Pamiatky, galérie a múzeá v Starej Ľubovni

Ak hľadáte galérie a múzeá v Starej Ľubovni, tak na tejto stránke nájdete ich prehľad, spolu s prehľadným popisom najvýznamnejších historický pamiatok.

Najvýznamnejšie historické pamiatky v Starej Ľubovni

pamiatky.gifMedzi najväčšie lákadlá mesta jednoznačne patrí mohutný Ľubovniansky hrad zo štrnásteho storočia, týčiaci sa na kopci nad mestom, ktorého súčasťou sú muzeálne expozície.
Pod hradom možno navštíviť skanzen – múzeum ľudovej architektúry. S pomedzi viac ako dvoch desiatok prevážne obytných a hospodárskych objektov je najcennejším drevený gréckokatolícky kostol Svätého archanjela Michala z devätnásteho storočia z obce Matysová. Zo sakrálnych stavieb v mesta si pozornosť zaslúži rímskokatolícky farský kostol Svätého Mikuláša postavený v trinástom storočí.

Okrem kostola sa na námestí nachádzajú aj ďalšie zaujímavé objekty – meštianske domy a radnica. Za zmienku stojí Dom ľubovnianskeho mešťana, v ktorom sa nachádza muzeálna expozícia venovaná životu v meste.

Pod hradom sa okrem skanzenu nachádza aj stredoveký vojenský tábor, s atrakciami, ktorý približuje život vojakov v stredoveku.

Virtuálna prehliadka mesta

Vďaka službe Google Street View sa môžete z pohodlia domova poprechádzať ulicami Starej Ľubovne. Začať môžete pohľadom na Námestie sv. Mikuláša.

Zväčšiť mapu

Stará Ľubovňa – múzeá

muzeum.gifV meste sa nachádzajú nasledujúce múzeá:

Ľubovnianske múzeum-hrad v Starej Ľubovni
http://www.muzeumsl.sk/

Galérie v meste

galeria.gifMesto Stará Ľubovňa má nasledujúce výstavné priestory:
Galéria Provinčný dom
Námestie sv. Mikuláša 12

Otváracie hodiny a vstupné nájdete na uvedených webových stránkach inštitúcií. Ak nemajú vlastné stránky, informácie nájdete na webovej stránke mesta (http://www.staralubovna.sk/).

Pamätihodnosti a kultúrne inštitúcie v okolí okresu Stará Ľubovňa

Bardejov – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Kežmarok – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Sabinov – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby

Poprad – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Prešov – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby

Pozrite si aj: