Top 30: Najstrašidelnejšie horory, pri ktorých sa …

Na tejto stránke nájdete tipy na tie najlepšie strašidelné horory, aké kedy boli natočené. Zastúpené sú tu prakticky všetky podžánre, ktoré naháňajú strach. Od rôznych paranormálnych s duchmi a démonmi, cez zombie, sci-fi a psychologické, „vyvražďovačky“ (slasher), reálne natočené (found footage) až po nechutnosti (gore).

Pochopiteľne tu ale nie sú zaradené hororové komédie. Tie môžete nenájsť buď medzi najlepšími komédiami, alebo medzi filmovými novinkami z roku 2016, alebo z roku 2015. Nie sú tu ani akčné hororové filmy. Ak vás zaujímajú tie, zopár ich nájdete na tejto stránke. No a 50 naj filmov všetkých žánrov nájdete tu.

Top hororové filmy

Filmy sú rozdelené na:

  • novšie, natočené po roku 2000 a
  • staršie, ktoré vznikli v dvadsiatom storočí (čo väčšine z nich vôbec neuberá na kvalite).

Síce to nebolo zámerom, ale obidve skupiny nakoniec obsahujú rovnako po 15 filmov.

Dosť bolo ale úvodných kecov, poďme sa pozrieť na to naj, čo hororový žáner ponúka.

Najlepšie horory nového milénia

Nezvratný osud

(Final Destination), 2000
Skupina mladých ľudí vďaka predtuche jedného z nich sa tesne pred štartom dostane z lietadla, ktoré následne vyletí do vzduchu. Vyzerá to tak, že im predtucha zachránila život, ale len dovtedy, než začnú postupne jeden po druhom umierať. Podarí sa posledným preživším zvrátiť osud a uniknúť pred smrťou, ktorá im bola predurčená?

Po úspechu jednotky bolo, samozrejme, natočených niekoľko pokračovaní Nezvratného osudu, ale je otázne, či stoja za pozretie.

Tí druhí

(The Others), 2001
Mladá žena žije v polovici dvadsiateho storočia na britskom ostrove Jersey vo veľkom dome. Dom musí byť úplne zatemnený, pretože jej deti sú citlivé na slnečné svetlo. Potom, ako príjme troch pomocníkov, začnú sa v tomto temnom dome diať veľmi zvláštne veci.

V hlavnej úlohe tohto gotiku môžete vidieť Nicole Kidman.

Kruh

(The Ring), 2002
Kruh je o videokazete, ktorá jej divákom prináša istú smrť. Každý, kto si ju pozrie, môže čakať na telefonát, ktorý znamená, že presne o týždeň zomrie. Znie to neuveriteľne, ale zdá sa, že presne to sa deje ľuďom v Kruhu. Dá sa pred tým utiecť, alebo je človek skutočne odsúdený na smrť? To musí zistiť mladá novinárka, ktorá kazetu videla spolu so svojim malým synom.

Tento poriadne napínavý americký remake japonského thrilleru sa samozrejme dočkal pokračovania, ale žiaľ nie veľmi podareného.

O 28 dní

(28 Days Later), 2002
Anglickom sa rozšíril zákerný vírus, ktorý na človeka preniesli opice. Len pár ľudí prežilo a jedným z nich je mladík, ktorý sa po 28 dňoch prebral v nemocnici z kómy. Prechádza vyľudneným Londýnom a snaží sa pochopiť, čo sa stalo… Toto je len začiatok napínavého postapokalyprického zombie hororu.

Ak vám tento film sadne, určite si neváhajte si pozrieť jeho pokračovanie O 28 týždňov (28 Weeks Later) z roku 2007.

Saw: Hra o prežitie

(Saw), 2004

Čo by ste boli schopní urobiť, aby ste si zachránili život? Boli by ste ochotní sami si odrezať nohu, aby ste sa mohli dostať zo zajatia? (je to jediná možnosť ako môžete prežiť) Tak podobné otázky musia riešiť ľudia, ktorý sa nedobrovoľne stali súčasťou zvrátenej hry, ktorú pre nich do detailov vymyslel psychopat Jigsaw. Samozrejme, pravidlá nastavuje tak, aby bola hra pre všetkých zúčastnených dostatočne zaujímavá, preto šance na prežitie nemajú hráči príliš veľké.

Saw sa stal už kultovým hororom, ktorý sa dočkal viacerých pokračovaní, pri ktorých sa dá povedať, že čím vyššie číslo, tým sú krutejšie a nechutnejšie.

Pád do tmy

(The Descent), 2005

Skupina mladých žien sa vydáva do hôr na prieskum rozsiahleho jaskynného systému. Po zosuve skál v ňom však ostávajú uväznené a musia sa pokúsiť nájsť inú cestu von. Všetko by to nebolo ale až také zlé, keby ich nečakalo kruté zistenie a to, že tam dole nie sú samé. V podzemných temnotách na ne striehnu podivné potvory prahnúce po ich krvi. Je vôbec možné, aby sa aspoň niekoľkým z nich podarilo prežiť?

Keď si film chcete vychutnať naplno, zatemnite si okná, zhasnite svetlá a ponorte sa do desivého podzemia.

Dvojka, natočená v roku 2009 sa na jednotku nechytá, ale niekomu sa možno bude páčiť.

V moci diabla

(The Exorcism of Emily Rose), 2005
Mladé dievča – Emily Rose zomrelo pri vyháňaní diabla. Z jej smrti bol obvinený kňaz, ktorý vyháňanie prevádzal. Dokáže presvedčiť svoju obhajkyňu, zarytú ateistka, že bola Emily skutočne posadnutá zlými silami? Zdá sa, že vďaka desivým udalostiam možno áno…

[Rec]

([Rec]), 2007
V tomto filme môžete naživo, cez zapnutú kameru televízneho kameramana sledovať zásah hasičov v dome, z ktorého sa ozýval krik. Po ich príchode na miesto je zrazu celý dom uzavretý do karantény a nikto neho nemôže vyjsť von a to čo sa v jeho temných kútoch ukrýva naozaj naháňa hrôzu.

Ak sa vám jednotka bude páčiť, určite si pozrite aj vydarenú dvojku. Natočené boli aj ďalšie pokračovania, ale tie už nie sú také dobré ako prvé dva diely.

Sirotinec

(El Orfanato), 2007
Mladá žena Laura so svojim manželom a adoptovaným synom prichádzajú do sirotinca, v ktorom ona kedysi vyrastala a chcela by ho obnoviť. Tomu, že si jej syn nájde niekoľko neviditeľných priateľov neprikladá veľký význam. Ale možno deti vidia to, čo dospelí nie a títo priatelia nie sú celkom fiktívny. A možno sa v tom dome deje ničo desivé…

Jazero smrti

(Eden Lake), 2008
Mladý pár sa vyberie na romantický výlet k odľahlému jazeru v horách, aby sa tam venovali len jeden druhému. Ich prítomnosť ale nesedí partii teenageov, ktorí miesto považujú za svoje teritórium a zaľúbenci sú pre nich votrelci. Dajú im to jasne najavo krádežou ich vecí a auta. Muž to chce dať do poriadku, no po vzájomnej potýčke sa nenávisť zo strany mládeže ešte vyhrotí a začína sa brutálny lov na človeka.

Stiahni ma do pekla

(Drag me to hell), 2009
Aby Christine, mladá úverová pracovníčka v banke urobila dojem na svojho šéfa, zamietne opätovné predĺženie hypotéky staršej pani. Nie je to však obyčajná žena, ale čarodejnica, ktorá neskrýva svoj hnev, mladú ženu napadne a prekľaje. Tým sa pre Christine začína jej desivá cesta do pekla. Snaží sa zachrániť pred tým, aby ju tam démoni stiahli, ale zdá sa, že jej osud je nezvratný.

Sirota

(Orphan), 2009
Manželský pár si po strate vlastného dieťaťa rozhodne adoptovať deväťročnú sirotu Esther. Všetko sa zdá byť v poriadku, až kým sa v ich okolí nezačnú diať tragické udalosti. Môže byť to, čo vyzerá ako náhoda, dielom človeka? Môže za nimi stáť to milé, aj keď trochu zvláštne dievčatko? A to bol ešte len začiatok. Rodinu s Esther nečaká nič pekné. Vás ale čaká filmové predstavenie z ktorého marazí.

Insidious

(Insidious), 2010
Film o rodine, ktorej syn sa po zvláštnej udalosti dostáva do v kómy. V tomto jeho stave ho začínajú využívať temné sily. Je možné mu pomôcť? Rodičia sa o to pokúsia, ale démoni majú veľkú moc. Príbeh z ktorého vám bude minimálne do polovice poriadne behať mráz po chrbte.

Natočené boli aj celkom dobré pokračovania. V roku 2013 dvojka Insidious: Kapitola 2 a v roku 2015 trojka Insidious: Kapitola 3. V roku 2017 sa očakáva štvorka Insidious: Kapitola 4.

Sinister

(Sinister), 2012
Spisovateľ kriminálnych príbehov sa so svojou rodinou presťahuje do domu, v ktorom boli v minulosti zavraždení ľudia. Do pozadia týchto udalostí mu dajú nahliadnuť filmové kotúče, ktoré v dome našiel. No s tým ako postupuje jeho vyšetrovania sa v jeho živote začínajú diať veľmi hrôzostrašné veci.
Aj tento film vás poriadne podesí.

Môžete si pozrieť aj dvojku – Sinister 2, natočenú v roku 2015, ale nečakajte že bude taká dobrá ako jednotka.

V zajatí démonov

(The Conjuring), 2013
Vynikajúci horor V zajatí démonov rozpráva príbeh rodiny žijúcej v dome, ktorý majú v moci démoni. Na pomoc im prichádzajú skúsení vyšetrovatelia paranormálnych javov Ed Warren so svojou manželkou Lorraine. Dokážu im pomôcť s temnými silami v ktorých moci sa ocitli?

V roku 2016 bola natočená dvojka, ktorá určite stojí za pozretie a kľudne by si zaslúžila samostatné miesto v tomto rebríčku.

Hororové klasiky natočené do roku 2000

Psycho

(Psycho), 1960
Najstarší, ešte čierno biely film legendárneho režiséra strašidelných filmov Alfreda Hitchcocka. Môžete v ňom sledovať, aké desivé veci sa môžu diať v odľahlom moteli, ktorý vedie „trochu“ psychicky narušený chlap so svojou matkou, keď k nim prídu hostia.

Ozajstná klasika žánru, ktorá už časom stratila časť svojej sily, ale aj tak určite stojí za pozretie.

Rosemaryno dieťa

(Rosemary’s Baby), 1968

Mrazivý príbeh mladej ženy Rosemary, ktorá sa so svojim manželom nasťahuje do starého domu na Manhattane. Rosemary otehotnie, no radosť z blížiaceho sa dieťaťa jej kazia pocity prítomnosti diabolských síl…

Vyháňač diabla

(The Exorcist), 1973
Tento film, aj keď bol natočený už pred viac ako štyridsiatimi rokmi nepochybne patrí medzi najlepšie horory v tomto zozname. Rozpráva temný príbeh o dievčati posadnutom temnými silami, ktorého matka si na jej záchranu prizve vyháňačov diabla…

Texaský masaker motorovou pilou

(The Texas Chain Saw Massacre), 1974
Rodina krvilačných kanibalov rozpútava vražedný masaker skupinky mladých ľudí, ktorá sa snaží odhaliť ich tajomstvo. Koľkí z nich dokážu svoje telo pred nimi udržať pohromade?

Aj keď bolo natočených niekoľko pokračovaní texaského masakru, žiaden sa nechytá na prvý diel.

Prichádza Satan!

(The Omen), 1976
V okolí vplyvného politika dochádza k záhadným úmrtiam. Ten až neskôr získa podozrenie, že za nimi môže stáť dieťa, ktoré vychováva. Jeho syn, ktorý je prevtelením samotného diabla. Kto dokáže zastaviť diabolskú silu?

Halloween

(Halloween), 1978
Psychopat, ktorý ušiel z psychiatrickej liečebne sa s bielou maskou a nožom v ruke vracia do mestečka, v ktorom prvý krát zabíjal. Stáva sa z neho vraždiace monštrum a nikto pred ním nie je v bezpečí…

Keďže sa jedná o kultový horor, natočených bolo mnoho viac či menej vydarených pokračovaní.

Votrelec

(Alien), 1979
Sci-fi Votrelec je príbehom posádky kozmickej lode, ktorej jeden člen bol pri návšteve neznámej planéty napadnutý mimozemskou formou života. Jeho kolegovia ho chcú zachrániť a tak ho vezmú na palubu ich lode. To ale ešte netušia, že v jeho útrobách sa ukrýva krvilačný votrelec, ktorý má chuť na ľudské mäso. Podarí sa niekomu prežiť?

Natočené boli aj pokračovania, z ktorých stojí určite za pozretie vynikajúca dvojka Votrelci (Aliens), ktorá vznikla sedem rokov po jednotke. A keď vás to chytí, tak sa dá aj trojka Votrelec 3 (Alien3) natočená o ďalších päť rokov neskôr.

Legendárnou sa stala postava Ellen Ripleyovej, ktorú perfektne zahrala Sigourney Weaver.

Osvietenie

(The Shining), 1980
Spisovateľ so svojou rodinou prichádza do odľahlého hotela, aby tam našiel pokoj na písanie. Toto opustené miesto však na jeho psychiku nemá najlepší vplyv. Práve naopak. Mení ma psychomaniaka, podobne ako jeho predchodca, ktorý nakoniec zavraždil svoju rodinu…

Žánrový klenot od režiséra Stanleyho Kubricka s presvedčivým Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe.

Nočná mora v Elm Street

(A Nightmare on Elm Street), 1984
Hororová klasika z osemdesiatych rokov, s Freddym Kruegerom – chlapíkom s telom bez kože a rukavicou, ktorá má na každom prste nôž ostrý ako žiletka. Mladý ľudia, ktorí zaspia riskujú, že jeho rukami zomrú hroznou smrťou. Každý si ale potrebuje aspoň na chvíľu zdriemnuť a tak má Freddy dostatok príležitostí aby ukázal v plnej sile svoju zvrátenú povahu.

Freddy Krueger sa stal s legendárnou, vďaka čomu sa film sa dočkal viacerých pokračovaní.

Hellraiser

(Hellraiser), 1987

Krvavý masaker, ktorý sa deje v temných zákutiach starého domu obývaného nechutnými sadistickými monštrami.

Kultový horor, ktorý sa dočkal mnohých pokračovaní, z ktorých za pozretie určite stojí aspoň dvojka Hellraiser II – Zviazaný s peklom (Hellbound: Hellraiser II)

Misery nechce zomrieť

(Misery), 1990

Úspešného spisovateľa zachráni z havarovaného auta po dopravnej nehode v opustenej krajine žena. Keď sa preberie, dozvedá sa, že jeho záchrankyňa je veľkou fanúšičkou jeho kníh s hlavnou hrdinkou Misery. Zisťuje ale aj to, že ho žena vo svojom dome uväznila. No A pretože on nechal v poslednej knihe Misery zomrieť a jeho záchrankyňa to nemá v hlave celkom v poriadku, musí sa veľmi snažiť, aby sa od nej dostal živý. Či aj zdravý, s tým za daných okolností veľmi počítať nemôže.

Film bol natočený podľa rovnomenného románu Stephena Kinga.

Mlčanie jahniat

(The Silence of the Lambs), 1991

V Mlčaní jahniat budete sledovať mladú agentku FBI Clarice Starlingová, ktorá má pomáhať pri pátraní po brutálnom, masovom vrahovi. Jeho chytením môže zachrániť život jeho ďalšej možnej obeti. Aby mohla lepšie pochopiť jeho správanie musí požiadať o pomoc iného masového vraha, ktorým je uväznený úspešný psychiater Hannibal Lecter. Tento človek je však nie len dobrým psychológom, ale aj manipulátorom a tak sa možno veci nebudú vyvíjať tak ako by chcela ona, ale tak ako chce on.

Mimochodom tento film natočený podľa románu amerického spisovateľa Thomasa Harrisa získal 5 Oskarov.

Vec

(The Thing), 1992

Na antarktickej polárnej základni sa objavili polárnici mimozemský život. Ten má veľmi ďaleko od mierumilovnosti a na svoje prežitie využíva telá zvierat a ľudí. Pretože to na ich ale navonok nie je vidno, nemôžete si byť istí, kto je váš priateľ a kto hostiteľ tej podivnej veci.

Ďalšia hororová klasika, tentokrát od režiséra Johna Carpentera, v hlavnej úlohe s Kurtom Russelom.

Vreskot

(Scream), 1996

V malom americkom mestečku začína vládnuť desivá nálada. Masový vrah sa rozhodol hrať so svojimi obeťami krvavú telefonickú hru, ktorá sa končí ich smrťou. Komu zavolá najbližšie? Na koho čaká smrť?

Film, vďaka ktorému vznikla obľúbená halloweenska maska bielej tváre s veľkými čiernymi očami a pretiahnutými ústami.

Po jednotke boli doteraz natočené ďalšie tri viac či menej pozerateľné pokračovania.

Záhada Blair Witch

(The Blair Witch Project), 1999
Traja študenti záhadne zmizli v hlbokých lesoch. Nájdený bol iba filmový materiál, ktorý tam natočili. Vďaka ich videonahrávkam môžete sledovať ich pátranie po čarodejnici, ktorá sa podľa legendy v lesoch ukrýva. Atmosféra, pri ktorej vás bude mraziť.

Po úspechu tohto nízkonákladového projektu natočili filmári pokračovania Záhady Blair Witch. Iní sa filmom nechali inšpirovať a podobným štýlom sfilmovali iné príbehy (napr. [Rec]).

Tak máme celú tridsiatku úspešne za sebou. Určite ste zo spomenutých filmov viaceré videli. Snáď ste tu ale našli aj niečo nové.

Pozrite si aj: