Predvoľba Nemecko + počet obyvateľov, vlajka, a ďalšie info

Nemecko (Deutschland, v angličtine Germany) bolo za Československa našim susedom, v súčasnosti sme od neho vzdialení takmer 500 kilometrov. Táto stránka vám prináša tie najužitočnejšie informácie a čísla týkajúce sa jednej z ekonomicky najsilnejších krajín Európy.

Nemecko – praktické info

Rozloha: 357 026 kilometrov štvorcových (7 krát väčšie ako Slovensko)
Počet obyvateľov: 81 000 000 (zaokrúhlené na milióny)
Časový posun oproti Slovensku (časové pásmo): žiadny (UTC+1)
Mena: euro (medzinárodné označenie: EUR) (1 euro = 100 centov)
Prípona internetovej domény: .de

Telefónna predvoľba

telefon.jpgTelefónna predvoľba pre Nemecko je 0049 (namiesto znakov 00 možno použiť znak +). Pre volania na telefónne čísla pevnej siete, je potrebné medzi medzinárodné predčíslie a telefónne číslo vložiť ešte regionálne smerové číslo (bez počiatočnej nuly), napríklad Berlín má predvoľbu 030, Mníchov 089, Frankfurt 069 atď. Podobné platí aj na volania na čísla mobilných operátorov.

Nemecká vlajka

Vlajka Nemecko - german flagNa nemeckej vlajke sa nachádzajú tri pruhy: čierny, červený a žltý. Čierny sa nachádza hore, v strede je červený a dole sa nachádza žltý. Podobnú vlajku má Belgicko. Rovnaké farby má ale rozložené iným spôsobom.

Najväčšie mestá

Hlavné mesto Nemecka je Berlín (Berlin) a žije v ňom približne 3 a pol milióna obyvateľov.

15 najľudnatejších miest v krajine:

 1. Berlin
 2. Hamburg
 3. München
 4. Köln
 5. Frankfurt am Main
 6. Stuttgart
 7. Dortmund
 8. Düsseldorf
 9. Essen
 10. Bremen
 11. Dresden
 12. Leipzig
 13. Hannover
 14. Nürnberg
 15. Duisburg

Spolkové krajiny

Nemecko tvorí šestnásť spolkových krajín.
Na severe sa nachádza Šlezvicko-Holštajnsko (Schleswig-Holstein), Meklenbursko-Predpomoransko (Mecklenburg-Vorpommern), Dolné Sasko (Sachsen), Brandenbursko (Brandenburg). Sasko-Anhaltsko (Sachsen-Anhalt). Samostatné kraje v tejto časti tvoria Berlín (Berlin), Hamburg (Hamburg) a Brémy (Bremen). Centrálnu časť tvoria Severné Porýnie-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen), Porýnie-Falcko (Rheinland-Pfalz) Hesensko (Hessen), Durínsko (Thüringen) a Sasko (Sachsen). Na juhu sa nachádza Sársko (Saarland), Bádensko-Württembersko (Baden-Württemberg) a Bavorsko (Bayern)

Kódy a znaky krajiny – DE/D

Medzinárodná poznávacia značka (MPZ) nemeckých vozidiel: D
IBAN: kód pred číslom: DE (počet znakov spolu 22)
IČ DPH: kód DE a 9 čísiel

Mapa

Mapa Nemecka – najdôležitejšie mestá a susedia:

Mapa Nemecka - Germany map

Susedné štáty

Nemecko má okolo seba deväť susedov: na severe Dánsko, na východe Poľsko a Česko, na juhovýchode Rakúsko, na juhu Švajčiarsko, na juhozápade Francúzsko  a na západe Luxembursko, Belgicko a Holandsko. Na severe má okrem toho bezmála dva a pol tisíca kilometrov pobrežia Baltského mora. Najdlhšie hranice má s Rakúskom a Českom a to s dĺžkou viac ako 800 kilometrov. Naopak s Dánskom ho spája hranica, ktorej dĺžka nedosahuje ani 100 kilometrov.

Pozrite si aj: