Najlepšie filmy 2016 (romantické, komédie, horory, rozprávky atď.)

Na tejto stránke nájdete tie najlepšie filmy z roku 2016. Najprv si môžete pozrieť komédie, potom romantiku, animované rozprávky, horory, akčné, krimi, dobrodružné a fantasy filmy a máme tu aj jednu výbornú životopisnú drámu. Úplne na konci je zoznam top česko-slovenskej tvorby, ktorá si zaslúži pozornosť.

Spolu tu nájdete viac ako tridsať tipov na príjemne strávený večer.

Top filmy 2016

Môžete si tiež pozrieť najlepšie filmy z roku 2015, či to naj z roku 2014.

>> Najfilmy všetkých čias nájdete tu.

Najlepšie komédie roku 2016

Rok 2016 priniesol viacero vynikajúcich komédií.

Dieťa Bridget Jonesovej

(Bridget Jones’s Baby)
Po dvanástich rokoch sa filmový príbeh Bridget Jonesovej dočkal pokračovania a to opäť v réžii Sharon Maguire, ktorá natočila prvý diel. Bridget (Renée Zellweger) zisťuje radostnú správu – je tehotná. Je tu ale malý problém. Ako otcovia pripadajú do úvahy dvaja muži, jej stará láska Mark (Colin Firth) ale aj nedávna láska na jednu noc Jack (Patrick Dempsey). A tak všetci traja spolu čakajú dieťa…

Nebýva to zvykom, ale táto trojka je vydarená rovnako, ak nie ešte o niečo viac ako veľmi dobrá jednotka kde bol Markovým sokom v láske Daniel (Hugh Grant).

Božská Florence

(Florence Foster Jenkins)
Režisér Stephen Frears natočil životopisný príbeh bohatej dámy Florence Foster Jenkins, ktorá sa aj napriek, jemne povedané, nie príliš veľkému speváckemu talentu rozhodla verejne spievať. A to rovno v Carnegie Hall v New Yorku. Hlavné úlohy v tejto komédii vynikajúco stvárnili Meryl Streep ako Florence a Hugh Grant ako jej oddaný manžel.

Matky rebelky

(Bad Moms)
Vo výbornej komédii Matky rebelky uvidíte ako to dopadne, keď jednej matke v jej snahe byť vo všetkom dokonalá začnú veci prerastať cez hlavu a ona sa rozhodne pre skutočne radikálne riešenie.
A kto sa objaví v hlavných úlohách zlách mám? Bude to Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn, Annie Mumolo Jada Pinkett Smith a Christina Applegate.

Orol Eddie

(Eddie the Eagle)
Ďalší vtipný životopisný príbeh, tentoraz zo športového prostredia. Jeho ústrednou postavou je Eddie Edwards (Taron Egerton), britský mladík, ktorý sa chce dostať na olympiádu. Svoju už tak nie dobrú situáciu si ešte skomplikuje tým, že si ako svoj olympijský šport vyberie skoky na lyžiach. V tomto filme uvidíte, či dokáže sila vôle prekonať nedostatok športového talentu.

Ďalšie možnosti, ako sa dobre pobaviť ponúkajú aj zábavné animované filmy. A tento rok ich bolo natočených viac než dosť. Nájdete ich o niečo nižšie. Alebo si čoskoro pozriete zoznam 40 najlepších komédií.

Najlepšie romantické filmy

Jeden príspevok z tohto žánru sme tu už mali, v podobe romantickej komédie Dieťa Bridget Jonesovej. A zatiaľ tu máme ešte jeden.

Predtým, ako som ťa poznala

(Me Before You)
Romantický príbeh lásky, ktorá vznikne medzi mladým mužom Willom Traynorom (Sam Claflin), ktorý je po nehode pripútaný na invalidný vozík a mladou ženu Lou Clarkovou (Emilia Clarke), ktorá si hľadala novú prácu a zobrala miesto ako jeho opatrovateľka. Režisérka Thea Sharrock natočila tento príbeh podľa rovnomenného bestselleru anglickej spisovateľky Jojo Moyes.

V samostatnom zozname nájdete naj romantické filmy všetkých čias (viac ako 50 tipov).

TOP animáky

Posledné roky prinášajú množstvo animovaných rozprávok. Výnimkou nie je ani rok 2016. A aj keď sa jedná o príbehy pre deti, ani keď ste dospelí sa nemusíte báť, že by ste sa nezabavili. Ich tvorcovia myslia aj na rodičov, ktorí s deťmi do kina chodia.

Zootropolis

(Zootopia)
Výborný animovaný príbeh o krajine zvierat, v ktorej spolu vedľa seba spokojne žijú dravci s bylinožravcami. Budete v ňom sledovať príbeh malej zajačice Judy Hosavej, ktorá mala od detstva sen stať sa policajtkou. A aj keď ju od toho všetci odhovárali stala sa ňou a to rovno vo veľkomeste Zootropolis. Pretože v Zootropolise môže byť ktokoľvek kýmkoľvek. Aby sa ale presadila, musí vyriešiť zložitý prípad zmiznutých zvierat. Sama to ale nedokáže, preto musí spojiť sily s prešibaným lišiakom, ktorý v Zootropolise vyrastala a vie, ako to tam chodí. Prečo by ale lišiak mal pomáhať zajačici?

Chytľavá je aj sprievodná filmová pieseň od speváčky Shakiry „Try Everything„, ktorá sa už dostala aj do rádií.

Hľadá sa Dory

(Finding Dory)
Hľadá sa Dory je pokračovaním veľmi úspešnej animovanej rozprávky Hľadá sa Nemo. Tentokrát sa ale vydáme spolu s Nemom hľadať rodičov zábudlivej modrej rybky Dory. Okrem známych „tvárí“ sa tu objavia aj nové vtipné postavičky, napríklad mrzutý chobotničiak Hank.

Zootropolis a Hľadá sa Dory patrí medzi to najlepšie z tohto filmového žánru.

Buchty a klobásy

(Sausage Party)
Rozprávky o živote milých zvieratiek sú bežné (viď. Hľadá sa Dory), aj rozprávky o živote hračiek sme tu už mali (Toy Story), ale toto tu ešte nebolo. Originálna animovaná komédia Buchty a klobásy sú prvou rozprávka zo života potravín a v hlavnej úlohe sú – párky:).

Kung Fu Panda 3

(Kung Fu Panda 3)
V roku 2016 môžeme sledovať aj tretí diel animovaného príbehu Kung Fu Panda. Legendárny kung fu bojovník Po sa v ňom konečne stretáva so svojho skutočným otcom – pandou. To ale nie je happy end príbehu, ale len jeho začiatok. Po má totiž pred sebou veľmi zložitú úlohu, musí vycvičiť armádu sebe podobných bojovníkov. Čo, pochopiteľne, vôbec nebude ľahké.

Tajný život maznáčikov

(The Secret Life of Pets)
Tajný život maznáčikov prináša pohľad do tajného života domácich zvierat – psov, mačiek i zajacov. Hlavným hrdinom tohto príbehu je malý psík Max, ktorému jeho majiteľka zadováži nového „bračeka“ – veľkého chlpatého Dukea. Ich vzájomná nevraživosť ich však dostane do problémov. Našťastie je tu jeden šialený biely králik.

Pripravte sa na animák plný divokej akcie.

Najlepšie horory 2016

V zajatí démonov 2

(The Conjuring 2)
V zajatí démonov 2 je pokračovaním vynikajúcej jednotky a vôbec jej nerobí hanbu. Dá sa vlastne povedať, že je to asi najlepší horor natočený v roku 2016. Opäť sa stretneme so skúsenými vyšetrovateľmi paranormálnych javov Edom Warrenom a jeho manželkou Lorraine. Tentoraz sa vydávajú za jedným zvláštnym prípadom do Londýna.

Nezhasínaj!

(Lights Out)
Rebecca zisťuje, že jej mladší brat Martin začína mať podobné problémy, ako mala ona. Keď sa zhasne svetlo začína vidieť zvláštnu, hrôzostrašnú bytosť. Tá má niečo spoločné s ich matkou a ako zisťuje, v tme sa môžu diať veľmi hrozné veci.

Muž v temnote

(Don’t Breathe)
Trojica mladých ľudí sa vláme do domu slepca s tým, že mu ukradnú kopu peňazí, ktoré tam má mať ukryté. Slepec ale vôbec nie je taký bezbranný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a tak sa cesta k ľahkému zárobku mení na boj o život.

Smrtiaci príliv

(The Shallows)
Smrtiaci príliv nie je hororom ako ostatné v tomto zozname. Ide skôr thriller na štýl Čeľustí. Je to príbeh surferky, ktorá si vyšla trochu zasurfovať na otvorený oceán. Zábavnú jazdu na parádnych, veľkých vlnách jej však náhle preruší obrovský biely žralok. Podarí sa jej prežiť stretnutie s týmto krvilačným predátorom?

Ulica Cloverfield 10

(10 Cloverfield Lane)
Michelle, mladá žena sa po autohavárii preberá v miestnosti na neznámom mieste. Sú tam s ňou dvaja chlapi, ktorí tvrdia, že Zem je zamorená a preto nemôžu vyjsť von. Všetci traja ale majú veľké šťastie, lebo sa nachádzajú v podzemnom kryte, ktorý ich ochráni. Je to ale skutočne tak ako hovoria? Nestala sa len obeťou psychopatického maniaka?

Zoznam 30 top hororov si môžete pozrieť tu.

Naj krimi a akčné filmy

Captain America: Občianska vojna

(Captain America: Civil War)
Ďalšia výborná Marvelovka. Opäť sa tu objavia Avengers, no tentokrát nebudú spoločne bojovať proti nejakému nebezpečnému zloduchovi, ako tomu bolo doteraz ale budú bojovať proti sebe. Doženú ich k tomu rozdielne názory na to, či by mali ostať nezávislí, alebo by sa mali podriadiť komisii Organizácie spojených národov a zasahovať len keď o tom ona rozhodne​. Tešiť sa môžete predovšetkým na súboje Steve Rogersa, ako Captaina Americu (Chris Evans) s Tonym Starkom – Iron Manom (Robert Downey Jr.). Objaví sa tu aj nováčik Ant Man – mravčí muž i mladý Spiderman.

Deadpool

(Deadpool)
Tento rok priniesol nového superhrdinu – Wadea, ktorý si dal meno Deadpool (Ryan Reynolds). Má schopnosť samouzdravovania, ale preto že jej získanie mu zohavilo tvár, navliekol sa do červeného kostýmu, ktorý mu ju zakrýva. Nečakajte však akčný film so superhrdinom na aký ste boli doteraz navyknutí. Toto je skôr niečo ako morbídna paródia na túto tému. Plná násilia, krvi a miestami nechutného humoru.

Jason Bourne

(Jason Bourne)
Špičkovo vycvičený agent Jason Bourne (Matt Damon) sa opäť vracia na scénu, aby našiel odpovede na svoje otázky. V pozícii jeho protivníka tentokrát stojí riaditeľ CIA Robert Dewey, v podaní Tommy Lee Jonesa. Aj keď sa nedá povedať, že pokračovanie Agenta bez minulosti prekonáva predchádzajúce diely, určite si spomedzi fanúšikov Jasona Bournea nájde svojich priaznivcov.

X-Men: Apokalypsa

(X-Men: Apokalypsa)
Tento rok sa môžu tešiť aj fanúšikovia X-mena. Bryan Singer natočil ďalší príbeh zmutovaných bytostí v ktorom, aby zachránili Zem, si musia X-meni pod vedením profesora X – Charlesa Xaviera zmerať sily s najsilnejším mutantom sveta Apocalypsom.

Batman vs Superman: Úsvit spravodlivosti

(Batman v Superman: Dawn of Justice)
Fanúšikovia komiksov sa môžu tešiť aj na film v ktorom dostanú 2 v jednom. Uvidia spolu dvoch najznámejších superhrdinov Batmana a Supermana. No podobne ako v tohtoročnom Kapitánovi Amerika nebudú títo hrdinovia bojovať bok po boku, ale postavia sa proti sebe. O to aby sa tak stalo sa postará šialený vedec Lex Luthor. Batmana – Brucea Waynea hrá Ben Affleck a Supermana – Clarka Kenta zasa Henry Cavill.

Odkaz vo fľaši

(Flaskepost fra P)
Režisér Hans Petter Moland spracoval príbeh úspešného románu Jussiho Adler-Olsena, ktorý sa radí medzi najlepších autorov severských kriminálok. Policajné Oddelenie Q, zamerané na nevyriešené prípady sa tentoraz pustí po stope sériového psychopatického vraha.

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi

(13 Hours)
Režisér viacerých výborných akčných filmov (Skala, Armageddon, séria Transformers) Michael Bay natočil príbeh šestice elitných vojakov, ktorá sa rozhodla zachrániť pracovníkov americkej ambasády v Lýbijskom meste Bengázi pred útokom veľkej skupinky teroristov, pri ktorom by bez ich pomoci mali len minimálne šance na prežitie.

Najlepšie akčné filmy všetkých čias nájdete v tomto zozname.

Dobrodružné a fantasy

Kniha džungle

(The Jungle Book)
Ďalšie filmové spracovanie rovnomennej knihy anglického spisovateľa Rudyarda Kiplinga. Budete v ňom sledovať osudy malého chlapca Mauglího (zahral si ho Neel Sethi) na ceste džungľou. Jeho spoločníkmi budú panter Bagíra a medveď Baloo. Súčasťou jeho príbeh však bude aj množstvo ďalších zvierat, napríklad tiger Šer Chán, vlčica Rakša, či had Ká.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

(Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children)
Príbeh chlapca Jakea (Asa Butterfield), ktorého osud privedie do tajomného domu slečny Peregrinovej (Eva Green). Domov je útočiskom pre deti s výnimočnými schopnosťami. Jedným z nich je aj Emma (Ella Purnell), s ktorou sa zblíži. Ako Jake čoskoro zisťuje, je jedným z nich a má dôležitú úlohu. Režisérovi Timovi Burtonovi sa podarilo veľmi dobre sfilmovať úspešnú rovnomennú knihu amerického spisovateľa Ransoma Riggsa.

Alica v Krajine za zrkadlom

(Alice Through the Looking Glass)
Alica v krajine zázrakov s Miou Wasikowskou a Johnnym Deppom, sa po šiestich rokoch dočkala pokračovania. Tentokrát sa však Alica nedostane do krajiny zázrakov cez králičiu noru, ale cez magické zrkadlo, ktoré sa jej podarí objaviť. Opäť ju čaká neľahká úloha. Aby zachránila svojho priateľa Klobučník musí sa vydať na cestu v čase…

Warcraft: Prvý stret

(Warcraft)
Režisér Duncan Jones prináša filmové spracovanie veľmi populárny počítačové hry Warcraft. Uvidíte v ňom boj obyvateľov planéty Azeroth o záchranu svojho sveta pred Orkami, ktorí sa na ňu dostali cez portál, ktorý vytvoril čarodejník Gul’dan…

Westerny

Westernov sa v poslednom čase veľa netočí, no tento rok máme príležitosť vidieť jeden veľmi zaujímavý.

Sedem statočných

(The Magnificent Seven)
Moderný a vcelku vydarený remake klasického westernu z roku 1960, v ktorom sa skupinka siedmich pištoľníkov snaží ochrániť obyvateľov malej dedinky pred poriadne veľkou bandou zloduchov, za ktorou stojí krutý a chamtivý kapitalista Bartholomew Bogue. Pôvodnú sedmičku s hviezdami Steveom McQueenom, Charlesom Bronsonom a nahradili Denzel Washington, Chris Pratt či Ethan Hawke.

Životopisné drámy

Sully

(Sully)
Film Sully rozpráva dramatický príbeh pilota Chesleyho Sullenbergera – Sullyho, ktorému sa podarilo úspešne pristáť s poškodeným lietadlom na rieke Hudson a zachrániť tak seba i pasažierov lietadla. Hlavnú úlohu pod režisérskou taktovkou Clinta Eastwooda vynikajúco stvárnil Tom Hanks.

Naj slovenské a české komédie a drámy

Učiteľka

Dramatický príbeh manipulatívnej učiteľky základnej školy a rodín žiakov, ktorým bola triedna. Vsadený je do obdobia socializmu. Natočil ho známy český režisér Jan Hřebejk a hlavnej úlohy sa vynikajúco zhostila slovenská herečka Zuzana Mauréry. Okrem nej si v ňom zahrali aj ďalší slovenskí herci.

Sloboda pod nákladom

Sloboda pod nákladom je hodinový dokument Pavola Barabáša, o živote legendárnych tatranských nosičov, ktorí po skalnatých chodníkoch vynášali na tatranské chaty desiatky kilogramov nákladu. O svoje názory a skúsenosti sa v ňom delí Viktor Beránek, chatár z chaty pod Rysmi, Laco Kulanga zo Skalnatej chaty, Peter Petras z Rainerovej útulne i najstarší nosič Laco Chudík. Samozrejmou súčasťou snímku sú pôsobivé pohľady na Vysoké Tatry.

Červený kapitán

Červený kapitán je kriminálka natočená režisérom Michalom Kollárom, podľa rovnomenného románu Dominika Dána s českými, slovenskými a poľskými hercami. Príbeh sa odohráva v Československu, pár rokov po revolúcii. Zanietený detektív Krauz (hrá ho Maciej Stuhr), sa v ňom vydáva po stopách temnej postavy Červeného kapitána (Oldřich Kaiser).

Teorie tygra

Teória Tigra je jedna z najlepších českých komédií posledných rokov. Rozpráva príbeh staršieho pána, veterinára Jana Bergera, ktorý si po tragickej rodinnej udalosti uvedomil, že celý život sa o jeho šťastie v dobrej viere, ale nie podľa jeho predstáv starala jeho žena. A tak sa rozhodol, že ho konečne zoberie do vlastných rúk… Hlavnú úlohu si vo filme zahral Jiří Bartoška.

Na samostatnej stránke nájdete ďalšie dobré české komédie.

Pozrite si aj: