Ako vybrať meno pre svoje dieťa

Vyberáte meno pre svoje dieťa? Rozhodujúce je, aby sa vám páčilo. No aj keď je ostatné druhoradé, určite sa oplatí pred definitívnym rozhodnutím sa nad ním trochu zamyslieť. Dieťa s ním bude žiť celý život. A chcete predsa, aby ho malo rado.

Ak dieťaťu život s jeho menom spríjemníte, možno vám za to nepoďakuje. Ak mu ale dáte hrozné meno, dá vám to určite najavo a možno si ho v dospelosti zmení.

Mená pre chlapcov a dievčatá

Čo zvážiť pri výbere mena pre svoje dieťa

Niekto v tom má už od začiatku jasno, aspoň pri prvom dieťati. Otec je Jozef, syn bude, samozrejme, takisto Jozef.

Ak však medzi týchto ľudí nepatríte a meno pre svoje dieťatko ešte nemáte vybraté, najprv si urobte užší výber (napríklad s pomocou zoznamu chlapčenských mien, alebo zoznamu mien pre dievčatá) a potom sa na ne pozrite s ohľadom na nasledujúce:

Pekné meno, zdrobneniny aj skratky

Každý máme iný vkus a v názore na to, čo je pekné sa líšime. Preto definícia pekného mena je len tá, aby sa páčilo vám a aby nebolo vyslovene smiešne. Aby si dieťa kvôli nemu nedoberali spolužiaci v škole. Predsa len do nej bude chodiť minimálne 10 rokov.

Rovnako by mali byť v poriadku aj domácke skratky mena a zdrobneniny, ktorými ho budete volať v detstve.

Niekedy sa stáva, že dieťa je síce spokojné so svojim menom, no nie je mu príjemná skratka, akou ho volajú doma. Keď už bude dieťa rozumnejšie, môžete sa ho opýtať, ako chce aby ste ho volali. Nie každé v sebe nájde odvahu sťažovať sa svojim rodičom.

Ako ladí s priezviskom

Krstné meno sa veľmi často používa spoločne s priezviskom. Je preto dobré zhodnotiť, ako s ním ako sa k nemu hodí. Či:

  • pôsobí dobre,
  • dá sa dobre vysloviť,
  • ako vyzerajú iniciálky (kritické sú napríklad iniciálky J.B.).

Často dobre pôsobí a znie, ak majú meno aj priezvisko rovnaké začiatočné písmená. Ako napríklad Jaroslav Jakubec.

Typické slovenské priezvisko v spojení s príliš exotickým menom môže zasa pôsobiť smiešne.

Pokiaľ čakáte dievčatko priezvisko sa mu po svadbe s najväčšou pravdepodobnosťou zmení a tak tomuto kritériu môžete dať o niečo nižšiu dôležitosť. Aj keď, na druhej strane je dnes pomerne bežné, že žena prijme priezvisko manžela a zároveň si ponechá aj svoje rodné priezvisko.

Pohodlné používanie

Aby sa vášmu dieťaťu meno používalo čo najjednoduchšie a najpríjemnejšie je dobré keď:

  • Nie je príliš dlhé na písanie (zvlášť, keď už je jeho priezvisko dosť dlhé a navyše ak ako žena má na konci 3 bonusové písmená „ová“)
  • Ako sa vysloví, tak sa aj píše. Aby vaše dieťa zakaždým nemuselo vysvetľovať, že je Ema s dvoma M, alebo Marco s „C“ a nie s „K“ a podobne.

Jednoduchšie sa cestuje i pracuje v zahraničí s medzinárodne používaným krstným menom, ako je napríklad Peter, alebo Martin.

Odlíšenie sa

Nie je nič na tom, ak sa vám páči meno, ktoré teraz letí, napríklad Ema. Je pekné. Len práve preto, že je populárne ho budú mať s veľkou pravdepodobnosťou aj iné deti v triede, či už v škôlke, alebo škole. Budete preto musieť rátať s tým, že aby tam vaše dieťa odlíšili od spolužiakov – menovcov, budú ho volať aj priezviskom, prípadne len priezviskom.

Ak tomu chcete predísť, vyhnite sa najpopulárnejším menám. No ani tu nemáte záruku, že zhodou okolností nedostane vaša dcéra alebo syn do triedy menovca. Pravdepodobnosť bude ale výrazne nižšia.

Čo znamená

Význam mena môže byť pre niekoho dôležitejším, pre niekoho menej dôležitým kritériom. A pretože väčšina z nich má pozitívny význam asi nebude dôvodom na jeho zavrhnutie. Skôr môžete uprednostniť niektorý význam pred iným, s ktorým sa dieťa môže stotožniť a ktorý môže povzbudiť jeho sebavedomie, vôľu prekonávať životné prekážky a podobne.

Meniny a narodeniny

Dátum, na ktorý pripadajú meniny bude asi najmenej dôležitým kritériom pri výbere. No minimálne ako dieťa bude váš syn, alebo dcéra rado, ak nebude mať dátum narodenín a menín veľmi blízko pri sebe a nebude dostávať „narodeninovo-meninové“ darčeky. A aj v dospelosti poteší niekoľko milých dôvodov na oslavu počas roka, ako všetko naraz a potom dlho nič.

Ak chcete zistiť, kedy má kto meniny, pozrite si kalendár mien.

Dve krstné mená

Niektorí rodičia ak sa nevedia rozhodnúť medzi dvoma menami a dajú dieťaťu obidve. Nie je s tým žiaden problém. Zákon dokonca dovoľuje dať ich až tri.

Z praktického hľadiska je ale jednoduchšie mať meno len jedno. Dokonca aj pri oslovovaní, nebude rodič volať svoje dieťa dvoma menami, ale bude používať len jedno.

Na druhej strane, ak by sa dieťaťu jedno nepáčilo, môže sa nechať oslovovať tým druhým. Samozrejme, sa ale môže stať, že sa mu nebude páčiť ani jedno :).

Pozrite si aj: