Novostavby BA II – Ružinov

Nové byty Octopus BratislavaV Ružinove boli v nedávnych rokoch postavené tisícky bytov. Najväčší podiel na tom majú veľké rezidenčné projekty ako Jégeho alej, či Rozadol, ale svojim dielom k tomu prispeli aj novostavby menších bytových domov, či nadstavby. V každom prípade je výber naozaj široký.


Novostavby v Bratislave – celkový prehľad

 1. V centrálnej časti MČ Bratislava – Ružinov, 4 kilometre od centra, na križovatke ulíc Herlianska a Komárnická bol postavený deväťpodlažný polyfunkčný bytový dom Atrium. Nachádza sa v ňom päťdesiatka 1 až 4 izbových bytov, medzi ktorými majú najširšie zastúpenie 2 a 3 izbové byty. Parkovanie rieši garáž s garážovými státiami v suteréne a parkovacie miesta pri objekte. V tesnej blízkosti sa napríklad nachádza nákupné centrum Tesco Expres a len 500 metrov je vzdialené Štrkovecké jazero.
 2. Výstavbou desaťpodlažného obytného domu na ulici Čaklovská vzniklo 48 nových bytov, z ktorých takmer dve tretiny tvoria 2 a takmer tretinu 3 izbové a zvyšok väčšie mezonetové, s balkónom alebo lódžiou. Mezonety sa v dome nachádzajú na najvyšších podlažiach, garáže na prízemí i v suteréne.
 3. Nové byty Retro BratislavaVysoký počet nových bytov Ružinov získal vďaka realizácii projektu polyfunkčného komplexe Retro, vybudovanému južne od Atria, na ulici Nevädzová. Komplex je tvorený viacerými objektmi, z ktorých najvyššia je dvadsaťpäťpodlažná veža. Nachádzajú sa v ňom 1 až 4 izbové byty, ktorých je spolu 361. Na parkovanie sú bytom k dispozícii podzemné garáže. V okolí sa nachádza komplexná občianska vybavenosť, na najnižších podlažiach obchodná zóna, služby i priestory na športovanie. Benefitmi je blízkosť miest na oddych, ako je napríklad Ružinovské jazero, ale aj atraktívny výhľad z najvyšších poschodí výhľad.
 4. Menší, šesťpodlažný polyfunkčný bytový dom Na Križovatkách bol postavený v severovýchodnej časti Ružinova – Trnávka, na okraji vilovej štvrte na ulici Na Križovatkách, tesne vedľa tenisových kurtov. Druhé až šieste podlažie tvoria 2 až 4 izbové byty, na prízemí sa nachádzajú komerčné priestory a v suteréne garáž. Súčasťou areálu je aj detské ihrisko. Necelý kilometer od bytového domu sa nachádza obchodné centrum Avion a IKEA.
 5. Na ulici Na Križovatkách vyrástol aj pomerne rozľahlý obytný súbor Slnečný dvor – Nová Trnávka. Budovaný bol v troch etapách a priniesol bezmála štyristo bytov. V prvej etape bol v južnej časti postavený šesťpodlažný bytový dom s pôdorysom v tvare písmena „C“, v druhej etape za ním vznikli ďalšie 4 šesťpodlažné domy (tri so štvorcovým pôdorysom a jeden s pôdorysom v tvare písmena „E“) a v poslednej etape ešte dva, podzemným a prvým nadzemným podlažím prepojené objekty. Nachádza sa v nich široká škála bytov, od jednoizbových, až po veľkometrážne štvorizbové s priestrannými terasami. Najpočetnejšie zastúpenie majú dvojizbové byty. Suterény domov tvoria garáže, vnútrobloky s parkovými úpravami vytvárajú zelené oddychové plochy.
 6. V tesnej blízkosti, na ulici Galvaniho bol realizovaný projekt obytného súboru Avidol. V štyroch šesťpodlažných objektoch podobných 2. etape výstavby Slnečného dvora bolo naprojektovaných 152 b.j.. Medzi 1 až 4 izbovými bytmi dominujú 2 a 3 izbové. Parkovanie riešia garáže v suteréne, ako aj množstvo parkovací miest v okolí domov.
 7. Bratislava AxtonMedzi ulicami Bajkalská a Pažítková bol postavený dvanásťposchodový bytový dom Axton. Pôdorys domu má tvar veľkého „L“ a nachádza sa v ňom vyše stovky priestranných jedno až trojizbových bytov. V garáži sú k dispozícii garážové státia.
 8. V zelenom prostredí, na rohu ulíc Astrová a Ľanová bol postavená novostavba polyfunkčného domu Aston. V dvanásťpodlažnom objekte sa na nižších podlažiach nachádzajú administratívne priestory a nad nimi viac ako tridsať bytov s balkónom. Parkovanie rieši podzemná garáž.
 9. Nové byty Octopus BratislavaJuhozápadne od Štrkoveckého jazera, na rohu ulíc Mraziarenská a Záhradnícka, bola postavená rezidenčná novostavba Octopus. Bytový dom je členitý a jeho najvyššie časti majú jedenásť podlaží. Približne tretinu tvoria 1 izbové byty, približne polovicu 3 a 2 izbové byty a zvyšok 4 a 5 izbové, niektoré aú riešené ako mezonety. V suteréne sa nachádzajú garáže, na 1. a 2. podlaží obchodné a administratívne priestory. Vo vnútrobloku sa nachádza oddychová záhrada.
 10. Ružinovské CentrumO niečo menšia rezidenčná nehnuteľnosť bola postavené aj v tesnej blízkosti domu Octopus, na ulici Klincová. V jedenásťpodlažnom bytovom dome Ružinovské Centrum sa nachádza 80 bytov, 1 až 4 izbových. Parkovanie vozidiel obyvateľov riešia garáže v suteréne bytového domu, rovnako aj viac podlažný garážový dom stojaci neďaleko objektu.
 11. Novostavba Eden Park BratislavaLen niekoľko desiatok metrov severozápadne od Štrkoveckého jazera, na ulici Drieňová bol realizovaný rozsiahlejší rezidenčný komplex – Eden Park. Tvorí ho 5 rôzne vysokých sekcií, deväťpodlažných a osemnásťpodlažná veža. V komplexe sa nachádza približne 270 bytov 2, 3, 4 a 5 izbových. Okrem blízkosti jazera bývanie v lokalite spríjemňuje aj park s detským ihriskom.
 12. Novostavba BoriaPozdĺž Eden Parku, takisto na Drieňovej bol vybudovaný obytný súbor Boria, ktorý získal v architektonickej súťaži titul Bytový dom roka. Tvoria ho dva objekty, jeden vyšší destaťpodlažný, umiestnený bližšie k jazeru a druhý nižší, deväťpodlažný, tiahnúci sa k ulici Prešovská. Objekty sú prepojené podzemnou garážou. Nad ňou sa nachádzajú podlažia určené na obchodné, alebo administratívne využitie a nad nimi sú obytné podlažia, celkovo s takmer dvom stovkami bytov.
 13. Na východnom okraji Ružinova, na ulici Hrachová bol realizovaný projekt obytného súboru Hrachová. V rámci prvej etapy vznikla necelá dvestovka nových bytov, ktoré sa nachádzajú v štyroch šesťpodlažných objektoch a v jednopodlažnom páse, tiahnúcom sa pozdĺž ich na západnej strane. Bytové jednotky sú 1 až 5 izbové, s balkónom, lódžiou, na najvyšších poschodiach s priestrannou terasou. Prízemné byty v jednopodlažnej časti majú vlastné vstupy a predzáhradky. Na prízemí vyšších objektov sa nachádza polyfunkcia a na podzemnom podlaží je garáž. Priestor vnútroblokov vyplnili oddychové zóny.
 14. V druhej etape bol postavený ďalší objekt, päťpodlažný s 24 jedno až trojizbovými bytmi. Nachádza sa južne od prvej etapy.
 15. Novostavba Viktória RužinovNové byty na predaj v Ružinove pribudli aj realizáciou polyfunkčného bytového domu Viktória, na rohu ulíc Košická a Viktorínova, neďaleko trhoviska Miletičova. Tvoria ho do štvorca prepojené dva vyššie, dvanásť a deväťpodlažné bloky a dva nižšie, štvorpodlažné bloky. Nachádzajú sa v nich prevážne 2 a 3 izbové byty, ale aj viacizbové byty. Celkovo sa v objekte nachádza 160 bytov. Na parkovanie im slúži garáž (garážové státia a boxy) a vonkajšie parkovisko. Na najnižších podlažiach sa nachádzajú kancelárske a obchodné priestory, ktoré dopĺňajú občiansku vybavenosť. Vo vnútornom priestore vymedzenom blokmi sa nachádza zelená oddychová zóna.
 16. Na rohu ulíc Košická a Miletičova bol postavený dvanásťpodlažný Vežiak Wüstenrot. V polyfunkčnom objekte sa od tretieho podlažia vyššie nachádzajú priestranné 2, 3 a 4 izbové byty s balkónom, nižšie dve podlažia sú vyhradené pre administratívu, obchody a služby.
 17. Nové byty Rozadol RužinovJeden z najrozsiahlejších projektov v Ružinove, čo sa týka zastavanej plochy je určite obytný komplex Rozadol. Z juhu je ohraničený ulicou Mliekarenská, z východu ulicou Priemyselná, zo severu Trenčianskou a zo západu ulicou Ružová dolina. Rôzne dispozične riešené, prevážne veľkometrážne 2 až 5 izbové byty s lódžiou sa nachádzajú v troch do radu usporiadaných osempodlažných bytových domoch, piatich sedempodlažných priečne na uložených bytových domoch a v dvadsaťdvapodlažnej veži, v ktorej sa okrem bytov nachádza aj bazén. K skvalitneniu bývania prispieva aj množstvo zelených plôch vo vnútroblokoch či fitnescentrum nachádzajúce sa priamo v areáli. Na podzemných podlažiach sa nachádza veľkokapacitná garáž.
 18. Na Rezedovej ulici, neďaleko križovatky Tomášikovej s Gagarinovou bol postavený osempodlažný bytový dom Rezedova. Nachádza sa v ňom necelých šesťdesiat 2 a 3 izbových bytov. Každý byt je s balkónom alebo lódžiou. Na parkovanie je možné využiť garáž, alebo vonkajšie parkovacie státie.
 19. Cenovo dostupné, štartovacie bývanie prináša do Ružinova projekt bytového domu Zelený dvor. Rekonštrukciou ubytovní na ulici Vlčie hrdlo, pri Malom Dunaji vzniklo na ôsmich podlažiach 240 malometrážnych, prevážne dvojizbových bytov (120 v jednej etape). Takmer každý byt má balkón. Parkovať je možné priamo pri dome.
 20. Menší polyfunkčný bytový dom bol v Ružinove postavený medzi rodinné domy na severozápadnom konci ulice Na piesku. V štvorpodlažnom bytovom dome, ktorý nesie názov ulice sa nachádza tridsiatka 2 a 3 izbových bytov s balkónom, na prízemí sú umiestnené komerčné priestory.
 21. Na ulici Priekopy, západne od Štrkovca bol postavený bytový dom Priekopy s ešte menším počtom bytov. Na vrchných troch zo štyroch podlaží bolo naprojektovaných len osem bytov, ktoré sú 2 až 4 izbové, s prevahou 3 izbových. Na prízemí sa nachádzajú priestory na komerčné využitie, v suteréne je garáž. Lokalita má dobrú občiansku vybavenosť.
 22. Novostavba sa nachádza aj v tesnej blízkosti, na križovatke ulíc Priekopy a Sartorisova, kde bol postavený štvorpodlažný bytový dom priamo susediaci s hotelom Premium. Nachádza sa v ňom 8 bytov (aj mezonetových). Na parkovanie slúži garáž v suteréne objektu.
 23. Novostavba UniversoDvadsaťjedenpodlažný bytový dom Universo bol postavený v severnej časti ulice Ružová dolina. Od štvrtého podlažia sa v ňom nachádza široká škála bytov od 1 až po 4 izbové (niektoré riešené ako mezonety), pričom viac ako polovicou sú zastúpené 2 izbové byty. Vzhľadom na polyfukčnosť objektu sa na nižších podlažiach nachádzajú priestory na komerčné využitie. Prevážna väčšina miest na parkovanie sa nachádza v podzemnej garáži, k dispozícii sú však aj vonkajšie parkovacie miesta.
 24. Bytový dom Gaudí BratislavaNeprehliadnuteľný je vďaka svojej architektúre, ktorej dominujú oblé línie obytný dom Gaudí, rozprestierajúci sa pozdĺž ulice Bazová, medzi ulicami Svätoplukova a Kvačalova, v západnej časti Ružinova, blízko pri centre Bratislavy. V osempodlažnom bytovom dome, inšpirovanom španielskym architektom sa nachádzajú nadštandardné 2 až 5 izbové byty. Obyvatelia majú na parkovanie k dispozícii podzemné garáže, vo vnútrobloku sa nachádza priestranná zatrávnená oddychová zóna.
 25. Architektonicky zaujímavou rezidenčnou novostavbou je polyfunkčný objekt Domino, nachádzajúci sa medzi ulicami Trnavská cesta a Teslova. Byty sa nachádzajú na vyšších podlažiach dvoch deväťpodalžných blokov. Na najnižších podlažiach sa nachádzajú komerčné a administratívne priestory. Súčasťou komplexu je aj hotel. Medzi blokmi sa nachádza zatrávnená oddychová zóna.
 26. Iba 100 metrov východne od Domina bol realizovaný projekt bytového domu Best. V osempodlažnom objekte bolo naprojektovaných 47 bytových jednotiek. Prevažujú 1 a 2 izbové byty, ale nachádzajú sa tu aj väčšie 3 a 5 izbové. Každý byt je s balkónom, alebo terasou. Množstvo parkovacích miest je v garáži, ako aj na parkovisku pri budove. Na prízemí a prvom poschodí sa nachádzajú komerčné priestory.
 27. V rovnakej lokalite vznikla aj ďalšia novostavba. Na ulici Haburská, medzi Dominom a BD Best bol postavený sedempodlažný obytný dom s necelou päťdesiatkou bytov. Nachádzajú sa v ňom aj komerčné priestory a v suteréne garáž.
 28. Polyfunkčný obytný dom Tomášikova A, B bol postavený neďaleko Kultúrneho domu Ružinov, pozdĺž ulice Tomášikova, v jej južnej časti, na križovatke s ulicou Obilná. Objekt pozostáva z dvoch deväťpodlažných sekcií, a nachádza sa v ňom celkovo 128 bytových jednotiek. Na prízemí sú priestory určené na komerčné využitie, v podzemí sa nachádza garáž. Stavbe vizuálne dominujú modro-žlté balkóny.
 29. Na západnom okraji Ružinova, na juhozápadnom konci ulice Mlynské luhy boli postavené byty v novostavbe obytného súboru Topás. Tvoria ho dva bytové domy s pôdorysom tvaru T, jeden šesť a druhý sedempodlažný. Spolu 43 bytových jednotiek tvori 2 a 3 izbové byty. Na parkovanie je bytom k dispozícii podzemná garáž a parkovacie miesta pri dome. V okolí je komplexná občianska vybavenosť, prístup do centra zabezpečuje blízka Gagarinova ulica.
 30. Len o niekoľko ulíc ďalej na severozápad od Topásu, na ulici Bancíkovej, na križovatke s ulicou Borodáčova, bol postavený päťpodlažný bytový dom s len 19 bytmi. Luxusné bývanie poskytujú 2 až 4 izbové byty. V suteréne bytového domu sa nachádza garáž.
 31. V Ružinove v pokojnej lokalite časti Trnávka, na ulici Vrútocká bol reaizovaný projekt šesťpodlažného polyfunkčného bytového domu Family House. Spolu sa v ňom nachádza 23 priestranných bytov.
 32. V časti Trnávka, na rohu ulíc Nerudova a Vrútocká bol postavený šesťpodlažný bytový dom Smile, v ktorom sa nachádza 19 bytov 1 až 3 izbových s priestrannými terasami. Na parkovanie sú vytvorené parkovacie miesta pri dome a garážové státia v suteréne.
 33. O ulicu ďalej na rohu Nerudovej a ulice Vápenná a bol realizovaný projekt polyfunkčného bytového domu Corner. V nízkom, štvorpodlažnom objekte sa nachádza 26 bytov, na prízemí komerčné priestory.
 34. Novostavba sedempodlažného bytového domu bola realizovaná na ulici Vietnamská. Naprojektovaných v nej bola viac ako päťdesiatka 1 až3 izbových bytov. Na parkovanie je obyvateľom bytu k dispozícii garáž, alebo parkovacie miesto pri dome.
 35. Ship House Martinčekova RužinovNová nehnuteľnosť určená prevážne na bývanie – pätnásťpodlažný polyfunkčný bytový dom Ship House bol postavený v Ružinove na ulici Martinčekova, v lokalite neďaleko križovatky Bajkalskej a Prievozskej. 2 až 5 izbové byty sa nachádzajú od tretieho podlažia vyššie a spolu ich je v objekte 98. Na parkovanie slúži obyvateľom predovšetkým podzemná a nadzemná garáž.
 36. Byty Glória RužinovDvadsaťdeväťpodlažný polyfunkčný bytový dom Glória je najvyššiou obytnou budovou v Bratislave. Táto novostavba bola realizovaná na ulici Záhradnícka pri križovatke s ulicou Ružová dolina. Nachádza sa v ňom takmer osemdesiat rôzne riešených menších i veľkoplošých bytov. Garáž pre obyvateľov domu sa nachádza v podzemí. Vďaka svojej výške ponúkajú byty jedinečný výhľad na Bratislavu.
 37. Novostavba Jégeho alejMedzi väčšie rezidenčné novostavby v Ružinove patrí projekt Jégého alej vybudovaný pozdĺž Jégeho ulice. Prvé dve fázy dali vzniknúť približne päťstovke nových bytov. Tie sa nachádzajú v polyfunkčných objektoch, z ktorých najvyšší je dvadsaťjedenpodlažný. Výrazne prevažujú 2 izbové byty, ale zastúpené sú aj byty iného dispozičného riešenia. Parkovanie zabezpečujú garážové státia v garáži. Na spríjemnenie bývania je za bytovým domom vytvorená zatrávnená oddychová zóna. Lokalita disponuje dobrou dostupnosťou do centra. Trnavské mýto, významný dopravný uzol MHD je vzdialené necelý jeden kilometer.
 38. Ďalšia fáza, Jégého alej III (3. etapa) je ralizovaná v tesnej blízkosti. V nižších, osem a štrnásťpodlažných objektoch sa nachádza približne dvesto 1 až 4 izbových bytov.
 39. V pokojnej lokalite MČ Ružinov s blízkosťou dopravného napojenia do centra po Ružinovskej, na ulici Súmračná, bol postavený polyfunkčný objekt Súmračná 3. V šesťpodlažnom bytovom dome sa nachádza viac ako tridsať bytov, na prízemí sú umiestnené komerčné priestory. Pri objekte sa nachádza parkovisko.
 40. Vo veľkom rozsahu prináša byty v novostavbe v Ružinove aj projekt 3nity LifeStyle Residence, realizovaný v časti Nivy, v lokalite vymedzenej ulicami Plynárenská a Jarabinková, približne 100 metrov od Prievozskej. Prevažnú časť rezidenčnej časti troch rôzne vysokých veží (dvadsaťjeden až dvadsaťsedem podlaží) tvoria 2 a 3 izbové byty, zastúpené sú však aj väčšie 4 a 5 izbové, ako aj menšie 1 izbové byty. Na najnižších podlažiach sa nachádzajú aj obchodné a kancelárske priestory.
 41. V lokalite ohraničenej ulicami Gagarinova, Kaštieľska a Mierová boli postavené dve veže polyfunkčného komplexu Perla Ružinova. Vo vyššej, šesnásťpodlažnej, nazvanej Platinum sa nachádza niečo vyše stovky bytov, v nižšej dvanásťpodlažnej, nazvanej Diamant ich je necelá osemdesiatka. Byty sú prevážne s balkónom 1 až 4 izbové, väčšinu z nich tvoria v rovnakom pomere 2 a 3 izbové a nachádzajú sa od 3. podlažia vyššie. Na nižších podlažiach sú priestory pre komerčné využitie (obchod, služby, administratíva).
 42. Omnoho menším projektom je bytový dom VAV, v tichej lokalite na ulici Vavrínová. Má len dve podlažia a pozostáva z dvadsiatky 2 a 3 izbových bytov. Bytový dom má primeraný počet garážových a parkovacích státí.
 43. V Ružinove, na spojnici ulíc Mlynské nivy a Hraničná bol postavený sedempodlažný bytový dom Mulino. Nachádza sa v ňom 53 bytov, z ktorých polovicu tvoria 2 izbové byty a zvyšok väčšie 3 a 4, ako i menšie 1 izbové byty, na poschodiach s balkónom, alebo terasou. Na parkovanie slúži obyvateľom garáž v suteréne, ako aj parkovisko pri dome.
 44. Viacero možností na bývanie v novostavbe vzniklo v Ružinove nadstavbami starších, v povojnovom období postavených obytných domov na ulici Páričkova, neďaleko autobusovej stanice Mlynské Nivy. Medzi tie zaujímavejšie patrí napríklad nadstavba domu nachádzajúceho sa na Páričkovej, medzi ulicami Pavlovova a Svätoplukova. Pôvodne päťpodlažný dom získal tri nové podlažia s desiatkou veľkometrážnych 2 až 5 izbových, prevážne mezonetových bytov.
 45. Nadstavby boli realizované aj na ulici Záhradnícka. Na rohu ulíc Záhradníckej a Karadžičovej bola napríklad realizovaná nadstavba pôvodne dvojpodlažného objektu, ktorou boli vytvorené nové trojizbové bytové jednotky s vlastným kúrením, po dve na každom podlaží.
 46. Nadstavený bol na Záhradníckej aj pôvodne trojpodlažný dom, v poradí druhý od vyústenia ulice Jelačičova. Okrem troch nových podlaží so siedmimi 2 a 3 izbovými bytmi získal obytný dom aj výťah.
 47. V tesnej blízkosti Retra, juhozápadným smerom, bola realizovaná nadstavba na ulici Rumančekova. Pôvodne štvorpodlažný bytový dom s piatimi vchodmi prešiel komplexnou rekonštrukciou. Na nových troch podlažiach vzniklo 20 dvoj a trojizbových a 3 štvorizbové byty, rôzne dispozične riešené, každý s lódžiou alebo terasou a vlastným kúrením a ohrevom teplej vody.

Pozrite si aj: