchvatných scenérií ktorý si najlepšie vychutnáte v 3D.
Rozpráva príbeh mladého vojaka Jakea Sullyho, ktorý má nahradiť svojho brata vo vojenskom experimente na vzdialenej planéte Pandora. Je ochrnutý, no vďaka technike sa dokáže napojiť na cudzie telo svojho dvojníka, ktorý vyzerá ako pôvodný obyvatelia Pandory. Je modrý a približne dvakrát taký vysoký ako dospelý človek. Podarí sa mu získať dôveru miestnych obyvateľov a nakoniec aj srdce princeznej. Svedomie mu nedovolí plniť rozkazy, ktoré by viedli k narušeniu jemného spolužitia medzi prírodou planéty a jej obyvateľmi. Preto sa pridáva na ich stranu. A čo je dôvodom, takého veľkého záujmu pozemšťanov o planétu? Veľmi vzácna surovina, ktorá sa na Pandore nachádza.

46. Počiatok (Inception)

Akčné sci-fi, 2010
Herci (postavy): Leonardo DiCaprio (Dominic Cobb), Joseph Gordon-Levitt (Arthur), Ellen Page (Ariadne)

V Počiatku budete sledovať príbeh Dominica Cobba, profesionálneho zlodeja. Zlodeja, ktorý ľuďom nekradne veci, ale ich tajomstvá. A nekradne ich v reálnom svete, ale v ich snoch. Jeho novou úlohou však teraz nie je niečo vo sne z cudzej mysle ukradnúť, alebo práve naopak niečo do nej vložiť. Nenápadne zasiať myšlienku ktorá povedie k budúcemu rozhodnutiu. To nie je jednoduché, zvlášť keď má Cobb vlastné problémy, ktoré sa snaží pred inými utajiť.

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa zobudili zo sna, mali ste pocit, že už bdiete ale v skutočnosti ste ešte stále spali a zobudili ste sa len zo spánku vo svojom sne? Tak tento jeden z najlepších filmov Christophera Nolana vás dostane tak, že nebudete vedieť, čo je sen a čo je realita…

47. Nedotknuteľní (Intouchables)

Komediálna dráma, 2011
Herci (postavy): François Cluzet (Philippe), Omar Sy (Driss Vakosary)

Komédia Nedotknuteľní od režisérskej dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano je popri filme Léon jedným z mála francúzskych filmov v tomto zozname. Čo sa môže stať, keď si Philippe – bohatý človek s dobrými spôsobmi, ktorý je takmer úplne ochrnutý vyberie za opatrovateľa Drissa muža pochádzajúceho z parížskeho predmestia, ktorého práve pustili z väzenia? Buď ho veľmi rýchlo prepustí a jeho život bude pokračovať šedou rutinou, alebo sa otvorí novej príležitosti a do života sa mu dostane radosť a zábava. Philippe si zvolil druhú možnosť a my tak môžeme sledovať množstvo komických situácií, ktoré prináša stretnutie dvoch tak protichodných svetov. Film je inšpirovaný skutočným príbehom.

48. Divoký Django (Django Unchained)

Western, 2012
Herci (postavy): Jamie Foxx (Django), Christoph Waltz (King Schultz), Leonardo DiCaprio (Calvin Candie)

Dvoma Oskarmi ocenený neuveriteľný príbeh bývalého otroka Djanga, ktorý sa stáva pomocníkom lovca ľudí, doktora Kinga Schultza. Spolu s ním a vydáva zachrániť svoju ženu. Nebude to ale vôbec ľahké, pretože je otrokyňou krutého a prefíkaného plantážnika Calvina Candieho. A ak poznáte režiséra Quentina Tarantina, viete, že sa musíte pripraviť na poriadnu dávku násilia.

49. Rivali (Rush)

Životopisná športová dráma, 2013
Herci (postavy): Chris Hemsworth (James Hunt), Daniel Brühl (Niki Lauda), Olivia Wilde (Suzy Millerová)

Rivali, režiséra Rona Howarda je skutočným príbehom dvoch najväčších rivalov na trati Formuly 1 Jamesa Hunta a Nikiho Laudu. Každý z nich je iný. Jeden je bohém, ktorý rád riskuje, druhý je vážny a zodpovedný. Obidvaja sú však vynikajúci jazdci a obidvaja majú neprekonateľnú túžbu zvíťaziť a poraziť toho druhého. Asi žiaden iný hraný film vám nedovolí nahliadnuť tak hlboko do zákulisia formuly 1 ako tento.

50. Interstellar (Interstellar)

Sci-fi, 2014
Herci (postavy): Matthew McConaughey (Joseph Cooper), Anne Hathaway (Amelia Brandová), Jessica Chastai (Murphy Cooperová – Murph), Matt Damon (Mann)

Otec sa stáva súčasťou vesmírneho projektu. Aby zachránil Svet, musí opustiť svoju milovanú dcéru. Ak by sa mu nepodarilo nájsť planétu, na ktorej by mohol existovať život, celému ľudstvu hrozí vyhynie. Vytipovaných bolo niekoľko planét, u ktorých je určitá šanca, že by sa na nich mohlo dať prežiť. Všetky sú však veľmi ďaleko, vo vzdialených galaxiách a u žiadnej z nich nie je úplná istota že sú pre život vhodné. Cestu za záchranou civilizácie komplikujú ľudské city ale aj túžba jednotlivca prežiť…

Jeden z posledných snímkov, v ktorých Christopher Nolan predviedol svoje režisérske umenie.

TOP filmy na ktoré sa niekedy, neprávom zabúda

Utečenec (The Fugitive)

Akčná krimi, 1993
Herci (postavy): Harrison Ford (Richard Kimble), Tommy Lee Jones (Samuel Gerard)

Napínavý kriminálny thriller režiséra Andrewa Davisa, v ktorom sa skúsený vyšetrovateľ Samuel Gerard so svojim tímom vydáva po stopách doktora Richarda Kimblea. Ten je neprávom obvinený z vraždy svojej manželky a na základe dôkazov, ktoré svedčia proti nemu aj odsúdený. Pri nehode, pri prevoze do väzenia sa mu ale podarí utiecť. Jeho jedinou šancou ako sa zachrániť je vypátrať muža, ktorý jeho ženu zavraždil.

Tommy Lee Jones získal Oskara za stvárnenie úlohy vyšetrovateľa Samuela Gerarda.

Láska nebeská (Love Actually)

Romantická komédia, 2003
Herci (postavy): Hugh Grant (premiér), Liam Neeson (Daniel), Martine McCutcheon (Natalie), Bill Nighy (Billy Mack), Colin Firth (Jamie), Emma Thompson (Karen), Laura Linney (Sarah), Alan Rickman (Harry), Keira Knightley (Juliet), Rowan Atkinson (Rufus)

Režisér Richard Curtis natočil spletitú mozaiku príbehov najrôznejších ľudských postáv, v ktorých hrá hlavnú úlohu láska a ktoré sa odohrávajú v Londýne tesne pred Vianočnými sviatkami. Každý človek potrebuje lásku a stojí za to o ňu bojovať.

Jedna z najzábavnejších romantických komédií všetkých čias, ktorá vám určite zdvihne náladu a to nie len počas Vianoc.

Osudový dotyk (The Butterfly Effect)

Misteriózny thriller, 2004
Herci (postavy): Ashton Kutcher (Evan), Amy Smart (Kayleigh), Melora Walters (Andrea)

Čo sa stane, keď sa vydáte do minulosti, aby ste niečo napravili? Stať sa môže čokoľvek, pretože akcia vyvoláva reakciu a aj malá zmena môže mať veľké dôsledky. A všetko nemusí nakoniec dopadnúť tak, ako ste predpokladali.

Napínavý thriller od režisérskej dvojice Eric Bress a Jonathan Mackye Gruber.

Truman Show (The Truman Show)

Komédiálna dráma, 1998
Herci (postavy): Jim Carrey (Truman Burbank), Laura Linney (Meryl Burbanková), Noah Emmerich (Marlon), Ed Harris (Christof)

Ako by ste sa cítili, keby ste si žili svoj život a zrazu by ste zistili, že všetko to bol len klam? Že ľudia okolo vás sú herci, ktorí hrajú svoje úlohy a vy žijete to, čo vám vlastne naplánoval režisér? Tak presne toto zažil Truman Burbank. A vysporiadal sa s tým po svojom …

Vo filme Truman Show režiséra Petra Weira stvárnil Jim Carrey v úlohe postavy Trumana Burbanka jednu zo svojich životných rolí, za ktorú získal aj Zlatý glóbus.

Najfilmy posledných rokov

Medzi najlepšie filmy všetkých čias sa z posledných rokov dostali už spomenutý Tarantinov western Divoký Django, životopisný film o Jamesovi Huntovi a Nikim Laudovi Rivali, či sci-fi Interstellar s Matthewom McConaugheym v hlavnej úlohe.

Tu je pár ďalších tipov natočených pred pár rokmi, ktoré sa do TOP 50 nedostali, ale medzi kvalitné filmy určite patria.

Whiplash (Whiplash)

Hudobná dráma, 2014
Herci (postavy): Miles Teller (Andrew Neiman), J. K. Simmons (Terence Fletcher)

Dramatický príbeh mladého talentovaného bubeníka Andrewa, ktorého snom je byť najlepším. Keď mu osud privedie do cesty výborného ale veľmi tvrdého učiteľa, je to možno presne to čo potreboval. Snímok Damiena Chazellea získal troch Oskarov. Jeden z nich patrí J.K. Simmons za stvárnenie vedľajšej mužskej úlohy – dirigenta Terenca Fletchera.

Stratené dievča (Gone Girl)

Kriminálna dráma, 2014
Herci (postavy): Ben Affleck (Nicka Dunne), Rosamund Pike (Amy Dunneová), Neil Patrick Harris (Desi Collings), Tyler Perry (Tanner Bolt), Carrie Coon (Margo Dunneová)

Napínavý príbeh Nicka Dunnea, ktorému zmizne manželka. Najprv sa zdá, že je to milujúci partner a s jej zmiznutím nemá nič spoločné. Na základe stôp sa ale začne karta obracať a je z neho štvanec, ktorý je možno vrahom vlastnej ženy. Čo sa vlastne stalo a kto stojí za jej zmiznutím? Stratené dievča režíroval David Fincher.

Mad Max: Zbesilá cesta (Mad Max: Fury Road)

Akčné sci-fi, road movie, 2015
Herci (postavy): Tom Hardy (Max Rockatansky), Imperator Furiosa (Charlize Theronová), Nicholas Hoult (Nux), Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne)

Po dlhých dvadsiatich rokoch sa do kín opäť vracia Šialený Max. V tomto dieli Mela Gibsona v hlavnej úlohe vystriedal Tom Hardy a po jeho boku uvidíte nakrátko ostrihanú Charlize Theron ako imperatorku Furiosa. Spolu sa vydajú na cestu naprieč nehostinnou pustatinou, prenasledovaní armádou nepriateľov. Že sa návrat Šialeného Maxa v réži George Miller vydaril svedčí aj žisk šiestich Oskarov.

Revenant Zmŕtvychvstanie (The Revenant)

Dobrodružná dráma, 2015
Herci (postavy): Leonardo DiCaprio (Hugh Glass), Tom Hardy (John Fitzgerald)

Mexický režisér Alejandro González Iñárritu natočil príbeh lovca Hugha Glassa, ktorý takmer prišiel o život pri stretnutí s medveďom. Môžeme v ňom sledovať jeho boj o prežitie ako aj cestu za pomstou. Za stvárnenie hlavnej postavy získal Leonardo DiCaprio konečne svojho prvého Oskara.

Ďalšie tipy budú ďalej pribúdať. Zatiaľ môžete kliknúť na odkazy nižšie a poztieť si TOP rebríčky jednotlivých žánrov.

Pozrite si aj: