Pamiatky, galérie a múzeá v Skalici

Katalóg historicko-vlastivedných múzeí a galérií v Skalici. Okrem neho sa na stránke nachádza aj popis najvýznamnejších miestnych pamätihodností a sakrálnych stavieb.

Najvýznamnejšie historické pamiatky v Skalici

pamiatky.gifV meste sa nachádza viacero historických a kultúrnych pamiatok. Historickému jadru dominuje námestie netradičného, trojuholníkoveho tvaru.

Na tomto námestí – Námestí slobody sa nachádza gotický Farský kostol svätého Michala Archanjela pochádzajúci zo štrnásteho storočia. V jeho tesnej blízkosti stojí aj ďalšia zaujímavá stavba goticko-baroková kaplnka Svätej Anny postavená takisto v štrnástom storočí.

Medzi najstaršie a najcennejšie sakrálne pamiatky nepochybne patrí románska rotunda svätého Juraja s prvkami gotiky a baroka. Stavba s kruhovým pôdorysom bola postavená v dvanástom storočí na nízkom kopci nad mestom. Za návštevu stojí aj neďaleká klasicistická kalvária.

V meste pôsobilo viacero rádov. Nachádza sa tu po nich františkánsky kláštor a kostol Sedembolestnej Panny Márie z druhej polovice pätnásteho storočia, jezuitský kláštor a kostol z osemnásteho storočia kláštor milosrdných bratov a kostol Najsvätejšej Trojice zo sedemnásteho storočia.

Jednou z vizuálne najatraktívnejších objektov v meste je Dom kultúry postavený v secesnom slohu na začiatku dvadsiateho storočia. Dnes sa v ňom nachádzajú expozície Záhorského múzea.

V historickom centre sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé objekty, ako Mittákovský dom, budova radnice, či ďalšie kostoly.

Mesto sa môže pochváliť aj pozostatkami mestského opevnenia, ktoré chránilo mesto od štrnásteho storočia. Zachovaná bola aj jedna – Severná brána.

Technické pamiatky

Priamo v meste sa nachádza Škarniclova tlačiareň a je si možné prezrieť aj funkčný vodný mlyn bratov Pilárikovcov. Pravdepodobnejšie najznámejšou atrakciu je vodná cesta – Baťov kanál vybudovaný v prvej polovici 20. storočia, na ktorom sa je možné plaviť na výletných lodiach od mája do októbra.

Virtuálna prehliadka mesta

Vďaka službe Google Street View sa môžete z pohodlia domova poprechádzať ulicami Skalice. Začať môžete pohľadom na kostol svätého Michala Archanjela a kaplnku Svätej Anny.

Zväčšiť mapu

Skalica – múzeá

muzeum.gifV meste sa nachádzajú nasledujúce múzeá:

Záhorské múzeum
Námestie slobody 13
http://www.zahorskemuzeum.sk/

Galérie v meste

galeria.gifMesto Skalica má nasledujúce výstavné priestory:
Galéria Júliusa Koreszku
(expozícia Záhorského múzea)

Otváracie hodiny a vstupné nájdete na uvedených webových stránkach inštitúcií. Ak nemajú vlastné stránky, informácie nájdete na webovej stránke mesta (http://www.skalica.sk/).

Pamätihodnosti a kultúrne inštitúcie v okolí okresu Skalica

Senica – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Myjava – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Malacky – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby

Piešťany – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Trnava – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby
Bratislava – umenie a história – výstavné priestory, expozície a významné stavby

Pozrite si aj: